Moje zdraví - péče o psychickou i fyzickou pohodu

Tři největší noční můry zubů! Jak se jich zbavit a jak jim snadno předejít?

Tři největší noční můry zubů! Jak se jich zbavit a jak jim snadno předejít?
Nejlevnější prevence zubního kazu? Čištění zubů • Autor: istock.cz
31. května 2024 • 06:00

Bolavé zuby jsou noční můrou nás všech. Potrápit umějí citlivé zuby, odhalené krčky i zubní kazy. Všem třem handicapům se dá předejít, ale jen s vaším přičiněním.

Citlivé až moc

Ostrá bolest, jen co se zubů dotkne studený nápoj, zmrzlina nebo také čokoláda či med. Tak se projevuje zvýšená citlivost zubů. „Zvýšená citlivost zubů, odborně dentinová hypersenzitivita, je častý problém. Příčinou je obnažení části zubu zvané dentin a zejména kanálků, které v něm jsou. Dentin je za běžných okolností chráněn dostatečně silnou vrstvou skloviny nebo cementu,“ vysvětluje docent Roman Šmucler, prezident České stomatologické komory.

Jak pečovat o dětský chrup? Poívejte se na video: 

Video se připravuje ...
Kdy začít s čištěním zubů u dětí?VIDEO 

Proč se to děje:

K obnažení dentinu může dojít několika způsoby. Snížením vrstvy skloviny, ustoupením dásní a poškozením cementové vrstvy na kořenech. „Ke snížení vrstvy skloviny dochází při častém a technicky špatně vedeném čištění zubů, následkem nočního skřípání zubů, ale hlavně chronickými záněty závěsného aparátu zubů – parodontu. Další možností je narušení skloviny kyselinami, nejčastěji ovocnými. K tomu dochází při pití koncentrovaných džusů, po konzumaci ostrého ovoce typu kyselých jablek, ananasu a podobně,“ vysvětluje lékař. Dalším důvodem ústupu dásní může být zánět, některé nemoci a stáří.

Jak odstranit problém:

Tak, jako je několik příčin, proč citlivost zubů vzniká, tak je i několik rad, jak ji odstranit. Základem je správné čištění zubů dvakrát denně svislými pohyby měkkým kartáčkem tak, aby nedocházelo k zatlačování dásní. „Měkký kartáček je důležitý proto, že nepoškodí dásně ani zubní sklovinu. Dalším pravidlem by mělo být, že se zuby čistí minimálně dvě hodiny po konzumaci ovoce, pití džusů, tmavých limonád, vína a podobně. Všechno jmenované obsahuje kyseliny, které sklovinu oslabují, což je před čištěním nežádoucí,“ vysvětluje docent Šmucler. Zmírnit citlivost pomohou gely, zubní pasty či ústní vody s účinnými látkami určenými speciálně pro snížení citlivosti zubů.

Vpád zubního kazu

Zubní kaz patří mezi nejrozšířenější infekční onemocnění. Jeho zákeřnost spočívá v tom, že i když už vzniká, začne bolet mnohem později. Tím na sebe upozorní.

Proč se to děje:

Za vznikem zubního kazu stojí řada bakterií, zejména bakterie Streptococcus mutans, které přežívají v zubním plaku. Bakterie metabolizují cukry a přitom se snižuje pH, čímž se narušuje zubní sklovina a tím vzniká zubní kaz.

„K prvním známkám demineralizace, což je proces narušení zubní skloviny v důsledku ztráty minerálů a iontů, dochází asi po 48 hodinách od usazení zubního plaku. Pokud tento proces není zastaven pečlivým očištěním zubů, vznikají podmínky pro rozvoj zubního kazu,“ dodává lékař. Když je zubní plak ze zubů odstraněn, tak může nastat remineralizace, během níž dochází k navrácení ztracených minerálů a iontů do zubní skloviny vychytáním ze slin. To je přirozený proces regenerace zubní skloviny. Lze ho podpořit dodáváním potřebných iontů zubní pastou, například hydroxyapatitu, což je sloučenina vápníku a fosforu.

Jak odstranit problém: 

„Je-li kazem zasažena jen sklovina v síle několika desítek mikrometrů, nikoli hrubší vrstvy, je možné zubní kaz jen sledovat a podpořit zhojení skloviny v rámci remineralizačních pochodů zvýšenou ústní hygienou. Tak má zub šanci se sám opravit. Pokud kaz pronikne do hlubší vrstvy, je nutné zkaženou část zubu odvrtat a zub ošetřit plombou,“ vysvětluje docent Šmucler. Velká část zubních kazů vzniká v mezizubních prostorách, ale i v těchto místech se zubní kaz může v počáteční fázi sám zhojit díky pečlivé hygieně. O mezizubní prostory je nutné v rámci domácí péče pečovat mezizubními kartáčky. Jejich správnou velikost pomůže určit dentální hygienistka.

Zubní plak se mění v kámen

Zubní plak je biofilm vytvářející se na zubech. Vypadá jako tenký bíložlutý povlak a je místem, ve kterém se množí bakterie způsobující zubní kaz.

Proč se to děje:

Ze zubního plaku, který není ze zubů odstraněn řádnou dentální hygienou, vzniká procesem mineralizace zubní kámen. Jeho množství a tvorbu ovlivňuje i složení slin, množství vypitých tekutin a strava. „Předpokladem vzniku vyzrálého a plně nebezpečného zubního plaku je pevná tkáň, proto vzniká na zubech, nikoli na dásních a ostatních měkkých tkáních, kde jsou vrstvy bakterií tenčí,“ vysvětluje docent Šmucler. Zubní plak i zubní kámen jsou příčinou snížené estetiky dechu, kazivosti zubů a zánětu dásní.

Jak odstranit problém:

„Zubní plak je možné ze zubu odstranit zubním kartáčkem v rámci domácí či odborné ústní hygieny. Zubní kámen však už odstraní pouze dentální hygienistka, a to s využitím ultrazvuku, laserů či speciálních škrabek. Při správné ústní hygieně se následně tvorba plaku a zubního kamene minimalizuje. I tak je ale vhodné alespoň dvakrát ročně navštívit dentální hygienistku, a to proto, aby prohlédla a ošetřila místa, která jsou hůře přístupná zubním kartáčkem,“ uzavírá docent Šmucler.

 

 

Autor: Petra Klomínková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.