"Kosmetika" pro zuby | Moje zdraví

"Kosmetika" pro zuby

"Kosmetika" pro zuby
Zubní nit je stejně důležitá, jako kartáček. • Autor: shutterstock.com
4. srpna 2016 • 10:13

Čistíte si zuby dvakrát denně pár minut kartáčkem a pastou? A stačí vám to? Pojďme se podívat, co všechno nám dnes prostředky péče o zuby a zubní kosmetika nabízejí.

Základem péče je správná zubní hygiena, kterou bychom se měli naučit v útlém dětství. Kojenec by si měl zhruba okolo půlroku věku zvykat na to, že mu matka sahá do ústní dutiny a jemně stírá dásně. Batoleti čistíme první zoubek pomocí prsťáčku. Po čase přijde na řadu zubní pasta a větší kartáček, opatřený opravdovými štětinami. Dítko se naučí jak efektivně stírat plak, čistit každý zoubek zvlášť, a odpovědný rodič ještě práci zkontroluje, zuby dočistí. Ví, proč se minuty strávené navíc vyplatí.

Pro první zuby stačí kartáček a zubní pasta, nejčastěji s fluorem, v dávce odpovídající věku. Později (má-li dítě zvládnutou techniku čištění) může na řadu přijít elektrický (sonický) kartáček. Mléčné zuby, zvláště stoličky, „ocení“ hlubší péči v podobě jednosvazkového kartáčku, jenž dokonale vyčistí žvýkací plošku na horní straně zoubku. Skvělý je kartáček se třemi čistícími stranami opatřenými štětinami, určený pro děti ve věku od 0 do 6 let. Šikovné dítě (pod dohledem) může začít používat mezizubní nit. A co takhle přidat sanitizér, který kartáček během několika sekund dokonale zbaví všech bakterií?

Nároky školáka už se mírně stupňují, mléčné zuby dělají místo zubům stálým. Ke slovu by už „naostro“ měl přijít mezizubní kartáček a zubní nit. Novinkou je mezizubní kartáček TePe Easy Pick. Vyrábí se ve dvou velikostech a je potažený silikonem, který je uživatelsky velmi příjemný. A když už jsme v mezizubním prostoru, skvělou vychytávkou je i gel na mezizubní prostory.

Má dítě vyčištěné opravdu všechny zoubky? To zjistíte pomocí tablet či roztoku k určení zubního plaku. Co děti s rovnátky? Opět jsme u jednosvazkových kartáčků s velmi jemnými štětinami, jež se dobře dostanou do prostoru mezi zámečky. K dokonalé hygieně přispěje mezizubní nit, která je speciálně vytvořena pro čištění prostor okolo zámečků, a „ohnutý“ kartáček pro dočištění zubů na zadní straně. Ani během dospívání se péče příliš nemění.

Co se týče past, ústních výplachů a dalších pomůcek, na výběr jsou například ty s vyšším obsahem fluoru. Hitem pro děti od 12 let a dospělé je enzymatická zubní pasta. Neobsahuje pěnivou složku SLS (laurylethersulfát sodný), což automaticky vede k delší době čištění a tím i lepšímu vyčištění. Enzymy napomáhají vytvářet stabilní prostředí v dutině ústní a urychlují procesy hojení. Na řadu přicházejí rovněž prostředky s kosmetickým efektem, například zubní pasta s jemným bělicím účinkem nebo posilující zubní sklovinu.

Za prahem dospělosti

To, jak jsme se o své zuby doteď starali, se nám ukazuje na jejich aktuálním stavu. Kondice chrupu je však daná i dalšími skutečnostmi (dědičnost, chronické nemoci). Zánět dásní, který se může, ale nemusí projevit krvácením dásní, je třeba řešit hned na počátku. Slouží k tomu extraměkké či jednosvazkové kartáčky. Velmi důležité je používání mezizubních kartáčků, kterými účinně odbouráváme plak v mezizubních prostorách.

