Bolest ucha | Moje zdraví

Bolest ucha

Bolest ucha se vyskytuje hlavně u dětí. Nejčastější příčinou silně bolestivých problémů je zánět středního ucha nebo zevního zvukovodu.

Příčiny bolesti ucha

Zánět středního ucha

Projevuje se v místě za ušním bubínkem. Nejčastěji vznikne jako následek zánětu horních cest dýchacích čili obyčejné rýmy a kašle. Běžné virové onemocnění se zkomplikuje a nemoc se změní v hnisavý zánět. Ten – v době hromadící se tekutiny v dutině – způsobuje velkou bolest. Může dojít až k protržení bubínku. Často bývá postiženo jen jedno ucho, běžné je ale i postižení obou uší. Sice je pravděpodobnější v nižším věku, ale nevyhýbá se ani starším dětem a dospělým. Téměř vždy je potřeba vyhledat lékaře.

Léčba závisí na věku dítěte a závažnosti onemocnění. Pokud není hnisavý zánět, podávají se nosní kapky, snižuje se teplota a zmírňuje bolest (například pomocí ohřívací láhve, která se přikládá k uchu). Jedná-li se o hnisavý zánět, musí se nasadit antibiotika. Při výskytu hnisu za bubínkem může lékař bubínek propíchnout a umožnit tak vytékání hnisu.

Zánět zvukovodu

Nejčastěji k němu dochází při poškození zvukovodu, který spojuje ušní boltec s bubínkem, následkem vody obsahující nějaké škodlivé mikroorganismy. Poškodit zvukovod ale může i nějaké cizí těleso. V uchu se opět nahromadí maz a zvukovod se ucpe. ORL lékař jej pak musí vypláchnout, vyčistit a případně nasadit antibiotika.

Ucho může bolet také od nadměrného hluku, pobytu ve větru nebo v krajním případě jako následek nádorového onemocnění. 

Jak zjistit příčinu bolesti ucha?

ORL lékař se podívá speciálním přístrojem do ucha a zjistí, jak je zánět rozsáhlý. Může také udělat výtěr z krku nebo odběr krve jako kontrolní vyšetření při podezření na přidružený zánět. Zajímat by se ale také měl o to, zda se pacientovi nemotá hlava či ho nebolí, zda má v pořádku rovnováhu. Na místě je někdy i podrobnější vyšetření neurologem, případně CT vyšetření mozku.

 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.