Svrab | Jak poznat svrab a jak probíhá léčba | Moje zdraví

Svrab

Svrab je infekční nemoc způsobená zákožkou svrabovou, která patří mezi roztoče. Onemocnění se projevuje nepříjemným a silným svěděním kůže.  Svrabem se může nakazit každý. Vysokému riziku jsou vystaveni zdravotníci, často se objevuje ve formě menších epidemií, například v různých lůžkových zařízeních.

Onemocnění svrabem nesouvisí s nedostatečnou osobní hygienou. Svrab se přenáší dvěma způsoby. Buď během přímého kontaktu kůže s nakaženou osobou, nebo cestou nepřímou, to znamená kontaktem s ložním prádlem nebo ošacením, které bylo předtím používáno nakaženou osobou. K přenosu infekce stačí jedna oplodněná samička zákožky. Do kůže se je schopna zavrtat se za několik minut. Je možné se nakazit i během pohlavního styku.

Onemocnění svrabem je lékař, který určí diagnózu, povinen hlásit epidemiologovi.

Postihuje

muži
ženy
děti

Projevuje se

kůže

Jak poznat svrab - příznaky

Typickým projevem je velmi intenzivní svědění. To se projevuje především v noci, protože teplo pod peřinou parazitům svědčí. Svědění je způsobeno reakcí kůže na přítomnost parazitů.

Zákožka svrabová totiž v rohové vrstvě pokožky vytváří chodbičky, ve kterých zanechává trus a klade vajíčka. Na člověku samička přežívá asi 4–6 týdnů. Naklade přibližně 40–50 vajíček. Z části z nich se vylíhnou noví jedinci. Nákaza se často objevuje v místech, kde je jemná kůže, například v tříslech, mezi prsty, v podpaždí a na dlaňové straně zápěstí, v oblasti pupku a v místech, kde přiléhá prádlo.

Při pohledu mohou být na kůži rozeznatelné esovité našedlé nebo narůžovělé chodbičky. Dalšími příznaky svrabu jsou pak následný ekzém, zarudlé skvrny, pupínky a krusty. Do rozškrábané kůže se mohou dostat i bakterie, a způsobit tak bakteriální zánět, jehož hojení může být komplikovanější.

Zvláštní varianty onemocnění 

•„svrab mytých“ nebo „svrab čistotných osob“:  projevuje se úporným nočním svěděním. Na kůži nejsou patrny žádné známky onemocnění. Vzniká u lidí se zvýšenou hygienou.

• scabies nodularis: je charakterizovaný velkými pupeny vzniklými v důsledku zvýšené imunitní reakce nemocného 

• svrab norský – postihuje starší osoby a jednice se sníženou imunitou. Inkubační doba je 3–5 týdnů u první nákazy, u opětovné už je v řádu dní.

Léčba svrabu

Svrab se léčí krémy a mastmi s obsahem látek, které zákožky zničí. Přípravky se nanášejí na celé tělo. V místech, kde není nanesen, mohou parazité přežívat.

Lékař by měl předepsat léčbu i dalším členům rodiny, přestože se u nich žádné příznaky neobjevují. Lidé sdílející společnou domácnost by se měli léčit ve stejnou dobu. Rovněž je nutné zaléčit i sexuální partnery.

Svědění mohou ulevit antihistaminika či kortikoidy a důsledné promašťování kůže. 

Jak ošetřit pokožku po napadení hmyzem se dozvíte zde.

Léčba svrabu se neomezuje jen na likvidací parazitů na těle člověka. Velmi důležité je zabránit další opětovné nákaze nebo nakažení dalších lidí. Parazit je sice mimo organismus člověka velice citlivý na vyschnutí a při pokojové teplotě umírá do tří dnů, přesto je ale vhodné většinu věcí v domácnosti dezinfikovat.

Je nutné vyprat a nejlépe vyvařit všechny oděvy, ručníky a ložní prádlo a důkladně je přežehlit žehličkou nastavenou na nejvyšší teplotu. Věci, které nelze vystavovat vysoké teplotě, je vhodné dezinfikovat vhodným insekticidem (PIF PAF, BIOLIT P 2000, FAST PL, PERIPEL 55). Ideální je použít igelitový pytel a věci v něm na několik hodin neprodyšně uzavřít.

Totéž se týká matrací, sedaček doma i v autě a podobně. I když jsou zákožky zničeny a nové chodbičky si nevrtají, klinické příznaky mohou přetrvávat i několik týdnů po ukončení léčby. 

Očkování

ne

Délka léčby

týdny
Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal?

Léky

Nejčastěji se k léčbě používají krém Permetrin, terapie sírou nebo lindanem. 

Bylinky

Rozmarýnový olej má i antibakteriální účinky. Pomůže hubit roztoče, zklidňuje vyrážku, napomáhá hojení a brání proti bakteriální infekci. 

Homeopatika

Symptomaticky se mohou použít následující homeopatické léky: Arsenicum album, Carbo vegetabilis, Causticum, Hepar sulphur, Lycopodium clavatum, Psorinum, Sepia a Sulphur.

Domácí léčba a babské rady

Pro úspěšné zbavení svrabu je vždy potřeba léčit všechny členy domácnosti. Po každém kole léčby je potřeba znovu vše pečlivě dezinfikovat.

Vyšetření

Svrab je většinou dobře rozpoznatelný na pohled. 

Prevence

Prevencí je určitě obezřetnost při výběru ubytovacích zařízení. Jinak je to dodržování hygienických pravidel: pečlivé mytí rukou, vyhnout se používání cizích hygienických potřeb a ložního prádla, pravidelně si prát a žehlit vlastní lůžkoviny.

 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.