Soukromé zóny pro relaxaci | Moje zdraví

Soukromé zóny pro relaxaci

Soukromé zóny pro relaxaci
Najít si čas pro sebe je důležité. • Autor: istockphoto.com
8. srpna 2016 • 11:11

Kdysi se v jedné provozovně rychlého občerstvení skvěl nápis od iniciativního majitele: „Chcete-li se dožít vysokého věku, rozmazlujte se.“ Není jisté, že je to ten správný recept pro dlouhověkost, ale čas od času si nějaké to „rozmazlování“ zasloužíme všichni.

Nemělo by se však týkat zrovna jídla nebo pití jako ve zmíněné provozovně, spíše odpočinku, relaxace. Doba dovolených je za námi, ale odpočívat a nabírat další síly budeme potřebovat i nadále, po celý podzim zimu, jaro a tak dál. Jak to co nejlépe udělat, když už se po práci nestihneme nikam vydat a na to, abychom měli doma trochu klidu pro sebe, žije v naší domácnosti až příliš lidí na malé ploše. Zkusme se podívat, co by se s tím dalo dělat i na menší výměře bytové plochy. Často postačí málo, ale v každém případě to chce to hlavní - toleranci od ostatních členů rodiny či spolubydlících. Tam, kde nebude dobrá vůle, těžko pomohou i pancéřové dveře, za nimiž bychom se zamkli.

Musíme si najít prostor

Pro odpočinkový kout, kde bychom mohli v klidu poslouchat hudbu nebo si číst knížku (záměrně nezmiňujeme sledování televize), se výborně hodí například zimní zahrady či výklenky u okna. Ideální je pochopitelně samostatná místnost, ale někdy postačí i klidnější kout, do něhož můžeme kdykoli „zmizet“. Od ostatního prostoru se v takovém případě oddělíme nejlépe policovou stěnou, kde budeme mít pokojové rostliny nebo knihy (krásně tlumí zvuk), ale není-li ani tohle možné, spokojíme se s paravánem či závěsem. Paraván je v takovém případě snad nejlepším řešením, protože bude působit dekorativně a lze ho kdykoli pohodlně složit a přemístit.

Pokojových květin se ale nevzdávejme, nejsme-li na některé z nich alergičtí; dovedou zpříjemnit každý kout. V nouzi nejvyšší si svoje malé meditační a relaxační soukromí můžeme vytvořit pomocí křesla - existují přímo k tomu určená, většinou vajíčkovitého tvaru, v nichž se ztratíme před okolním světem s pocitem spokojeného embrya. Právě na sezení či ležení bychom si měli dát záležet i v případě, že pro relax máme dostatečný prostor. Nejlépe budou naše potřeby řešit křesla polohovatelná či přímo masážní. To poslední představuje poměrně luxusní položku ve výdajích, ale umožňují-li to naše finance, rozhodně je lze doporučit. V každém případě bychom si křeslo měli pořádně vyzkoušet před zakoupením, abychom nebyli zklamáni. Lůžko či pohovka se do takové části moc nehodí, budou totiž lákat ke spánku - a pro ten je určena ložnice. Lze si však na ně pořídit sadu vyztužených tvarovaných polštářů, které jej promění v relaxační křeslo. Ty ostatně můžeme pokládat i na zem, jestliže naše malé soukromí bude skutečně malé.

 

S pohodou a relaxací souvisejí i další aspekty. Hluk je nepřítelem a tady se musíme spolehnout na toleranci a pochopení okolí. Můžeme mu čelit také poslechem odpočinkové hudby přes sluchátka, pokud možno cirkumaurální (přes boltce uší) a uzavřená, aby k nám nepronikaly okolní ruchy. K hudbě patří i solidní zdroj, aby nás neobtěžovaly nějaké poruchy, a dálkové ovládání, s nímž nebudeme muset k přeladění nebo výměně média vstávat. Důležitá je i tepelná pohoda v místě, kde odpočíváme. Můžeme použít klimatizační mobilní jednotku nebo třeba ventilátor, ale pozor na tyto přístroje jako zdroj hluku. Existují ovšem i ventilátory, jež nepoužívají rotující listy, a jsou tedy jen minimálně hlučné. I tady maximální pohodlí dovolí dálkové ovládání. 

