Salmonela z melounů? Jsou ty nakrájené nebezpečné nebo jsou to zbytečné obavy? | Moje zdraví

Salmonela z melounů? Jsou ty nakrájené nebezpečné nebo jsou to zbytečné obavy?

Salmonela z melounů? Jsou ty nakrájené nebezpečné nebo jsou to zbytečné obavy?
Při krájení melounu dodržujte úzkostlivě hygienu • Autor: istock.cz
7. června 2024 • 06:00

Krájené melouny případně další ovoce, které si kupujete ve stáncích, mohou být zdrojem nákazy nebezpečnými střevními nákazami. Na co si dávat pozor a co dělat, abyste se potížím vyhnuli i při domácí přípravě pokrmů?

Lidé se obecně nejvíce bojí nákazy salmonely z vajec. Ano, to není výjimečné, ale na druhou stranu průmyslově vyrobené majonézy, která patří mezi největší strašáky, se bát nemusíte, ta se připravuje z pasterizovaných vajec. Naopak doma vyráběné produkty jsou v tomto směru rizikové.

Jak zdravě jíst? Podívejte se na video: 

Video se připravuje ...
Podcast Restart: Jak zdravě jíst? Doporučení inženýrky v oboru výživyVIDEO 

Největší riziko nákazy salmonelou

Podle zprávy Státního zdravotního ústavu v Česku nejčastěji dochází k onemocnění salmonelózou při veřejném stravování (ve veřejných, školních či závodních jídelnách, na táborech) a také při rodinných oslavách, kde se jako nosič nákazy uplatňují především cukrářské a lahůdkářské výrobky, domácí pokrmy připravované z vajec, méně pak ryby a drůbež.

Dalším nečekaným zdrojem nákazy může být ovoce a zelenina, které jsou kontaminovány při kontaktu například s drůbežím masem nebo syrovými vejci. Starší špatně umyté prkénko, nůž nebo ruce. Platí to i pro krájené melouny, které patří mezi produkty, které se asi nejčastěji prodávají nakrájené.

Informační centrum bezpečnosti potravin spravované Ministerstvem zemědělství ČR na svém webu www.bezpecnostpotravin.cz  píše, že bezpečné nakládání s potravinami je vždy velmi důležité zvláště v letních měsících, kdy venkovní teplota často překračuje i 30°C. Je pak velmi obtížné uchovávat potraviny, které je nezbytné skladovat při teplotách do 5°C. Lidé velmi často zapomínají, že symbol horkého a slunného léta – naporcovaný meloun – je také nutné uchovávat v chladu.

Melouny a salmonela

"U melounů byl zjištěn výskyt nebezpečných bakterií rodů Salmonella a Shigella. Řada epidemií salmonelózy je spojována s konzumací melounů, například z oblíbených salátových barů. Hlavní příčinou těchto epidemií byly nebezpečné bakterie, které se vyskytovaly na znečištěném a neumytém povrchu melounů a kontaminovaly vnitřní část melounu při krájení. Pokud nejsou naporcované melouny uchovány v chladu, nebezpečné bakterie se mohou pomnožit a způsobit alimentární onemocnění. Vždy platí – čím déle jsou naporcované melouny nesprávně skladovány, tím více je ohroženo naše zdraví," popisuje web.

Také RNDr. Andrea Mančíková, Ph.D., vedoucí Oddělení stafylokokových a alimentárních bakteriálních infekcí ze Státního zdravotního ústavu varuje, že pravděpodobnost křížové kontaminace melounů při přípravě nemocným člověkem či za použití kontaminovaných pomůcek je stejná jako při přípravě ostatní zeleniny a ovoce např. při přípravě salátů.

Podle webu ministerstva zemědělství se řada lidí se také domnívá, že meloun jako ovoce je dostatečně kyselé, což brání pomnožení bakterií. Faktem však je, že pH většiny melounů je vyšší než 5,0 a za těchto podmínek nebezpečné bakterie mohou přežívat i pomnožovat se.

Návod pro bezpečnou konzumaci melounů:

  • Vždy je nutné povrch všech melounů důkladně umýt nejlépe za použití kartáčku a ve velkém množství vody. K porcování se musí používat pouze čistý nůž na čisté podložce.
  • Naporcovaný meloun je nezbytné uchovávat v chladničce až do doby těsně před konzumací.
  • Nakupovat melouny se doporučuje jen v prodejnách, kde se naporcované melouny uchovávají v chladicích boxech. Celé melouny se v chladu uchovávat nemusí.
  • Ruce a veškerá zařízení i pomůcky se musí před a po porcování důkladně umýt v horké vodě s mýdlem nebo detergentem a následně opláchnout.
  • Naporcované melouny se musí zchladit na minimálně na 5°C.
  • Pokud se naporcované melouny budou nabízet na venkovní oslavě (pikniku, party), je třeba meloun naporcovat doma, kousky umístit do uzavřené dózy a uchovat v dóze (lednici) na ledu (nebo chladící vložce) až do doby těsně před podáváním.
  • Nechlazené naporcované melouny mohou být nabízeny max. po dobu 4 hodin (v rámci občerstvení, pikniku nebo bufetu).
  • Po 4 hodinách by se všechny nespotřebované naporcované melouny měly vyhodit.
  • Ostatní ovoce (jako pomeranče, jablka, citrony, ananas) je kyselejší a tím méně rizikové.

(Zdroj: https://bezpecnostpotravin.cz/termin/meloun/)

Autor: Markéta Grosmanová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.