Moje zdraví - péče o psychickou i fyzickou pohodu

Parazité v nás: Kterým se u nás líbí a kde v našem těle je můžeme najít?

15. srpna 2022 • 14:00

Někteří parazité, kteří mohou infikovat člověka, jsou uzpůsobeni k životu uvnitř lidského těla a usídlí se v zažívacím traktu. Co se pak děje dál?

Dodržování veškerých zásad hygieny je hlavním předpokladem toho, že se do vašeho těla nenastěhuje parazit. Ale i tak se může stát, že hostíte nezvaného návštěvníka. Mohou vás na to upozornit některé příznaky.

Video se připravuje ...
VIDEO: Parazité na parazitechVIDEO 

Hbití roupi

Nejrozšířenějším střevním parazitem u nás je roup dětský. Jak už jeho název napovídá, vyskytuje se zejména u dětí a velmi rychle se šíří v dětském kolektivu i následně v rodině. Roup je malý bělavý červík a přežívá v tlustém střevě. „U dětí nákaza probíhá příznakově, což se projevuje zejména škrábáním a drbáním v okolí konečníku, kde se samičky roupů v noci pohybují a kladou vajíčka. U dospělých je nákaza téměř bezpříznaková, důvodem je vybudovaná slizniční imunita, která redukuje počet parazitů v těle,“ vysvětluje MUDr. RNDr. František Stejskal, Ph.D., z Kliniky infekčních nemocí 2. LF UK a Fakultní nemocnice Bulovka v Praze. „Pokud se dítě podrbe v okolí konečníku a následně si olízne prsty, kde se zachytí vajíčko roupa, tak se samo infikuje. To je základ stále se opakující autoinfekce. Ta dokáže přetrvávat i řadu měsíců až let a může zasáhnout i celou rodinu,“ dodává lékař. Z toho důvodu je nutné v případě, že dojde k potvrzení infekce u jednoho člena rodiny, přeléčit i ostatní. Celou domácnost je třeba řádně uklidit, vyprat lůžkoviny, ručníky a podobně. „Přeléčení by mělo proběhnout ve dvou fázích s dvou- až čtyřtýdenním odstupem a dávky léků by měly být stanoveny vždy s ohledem na hmotnost konkrétního pacienta,“ doplňuje MUDr. Stejskal. Léčebné preparáty jsou vázány na předpis a léčba by měla být pod dohledem lékaře.

Tasemnice z masa

Když se řekne střevní parazité, tak se mnohým lidem vybaví obrázek tasemnice. I ta patří k parazitům, se kterými se lékaři ve svých ordinacích mohou setkat. Tasemnicí se ročně infikuje zhruba desítka lidí a zdrojem nákazy je syrové či špatně tepelně zpracované hovězí maso. „Nejrozšířenější tasemnice u nás je Taenia saginata, česky tasemnice bezbranná. Jejím mezihostitelem je hovězí dobytek. Proto je z pohledu infekce riziková zmíněná konzumace syrového hovězího masa, konečným hostitelem je člověk, u kterého se parazit usídlí v tenkém střevě. Průběh infekce probíhá obvykle bezpříznakově a člověk přijde na to, že je nakažen, když si všimne článku tasemnice ve své stolici,“ popisuje lékař. Dalším druhem tasemnice, který se u nás může velmi vzácně objevit, je Taenia solium, česky tasemnice dlouhočlenná. Mezihostitelem tohoto druhu parazita je prase domácí a prase divoké. Vzácně, zhruba jednou za rok, se v Česku vyskytne tasemnice dětská. „I v těchto případech platí, že léčba parazitárních infekcí spadá do rukou specialisty,“ říká odborník.

Škrkavky od psa nechytíte

Dalším nechtěným nájemníkem našeho zažívacího traktu jsou škrkavky. Bývají dlouhé asi dvacet centimetrů a patří mezi oblé červy. „Škrkavky žijí v tenkém střevě, ale kvůli jejich migraci se může stát, že je nakažený člověk vyzvrací, tak se tomu děje zejména u dětí,“ popisuje MUDr. František Stejskal. Škrkavkou se můžeme nakazit při konzumaci kontaminované a špatně omyté zeleniny či ovoce. „Lidé se často domnívají, že se škrkavkou nakazili od svého psa. To je ale omyl, lidskými škrkavkami psi napadeni nejsou. Ve střevě psů a koček se vyskytují zvířecí škrkavky ze skupiny Toxocara. Po spolknutí jejich vajíček se u dětí může vzácně rozvinout onemocnění nazývané larvální toxokaróza,“ vysvětluje lékař. I u infekce škrkavkou je možné říci, že probíhá bezpříznakově a léčba spadá do rukou lékaře.

Celý článek si můžete přečíst v aktuálním čísle časopisu Moje zdraví, které koupíte na stáncích. Předplatné pořídíte z pohodlí vašeho domova na www.ikiosek.cz/mojezdravi nebo přes predplatne.cnc@cpost.cz.

Autor: redakce Moje zdraví
 
Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.