Duhringova choroba: Jak se projevuje a léčí? | Moje zdraví

Duhringova choroba

Duhringova choroba je vzácné onemocnění projevující se na kůži. Není to onemocnění samo o sobě, ale jeden z projevů celiakie, tedy nesnášenlivosti lepku. Může být i jako první z příznaků, jak se celiakie projeví, a v době diagnózy morbus hepetiformis Duhring jsou již i v 70–80 % změny na sliznici tenkého střeva.

Příznaky Duhringovy choroby

Projevuje se na kůži, a to výsevem velkého množstvím malých puchýřků, které urputně svědí. Puchýřky se mohou propojit v jednu plochu. Nejčastěji se objevují na loktech, kolenech, zápěstích, hýždích, lícních kostech a na ramenou. Spolu s puchýřky se můžou objevit i nafouklé břicho, pocit těžkosti, průjem a ztráta hmotnosti. Potíže se mohou stupňovat při požití některého druhu jídla. Nemoc se nejčastěji objevuje u dospívajících a dospělých. V případě, že má nemoc dítě, dalšími příznaky jsou často bolestivé a nafouklé břicho a zpomalený růst, anémie a nedostatek vitamínů.

Postihuje

muži
ženy
děti

Projevuje se

kůže, trávicí potíže

Léčba Duhringovy choroby

Léčba je založená na přísné bezlepkové dietě, u které pacient zůstane celoživotně. Pokud s dietou přestane, problémy se znovu objeví. Rozsáhlý ekzém mohou potlačit léky.

Léky

Na vyrážku mohou pomoci různé mastičky nebo léky, které předepíše lékař. Jedná se ale pouze o potlačení kožních projevů, nikoliv o léčbu nemoci samotné. Po potlačení nejhorších kožních projevů by se léky již brát neměly. Jedinou možností, jak se choroby zbavit, je důsledné dodržování bezlepkové diety, a to celoživotně. Zároveň je nutné celkové vyšetření organismu a doplnění látek, které postiženému jedinci chybí.

Vyšetření

Kožní lékař odebere vzorek kůže a odešle ho na diagnostiku. Dále na alergologii nebo na gastroenterologii provedou pacientovi test krve. Také může lékař přistoupit k biopsii střeva, aby zjistil rozsah postižení střevní sliznice.

Trvalé následky

Pokud dietu zanedbáte, může dojít k trvalému poškození střev. Důležitým aspektem je i nedostatek vitamínů a minerálních látek, které postižené střevo nedokáže z potravy přijmout. Důsledkem je například chudokrevnost. Nutné je i vyšetření a případná léčba onemocnění štítné žlázy, které se vyskytují často spolu s celiakií.

Kdy jít k lékaři

K lékaři jděte ihned, pokud trpíte celiakií a zpozorujete na těle kožní problémy s výše uvedenými příznaky. 

Očkování

ne

Délka léčby

celoživotní
Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal?

Autor: redakce Mojezdravi.cz
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.