Důležité je také světlo, zvláště když si budeme chtít číst. Mělo by být pro čtenáře dostatečně intenzivní, ale musí být možné jej i ztlumit pro chvíli, kdy budeme chtít se zavřenýma očima jen poslouchat. Také zde existují světelné zdroje na dálkové ovládání, navíc třeba s proměnlivou barevností, kterou si přizpůsobíme denní době i náladě. Možná však dáte přednost svíčkám či romantické petrolejce; záleží jen na okolním prostoru a náladě, zda se k ní budou hodit. Někdo si u relaxace rád dopřeje nějaký zdroj vůní, aromatické svíčky či osvěžovače vzduchu. Pozor ovšem, ne vždy jsou tyto předměty zcela nezávadné; u těch nejlevnějších bychom s tím měli spíše počítat. V takovém případě lépe poslouží oblíbené čerstvé květiny či větvičky jehličnanů. 

Projdeme-li si všechny místnosti našeho bytu či domu, abychom objevili jejich skrytý relaxační potenciál, určitě nás zaujme ložnice, ale ouha - ta by opravdu měla sloužit především ke spánku a u něho by neměly asistovat ani vonné svíčky, ani elektronika jako hudební zdroj. Někdo si s chutí odpočine v kuchyni, ale to je odpočinek aktivní, ať už vaříme, či konzumujeme. Hodně lidí si odpočine na toaletě, kde kolikrát můžeme objevit i slušně vybavenou knihovnu. Nicméně k relaxaci to zde má daleko, přestože stejně jako v Japonsku jsou už i u nás k dostání vyhřívaná WC prkénka a sanitární keramika s oplachem teplou vodou a parfémováním, popřípadě tichou hudbou.

Zbývá nám tak především koupelna a u rodinných domků možná i zahrada nebo sklep. Proměna koupelny v relaxační prostor je otázkou prostorových dispozic a financí. I do těch panelákových, rozměrově minimálních, se může vejít místo obyčejného sprchového koutu sedací vana, do níž se dá nainstalovat například bublinková lázeň. A sofistikovaný sprchový kout zase dovede proměnit obyčejnou očistu těla v relaxační proceduru s různými proudy vody, či dokonce parní lázní. Samozřejmostí v něm bývá sedátko, abychom nemuseli vše podstupovat vestoje.

„Mokrá“ relaxace 

Ani v koupelně se nemusíme vzdát četby nebo poslechu hudby. Na trhu jsou k dispozici vodotěsné reproduktory či rádia, dokonce si můžeme pořídit přístroj, který nám při reprodukci ve sprše nebude spotřebovávat žádný elektrický proud, protože si ho vyrobí sám díky napojení na proudící vodu… Samozřejmostí je dnes už i elektronická voděodolná čtečka, s níž si do vany můžeme vzít prakticky celou knihovnu. Větší koupelny mohou nabídnout i více možností k relaxu. Stále oblíbenější jsou vířivky (jacuzzi, spa), což je v podstatě koupací vana se vstřikovacím systémem a cirkulací vzduchu a tlakové vody. Systém umožňuje masážní i relaxační koupele.

Na trhu jsou ve velikostech od menších, pro jednu či dvě osoby, aby se daly použít v interiéru, až po venkovní vířivky třeba pro tucet lidí. V jejich výbavě jsou často reproduktory pro poslech odpočinkové hudby nebo barevné podvodní osvětlení, využitelné k colorterapii. V prostornější koupelně (případně ve vhodném sklepě nebo na zahradě) můžeme uvažovat o sauně. Ideální vnitřní rozměry rodinné sauny jsou zhruba dva a půl metru na jeden a půl, ale existují i menší, které se vejdou na plochu o něco málo větší než jeden krát jeden metr. Význam sauny pro zdraví a odpočinek je zcela jasný, jde jen o to, abychom ji po pořízení opravdu používali a také uměli používat. 

Autor: Ivan Verner
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.