Nenahraditelná dvojice: Zubní pasta a ústní voda | Moje zdraví

Nenahraditelná dvojice: Zubní pasta a ústní voda

Nenahraditelná dvojice: Zubní pasta a ústní voda
Ústní voda by měla být součástí ústní hygieny. • Autor: istockphoto.com
13. září 2016 • 15:14

Vybrat si vhodnou zubní pastu pro svoji dentální hygienu je lehké díky široké nabídce, ale nejdříve si musíte vyhodnotit, v jakém stavuje váš chrup a dásně. V pokračování našeho seriálu se dozvíte, jakou zubní pastu použít ke zmírnění dalších přidružených problémů v ústní dutině. Objasníme také roli ústní vody či výplachu jako zakončení péče. 

V dnešní době existují zubní pasty pro celiaky, lidi užívající homeopatika či striktní zastánce BIO života. Ale pozor! Bez pečlivého čištění zubním a mezizubním kartáčkem a trpělivého stírání plaku bude účinek vždy jen poloviční! Jaký kartáček a ústní voda by pro vás mohli být těmi nejvhodnějšími? 

Jakou pastu zvolit a čím následně vypláchnout ústa, když ...

 ... mám v ústech „kamenolom"

Tvrdý kalcifikovaný zubní plak nelze odstranit žádnými prostředky domácí dentální hygieny. Tvoří se a zraje v místech, kde nebyl při nedostatečně prováděném čištění odstraňován měkký plak. Rada zní: Co nejdříve navštívit stomatologa či dentální hygienistku a nechat si plak odstranit! A vybrat pasty, jež mohou snížit jeho množství a zpomalit jeho zvápenatění. Vhodné je použití ústní vody působící proti zubnímu kameni tak, že omezuje srážení nerozpustných solí. Tvorbu zubního kamene dokáží zpomalit (nikoli zastavit!) další účinné látky (pyrofosfát sodný, draselný, chlorid a citrát zinečnatý apod.). 

  ... mám paradentózu

Zánět dásní je způsoben usazováním zubního plaku. Většinou odborníků je považován za nejčastější lidský chronický zánět. Není-li léčen, přechází do hlubších tkání závěsného aparátu zubů a vzniká paradentóza. K prevenci hromadění zubního plaku, potažmo zánětu dásní, jejich ochraně a pro zdravé a pevné zuby jsou určeny prostředky s obsahem antibakteriálních a protizanetlivych látek (např. chlorhexidinu). Navíc většinou neobsahují pěnivou složku, jež by mohla dráždit měkké tkáně a účinnost chlorhexidinu snižovat. Nakonec zvolte antibakteriální a antiseptický ústní výplach proti paradentóze. Výhodné je použití ústní sprchy (irigátoru); jak známo, tekutina se dostane všude, zvláště je-li pod tlakem!

 ... mám halitózu

I když stále mnozí žijí v domnění, že se špatného dechu (halitózy) zbaví pomocí mentolové zubní pasty a žvýkačky, pravda je jinde. Příčinou halitózyjsou sirné sloučeniny, jež vznikají při rozkladu bakterií organických látek (zbytků jídla atd.). Kromě toho, že způsobují špatný dech, hrají velkou roli při vzniku paradentózy. Účinné látky v pastách na halitózu (fluorid cínatý laktát zinečnatý chlorhexidin, peroxidy, xylitol, aktivní kyslík, eukalyptus, hřebíček atd.) bojují s bakteriemi, jež halitózu způsobují. Vhodným doplňkem jsou ústní výplachy, jež skutečně řeší příčinu špatného dechu a ne ji pouze překrývají. Obsahují stejné složky jako zubní pasty. Potlačují tvorbu sloučenin vytvářejících zápach a navíc odstraní z dechu výrazné aroma z potravin, nápojů či cigaret.

... mám citlivé zuby

Víte, že citlivost zuboviny a sklovinyje možné snížit? Dokáží to například fluoridy, citronan sodný, hydroxyapatit a jiné. Sklovinu remineralizují - napravují nerovnosti a miniaturní poškození a obnovují její strukturu. Navíc dovedou zmenšit či přímo uzavřít dentinové kanálky. Tím snižují citlivou reakci na chlad, teplo, sladké či kyselé. Většina těchto past má navíc bělicí účinek. Existuje i „noční" pasta, kterou si vyčistíte zuby před spaním a ústa již nevyplachujete - účinné látky tak mají čas plnit během nočního klidu svou misi. Citlivost zubů lze eliminovat také použitím vhodného ústního výplachu - některé remineralizují slabou sklovinu a odhalenou zubovinu, jiné zabraňují přenosu signálu bolesti k nervovým zakončením v zubní dřeni. Ty užívejte jen dočasně; jakmile nejhorší bolest povolí, řešte problém s lékařem.

... mám sucho v ústech 

Suchost v ústech (xerostomie) vás může trápit jako vedlejší příznak chronické nemoci či jako následek užívání některých léků. Je velmi nepříjemná; v ústech se tvoří afty koutky se rozbolaví. Na jazyku i na zubech více ulpívají zbytky potravy a plak, mnohem častěji dochází k zánětům a vzniku kazů, neboť sliny v ústech neplní svou remineralizační a antibakteriální funkci. Co s tím? Vybírejte přípravky dodávající vlhkost - obsahují složky, jež napomáhají tvorbě slin nebo je nahrazují. Následný ústní výplach by měl mít podobné složení jako pasta (obsahuje například laktoferin, enzymy, imunoglobuliny, kolostrum, xylitol či kyselinu hyaluronovou) a kvůli vyššímu riziku vzniku zubního kazu i vyšší obsah fluoridů.

... toužím po bělostném chrupu 

Zářivého úsměvu dnes docílíte poměrně snadno, ale jak si bílý chrup udržet? Speciální zubní pasty obsahují různé kombinace bělicích látek, od těch, jež bělí chemickou cestou, přes brusné látky až po ty, které j dou na věc za pomoci enzymů. Hitem je pasta, která obsahuje fotokatalytické sloučeniny. Ty reagují s pigmenty a odbarvují je, pokud jsou aktivovány světlem. Doplňte výplachem s obsahem bělicích sloučenin (kysličník vápenatý, oxoboritany atd.). Ty způsobují rozklad molekul pigmentů a rozrušují film na povrchu zubu. Výplachy s obsahem oxidu chloriciteho působí zároveň dezinfekčně a ničí sloučeniny síry způsobující halitózu. 

Odborná spolupráce: MUDr. Jarmila Ulehlová PÁRO Ulehlová, s. r. o., Písek

Autor: Markéta Ostřížková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.