Nejlepší bylinkové čaje na kašel: Které pomohou odkašlat, které tlumí záchvaty a ředí hleny?
Kašel často doprovází akutní respirační onemocnění. Je důležitou obrannou reakcí organismu. K léčbě kašele obvykle postačí volně prodejné přípravky, poraďte se o tom s lékárníkem. Pokud dáváte přednost léčbě přírodní, máme pro vás přehled bylinkových čajů, které vám mohou pomoci.
K utlumení suchého, dráždivého kašle většinou lékaři předepisují antitusika, zabírají na něj ale i bylinky s takzvanými rostlinnými slizy, které snižují dráždivost ke kašli. Obvykle se užívají jako sirupy nebo čaje a patří k nim například jitrocel kopinatý, lípa srdčitá, podběl lékařský nebo mateřídouška obecná.
Bylinky proti kašli:
Podběl lékařský
Podběl působí protizánětlivě, léčí suchý kašel, rýmu a nachlazení. Vyhnout by se mu měly ženy v těhotenství a během kojení. Jednu čajovou lžičku květů vrchovatě naplněnou (později květů a listů smíchaných rovným dílem) spařte ve 250 ml vody a nechte krátce vylouhovat.
Lípa srdčitá
Lžičku sušeného lipového květu vložte do šálku a přelijte horkou vodou. Nechte 10 minut louhovat, pak vše slijte přes sítko a dochuťte medem nebo bylinkovým sirupem.
Plicník lékařský
Jak už sám název bylinky napovídá, bude účinná na plíce. Plicník působí protizánětlivě a mírní dráždění při kašli. Dejte vařit asi 200 ml vody a přidejte do ní lžičku suchých listů plicníku lékařského. Nechte listy louhovat alespoň 15 minut, pak můžete případně přidat med. Abyste vyléčili dýchací potíže, pijte čaj z plicníku 3x denně.
Na vlhký, produktivní kašel zabírají i bylinky, které podporují vykašlávání, a tím odstranění hlenu z dýchacích cest. Patří sem například sedmikráska, prvosenka jarní nebo kořen lékořice lysé. Účinný je ale i dobře známý tymián nebo divizna velkokvětá.
Tymián
Tymián je skvělý při vaření, pomůže ale i proti kašli. Působí antisepticky, podporuje vykašlávání, mírní křeče, rozpouští hleny a posiluje organismus. Při kašli stačí zalít vařící vodou pár snítek tymiánu, nechat 10 minut odstát a po doušcích popíjet.
Sedmikráska chudobka
Sedmikráska dokáže pomoci při kašli, zahlenění, nachlazení nebo poruchách trávení. Podporuje také látkovou výměnu v játrech. Jedna čajovou lžíci sušených nebo dvě čajové lžíce čerstvých květů sedmikrásky přelijte 250 ml vroucí vody a nechte 10–15 minut přiklopené louhovat. Pijte 3x denně jeden šálek, můžete ho dosladit medem.
Prvosenka jarní
Prvosenka jarní účinně ředí hleny v průduškách a plicích, čímž usnadňuje odkašlávání. Kromě toho je skvělým pomocníkem při chřipce a nachlazení. Užívá se jedna polévková lžíce sušeného květu na dva šálky vody nebo jedna čajová lžička na 150 ml vody. Květy zalité vařící vodou se nechají v přikryté nádobě 10 minut odstát. Výluh se užívá dvakrát denně po jídle, je možné jej osladit, nejlépe medem.