Účinek v těžce dostupných místech mezi zuby a okolo lze posílit používáním gelu na čištění mezizubních prostor a ústního výplachu s obsahem látek, které zánětlivý proces brzdí (nejčastěji chlorhexidinu). Stále je však základem pečlivé, důsledné mechanické čištění, díky kterému můžeme zánětlivý proces pozastavit. Jedním z nejlepších vynálezů s výrazným léčebným (a preventivním) efektem je ústní sprcha. Pulzující proud vody stimuluje, masíruje, zpevňuje a posiluje dásně, které jsou pak více odolné proti zánětům. Do těžce přístupných míst lze pomocí sprchy dostat antibakteriální roztok, díky čemuž se lépe odstraňuje plak.

Pro běžné čištění zubů je tu tryska se třemi svazky měkkých vláken z nylonu, která zároveň čistí a oplachuje, tryska „lžička“ slouží k čištění povrchu jazyka, pro jemný výplach parodontálních chobotů pak slouží gumová tryska. Rovněž mezizubní kartáčky pro parodontické zuby jsou jemnější a měkčí a mají více vláken než ty běžné. Vhodným doplňkem jsou prostředky umožňující lepší hydrataci dutiny ústní (pasta, hydratační gel na potírání dásní) a také probiotické tablety. Obsahují živé probiotické bakterie, které v ústech fungují jako „uklízečky“. Likvidují mrtvé, rozkládající se bakterie. Stačí nechat rozpustit tabletu v ústech (třeba večer, po vyčištění zubů) a miliony bakterií se už o vše samy postarají!

Máte implantáty? A víte, že na povrchu titanového čepu, který drží implantát, se časem tvoří porézní povlak? Jeho povrch je pak strukturovaný a usazují se na něm nepřátelské bakterie, jež časem působí i v dásni. Vzniká zánět způsobující vyviklání a ztrátu implantátu. Chce to proto neustálou péči, třeba korunovanou zubní sprchou. Co říci na závěr? Obsah antibakteriálních, léčebných látek se může lišit v závislosti na problému, a některé produkty proto najdete pouze v lékárnách. S běžnými potížemi vám ochotně poradí ve specializovaném obchodě.

Tipy pro lepší péči

Violife ZaPi sanitizér na zubní kartáčky je opatřený miniaturní UV lampou, která během několika minut odstraní až 99,9 % bakterií. Stačí vložit kartáček do stojánku a zmáčknout tlačítko.

TePe Easy Pick mezizubní kartáček vytvořený ve spolupráci se švédskými zubními lékaři má drátek potažený silikonem, aby byla zajištěna maximální ochrana dásní a zubů. Je efektivní a jemný, ve velikosti S/M a L/XL.

TePe Interdental Gel pro mezizubní kartáčky zvyšuje účinnost mezizubního čištění a posiluje prostory mezi zuby proti vzniku zubních kazů. Obohacený o fluoridy nebo antibakteriální přísadu chlorhexidin.

TePe Implant Care Medium kartáček pro čištění implantátů umožňuje perfektní vyčištění okolí implantátu i z vnitřní jazykové strany. Zaoblené konce jemných a dlouhých vláken zajistí jemné čištění.

Gum Hydral zubní pasta je ideální pro pacienty se zranitelnou ústní dutinou a při xerostomii (suchosti úst). Pomáhá předcházet vzniku zubního kazu a podporuje remineralizaci skloviny.

BioGaia ProDentis doplněk stravy s ověřeným přírodním probiotikem Lactobacillus Reuteri pomáhá obnovovat přirozenou mikrofl óru v ústech a tím předcházet problémům s dásněmi, ke kterým může vést náročný životní styl, špatná dentální hygiena či užívání specifi ckých léků. BioGaia je skvělá jako podpůrný prostředek při léčbě parodontózy či jako prevence vzniku zubního kazu. Balení obsahuje 10 tablet.

Autor: Markéta Ostřížková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.