Duhringova choroba | Moje zdraví

Duhringova choroba

Duhringova choroba je vzácné onemocnění projevující se na kůži. Není to onemocnění samo o sobě, ale jeden z projevů celiakie, tedy nesnášenlivosti lepku. Může být i jako první z příznaků, jak se celiakie projeví, a v době diagnózy morbus hepetiformis Duhring jsou již i v 70–80 % změny na sliznici tenkého střeva.

Příznaky Duhringovy choroby

Projevuje se na kůži, a to výsevem velkého množstvím malých puchýřků, které urputně svědí. Puchýřky se mohou propojit v jednu plochu. Nejčastěji se objevují na loktech, kolenech, zápěstích, hýždích, lícních kostech a na ramenou. Spolu s puchýřky se můžou objevit i nafouklé břicho, pocit těžkosti, průjem a ztráta hmotnosti. Potíže se mohou stupňovat při požití některého druhu jídla. Nemoc se nejčastěji objevuje u dospívajících a dospělých. V případě, že má nemoc dítě, dalšími příznaky jsou často bolestivé a nafouklé břicho a zpomalený růst, anémie a nedostatek vitamínů.

Postihuje

muži
ženy
děti

Projevuje se

kůže, trávicí potíže

Léčba Duhringovy choroby

Léčba je založená na přísné bezlepkové dietě, u které pacient zůstane celoživotně. Pokud s dietou přestane, problémy se znovu objeví. Rozsáhlý ekzém mohou potlačit léky.

Léky

Na vyrážku mohou pomoci různé mastičky nebo léky, které předepíše lékař. Jedná se ale pouze o potlačení kožních projevů, nikoliv o léčbu nemoci samotné. Po potlačení nejhorších kožních projevů by se léky již brát neměly. Jedinou možností, jak se choroby zbavit, je důsledné dodržování bezlepkové diety, a to celoživotně. Zároveň je nutné celkové vyšetření organismu a doplnění látek, které postiženému jedinci chybí.

Vyšetření

Kožní lékař odebere vzorek kůže a odešle ho na diagnostiku. Dále na alergologii nebo na gastroenterologii provedou pacientovi test krve. Také může lékař přistoupit k biopsii střeva, aby zjistil rozsah postižení střevní sliznice.

Trvalé následky

Pokud dietu zanedbáte, může dojít k trvalému poškození střev. Důležitým aspektem je i nedostatek vitamínů a minerálních látek, které postižené střevo nedokáže z potravy přijmout. Důsledkem je například chudokrevnost. Nutné je i vyšetření a případná léčba onemocnění štítné žlázy, které se vyskytují často spolu s celiakií.

Kdy jít k lékaři

K lékaři jděte ihned, pokud trpíte celiakií a zpozorujete na těle kožní problémy s výše uvedenými příznaky. 

Očkování

ne

Délka léčby

celoživotní
Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal?

 
Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.