Atopický ekzém
Atopický ekzém vzniká nejčastěji v dětství a často přetrvá až do dospělosti, vypadá jako vyrážka a příčinou bývá alergická reakce. Obvykle se ale nepřijde na jejího původce.
Co je to atopický ekzém?
Atopický ekzém je kožní zánět většinou alergického původu. Podnětů, které tento ekzém vyvolávají, může být celá řada. Může být také vyvolán nealergicky, třeba přílišnou suchostí kůže. Jde o onemocnění celoživotní, kdy se střídají období klidu a období „vzplanutí“.
Příznaky atopického ekzému
Příznaky atopického ekzému bývají různé a liší se podle věku. V kojeneckém věku – zhruba kolem druhého měsíce se na kůži vytváří rudé skvrny, které svědí a někdy i mokvají. Vyskytnout se mohou i na obličeji či na rukou a nohou. Problém je, že dětem v raném věku je těžké vysvětlit, že si nesmějí na postižené místa sahat a nesmějí je škrábat. Vznikají tak různé následné infekce.
Postihuje
Projevuje se
U větších dětí se nemoc může vyskytnout náhle nebo je pokračováním potíží z kojeneckého věku. Ekzém se přesune do kolenních a loketních jamek. Kůže je suchá a začíná rohovatět.
V dospívání či u dospělých se pak objevují nepříjemně vysušené kusy pokožky, které jsou ztluštělé opět v loketních a kolenních jamkách, ale také mezi prsty, kolem nehtů, na čele, hrudníku či krku. Dobrou zprávou je, že v pubertě nemoc často vymizí. Naopak špatnou je, že ji zhoršují dráždivé látky jako saponáty a podobné.
Fotogalerie
Léčba
Nemoc vzniká jako následek alergické reakce, většinou se na rozdíl třeba od běžné kopřivky nezjistí, co je příčinou. Navíc jde o dlouhodobý problém, který bývá geneticky podmíněný. Léčí se podobně jako alergie.
Léky
Zánět na kůži jde léčit jednak antihistaminiky, které tlumí alergii a potlačují svědění. V krajním případě se používají kortikoidy ve formě mastí. Existuje i moderní imunomodulační léčba, která se postupně snaží zlepšit přecitlivělost imunitního systému.
Prevence
Problémem atopického ekzému je, že na rozdíl od alergie se mnohdy nenajde příčina potíží. Prevence se tedy soustředí spíše na to, aby se problémy nezhoršovaly. Pomáhá nosit přírodní materiály, nepoužívat dráždivé mycí a čisticí prostředky. Samozřejmě také pomáhá vyhýbat se tomu, na co postižený ví, že je alergický. Suchou kůži je pak třeba promašťovat.
Kdy navštívit lékaře
Lékaře navštivte, pokud vyrážka a svědění neustoupí ani po několika dnech a všechny ostatní příčiny jste vyloučili.