Podvýživa

Podvýživa, odborně malnutrice, je stav, kdy tělu chybí základní živiny a spotřebovává jich více, než dostává. Podvyživený nejen ztrácí na váze, ale také mu ubývají fyzické a psychické síly, je unavený, hůře se hojí a léčí z nemocí. V krajním případě hrozí i úmrtí například v důsledku nedostatku tekutin. Na riziko podvýživy je třeba myslet i v nemocnici, kdy se jen málo sleduje, zda nemocný opravdu jí.

Jak poznáte podvyživeného

Obvykle má body mass index nižší 18,5, je tedy vyhublý, v důsledku malého množství podkožního tuku je mu často zima, má zácpu a bývá mu nevolno. S nedostatečnou výživou souvisí chudokrevnost, člověk je bledý, nemá energii, nespí, dříve nebo později bude mít problémy s řídnutím kostí, s vlasy, zuby, nehty a zhoršenou pletí. Ženy v produktivním věku přestávají menstruovat, u dětí se zpomaluje růst a nástup puberty.

Příčiny podvýživy

Málo energie a zejména bílkovin

Dochází k tomu často ve chvíli, kdy chronicky nemocný člověk nemá chuť k jídlu a trpí nechutenstvím. To se děje také u nádorových onemocnění. Nedostatek bílkovin nastává například po velkých zákrocích, jako jsou operace nebo třeba léčba úrazu. Při ní nemocný ztrácí svalovou hmotu a přitom nás nic nevaruje, protože nehubne. Má ale celkovou slabost, ochablost svalů rukou a nohou. Následně dochází k zhoršení srdce a dýchací soustavy či vzniku zápalu plic.

Poruchy trávení

Nastávají například u vážných onemocnění, jako jsou nemoci slinivky, po operaci žaludku, střev nebo u Crohnovy nemoci. I když nemocný stravu přijímá, tělo ji nedostatečně vstřebává.

Psychické problémy

Nechuť k jídlu mohou vyvolat psychické potíže jako demence, deprese, ale i obyčejný smutek například ze ztráty partnera, vliv má i nedostatek peněz na jídlo či ztráta soběstačnosti či jen neznalost správné výživy. Starší lidé už navíc prostě nemají takovou chuť k jídlu. Nezanedbatelný je i špatný stav chrupu.

Vedlejší efekt léků

Někteří, zejména starší lidé mají nechutenství vyvolané užíváním některých léků na chronické onemocnění.

Poruchy příjmu potravy

Podváha spojená s celkovou podvýživou je jedním ze základních příznaků mentální anorexie.

 

Nejnovější články

480p 360p 240p

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.