Zčervenání víčka | Moje zdraví

Zčervenání víčka

Červená víčka mohou doprovázet únavu způsobenou například nevyspáním nebo přílišnou námahou očí, typicky dlouhým koukáním do monitoru počítače či na display. Mohou být ale také projevem alergické reakce, podráždění nebo zánětu.

Příčiny zčervenání víčka

Červená víčka mohou být reakcí na dráždivou kosmetiku. Po vysazení kosmetiky by problém měl po pár dnech odeznít.

Pokud je oční víčko zarudlé, oteklé a na dotek horké, jde pravděpodobně o zánět. Může jít o zánět víčkového okraje. V takovém případě se na víčku tvoří drobné šupinky, případně z oka vytéká tekutina, která zasychá a tvoří krusty. Během zánětu mohou také vypadávat řasy.

Zarudlým víčkem se také zpočátku projevuje ječné nebo vlčí zrno. Ječné zrno je zánět mazové žlázky u některé z řas na očním víčku. Projevuje se jako bulka na očním víčku, zarudnutím, pálením, otokem a bolestí. Podobně se projevuje i takzvané vlčí zrno, které vzniká ucpáním a následným zanícením hlubokých mazových žlázek víčka.

Červená víčka mohou doprovázet také zánět spojivek. Ten bývá doprovázen i slzením, bolestí oka a někdy i hnisavým výtokem. Ten je známkou bakteriální infekce.

Červená oční víčka mohou být také jedním z projevů alergie. Bývá doprovázena často i alergickou rýmou, svěděním či pálením očí a zarudnutím spojivek.

Červená víčka mohou být jedním z projevů seboroické dermatitidy nebo lupénky, která má řadu různých projevů.

Kdy jít k lékaři?

Nejrychlejší pomoc mohou poskytnout různé volně prodejné oční kapky. Pokud se potíže nezlepší nebo pokud jsou oteklá víčka doprovázena dalšími příznaky, jako jsou červené oči, pálení očí, otok nebo výtok, zajděte k očnímu lékaři.

 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.