Očkování proti chřipce: Kdy se podává vakcína, kdo ji má zadarmo?
Očkování proti chřipce je nejúčinnější prevencí proti této nemoci. V Česku je očkováno pouze 6–8 % populace, v okruhu seniorů pak asi 30 %. Zejména senioři ale na toto onemocnění zbytečně umírají. Jak tomu předejít?
Článek je garantovaný odborníky.
Nejčastějším argumentem proti očkování je věta: "Nechal jsem se očkovat, ale stejně jsem chřipku chytil." Mnoho lidí si stále plete běžné nachlazení s pravou chřipkou, je ale potřeba zdůraznit, že příznaky bývají trochu odlišné.
Kdy se nechat očkovat?
Načasovat očkování se musí před začátkem chřipkové epidemie. Ideální je se nechat naočkovat od poloviny října. Ochrana nastupuje zhruba za deset až čtrnáct dní po vakcinaci, takže ji můžete podstoupit i v době, kdy už epidemie běží. Když už ale někdo ve vašem okolí chřipku má a může vás nakazit, je lepší očkování odložit. Pokud se totiž nechá očkovat už nakažený člověk, jeho reakce na očkování může být závažnější.
Do každého ramene jedna vakcína. Covid a chřipka se dají naočkovat najednou, doporučuje ve videu ministr zdravotnictví:
Proč se nechat očkovat proti chřipce?
Samotný průběh nemoci je vážný, horečky často dosahují až 40 stupňů, doprovází je velké bolesti hlavy, svalů a kloubů. Nemocný je schvácený a je tak slabý, že nemůže vstát z postele. Pro osoby, které jsou oslabené jinou nemocí nebo věkem, je těžké s chřipkou bojovat. Ročně v souvislosti s chřipkou zemře v České republice dva až tři tisíce lidí.
V některých případech se ke chřipce může přidat navíc bakteriální infekce, která může stav nemocného ještě více zhoršit.
„K úmrtí dochází buď v důsledku samotné virové infekce, nebo v důsledku komplikací bakteriální superinfekce či zhoršením existujícího chronického onemocnění – cukrovky, vysokého krevního tlaku, ischemické choroby srdce, nemocí dýchacích cest,“ říká MUDr. Lukáš Kohout z Kliniky infekčních nemocí a cestovní medicíny 2. LF UK a FN Motol a dodává: „Velmi závažný je zejména chřipkový zápal plic, kterému i přes intenzivní péči může podlehnout několik procent pacientů.“
Kdo se má nechat očkovat?
Očkovat by se měli nechat všichni, nejrizikovější jsou každopádně lidé starší 65 let, ti mají vakcínu také hrazenou ze zdravotního pojištění. To platí také pro občany, kteří mají nějaké rizikové chronické onemocnění, jako jsou:
- diabetes
- oslabená imunita
- nemoci ledvin
- srdeční choroby.
Ze zdravotního pojištění je také hrazeno očkování všem zdravotníkům a dále klientům v léčebnách dlouhodobě nemocných, v domovech seniorů apod.
U dětí je největší riziko do dvou let věku. Stejně i u nich platí, že chronická onemocnění by měla být signálem k vakcinaci.
Jak se proti chřipce očkuje? Očkovací schéma
Vakcínu je třeba podat každý rok. Očkovat se mohou nechat děti starší šesti měsíců. U dětí ve věku 6 měsíců až 9 let, které jsou očkovány poprvé, se doporučuje podání dvou dávek vakcíny v rozmezí čtyř týdnů. Ostatní se očkují jednou dávkou každý rok. V případě aplikace vakcíny pomocí spreje, který je od minulého roku na trhu i v České republice, stačí jedna dávka.
„Důležité je také správné načasování očkování. Právě u starších osob je ideální zahájit očkování v druhé polovině října, aby byly zajištěny maximální účinnost a co nejvyšší hladina protilátek proti chřipce právě v době vrcholící chřipkové sezony, která u nás trvá zhruba od prosince do března,“ radí MUDr. Kohout s tím, že toto načasování v období říjen až prosinec doporučuje i Česká vakcinologická společnost (více na www.stop-chripce.cz).
Nežádoucí účinky vakcíny proti chřipce
Nejčastější vedlejší účinek je lokální zarudnutí nebo bolest v místě aplikace. Zcela vzácně se objevují alergické reakce. Jako reakce na vpravení očkovací látky se můžou objevit únava či zvýšená teplota, ale většinou do 48 hodin odezní.
Cena očkování proti chřipce
Vakcína je kompletně hrazena lidem starším 65 let a dále také rizikovým skupinám. Pro samoplátce se cena pohybuje okolo 500 až 600 korun za vakcínu s aplikací (nejčastěji se používají neživé vakcíny Vaxigrip Tetra a Influvac Tetra).
K dispozici je ještě vakcína Efluelda s vyšším obsahem účinné složky pro osoby starší 60 let věku. Plně hrazena z veřejného zdravotního pojištění je ale až od 65 let věku. “Touto vakcínou nemá smysl očkovat mladší pacienty, běžná vakcína má pro ně stejný efekt,” vysvětluje profesorka MUDr. Eva Topinková, CSc., přednostka Geriatrické kliniky 1. lékařské fakulty ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze.
Od roku 2022 je na trhu i vakcína, která se aplikuje do nosu v podobě nosního spreje. Tato nová aplikační forma nahrazuje bolestivý vpich očkovací látky. Vakcína je určena pro děti od dvou do osmnácti let. Jde o oslabený chřipkový virus a vyjde asi na 900 Kč.