Moje zdraví - péče o psychickou i fyzickou pohodu

Oční okolí: Proč je důležité začít včas a jaké jsou kroky správné péče?

30. prosince 2021 • 14:00

Umíte se postarat o oční okolí? Pokožka v očním okolí je jednou z nejtenčích na našem těle a snadno se vysušuje. Potřebuje proto velmi šetrnou péči odlišnou od zbytku obličeje.

V této mimořádně dráždivé a citlivé partii pozorujeme velmi brzy známky stárnutí, jako jsou drobné vrásky, váčky či otoky pod očima a tmavé kruhy. Nemusí to tak ale být.

Video se připravuje ...
Kosmetická kouzla s medemVIDEO 

Samé nevýhody

Nejjemnější a až čtyřikrát tenčí pokožka našeho obličeje se nachází právě v oblasti očního okolí. Neobsahuje téměř žádné mazové ani potní žlázy, takže je sušší a křehčí. Snadno ztrácí vodu a je náchylná k dehydrataci. A přitom právě ona musí snášet zvýšenou zátěž: mhouření očí proti slunci, odolávat nárazům větru nebo mrazu, vrásky jsou následkem mhouření očí před intenzivním světlem.

Nečekat na nejhorší

Správnou péčí a použitím účinných prostředků můžeme projevy stárnutí viditelně zmírnit. Má-li pokožka v okolí očí vydržet pružná a zachovat si co nejdéle mladistvý vzhled, je potřeba se o ni začít starat co nejdříve a nečekat na první známky stárnutí. Optimální je to tehdy, když se začnete líčit. V tomto věku postačí lehký hydratační oční krém, od třiceti let se zpomaluje tvorba kolagenu, samotná hydratace už je proto nedostatečná, na řadu by měly přijít přípravky s vyšším obsahem výživných látek. Od 40 let výše je pokožka v okolí očí čím dál tím sušší a ztrácí elasticitu. Ke slovu přicházejí produkty s liftingovým účinkem schopné obnovovat její strukturu a pevnost.

Důkladně čistit

Při péči o oční okolí platí stejná zásada jako pro celý obličej: důkladné očištění před ulehnutím na lůžko je základem. Během noci probíhají v pokožce důležité regenerační procesy. Bez vyčištění nemohou správně proběhnout, takže nečistoty proniknou do hlubších vrstev kůže, a naopak ošetřující přípravky se do ní nedostanou.

Co sem patří

Základem je používání správných přípravků, které jsou dostatečně šetrné a vhodné pro citlivé oční okolí. Nestačí používat pouze denní nebo noční krémy. Svým složením nejsou uzpůsobeny k používání v citlivé oblasti očí. Pleť by zde jednak mohly dráždit, navíc se tak dobře nevstřebávají do jemné kůže jako speciální oční přípravky, jejichž úkolem je pokožku hydratovat, zpevňovat, mírnit otoky, váčky a kruhy pod očima. Nejvhodnější jsou neparfémované, dermatologicky a oftalmologicky testované výrobky, aby byly vhodné i pro velmi citlivé oči, případně pro nositelky kontaktních čoček. Zvolit si můžete oční krémy, emulze, séra nebo gely, dobře poslouží rovněž rozjasňující, zklidňující nebo chladivé oční masky.

Důležitá je aplikace

Stejně důležitá je i aplikace ošetřujících přípravků. Do okolí očí je lehce vklepáváme směrem od vnějšího koutku pod okem do koutku vnitřního k nosu a pak pokračujeme od vnitřního koutku nahoru pod obočí směrem ke koutku vnějšímu. Tyto pohyby několikrát opakujeme. Tahy ve směru proti vráskám pomáhají předcházet jejich vzniku.

Kosmetičky vědí

Péče o tuto partii může být součástí kosmetického ošetření v salonu, jejímž cílem je podpora mikrocirkulace v tkáních, takže zmizí kruhy pod očima, vyhladí se vrásky a pokožka vypadá zdravěji. Tato péče může být doplněna o přístrojové ošetření (například ultrazvuková špachtle, biostimulační laser, IPL světlo, diamantová mikrodermabraze apod.) přinášející dlouhotrvající výsledky.

U přípravků pro citlivé oblasti v očním okolí platí rada kosmetiček, že není dobré produkty často střídat, protože se tím zvyšuje riziko alergické reakce. Optimální je vybrat si jeden až dva osvědčené preparáty, které budeme používat přibližně ve dvouletých intervalech. Pro oční okolí je nesmírně důležité dodržovat správný pitný režim. Jestliže ho během dne zanedbáme a večer vypijeme větší množství tekutin, může se stát, že voda během noci prosákne do kůže, což se ráno projeví otoky očí.

Kroky při odličování?

  • Namočte ve vodě dva kosmetické tamponky a dostatečně je vyždímejte.
  • Naneste na ně odličovací přípravek a přiložte je na zavřené oči.
  • Jemně poťukávejte po řasách a stahujte řasenku tamponky jemně směrem dolů. Potom tamponky otočte na čistou stranu a pod očima ještě dočistěte z vnějšího koutku směrem dovnitř k nosu.

Zásady správné péče o oční okolí

• Důkladné odlíčení

• Pravidelná regenerace této partie

• Správná noční péče

• Používání speciálních očních přípravků

• Dostatek spánku

• Ranní dočištění pleti, případně s obkladem

• Vhodná anti-aging péče podle věku

• Nosit sluneční brýle a oči nemhouřit

Správné nanášení očního krému

• Malou dávku krému naneste na hřbet ruky.

• Odtud si odebírejte potřebné množství, které lehce vklepejte do pokožky kolem očí.

• Přípravek nanášejte bříšky prstů, nejlépe prsteníčkem, který má jemnější motoriku a nevyvíjí takový tlak jako třeba ukazováček.

Celý článek si můžete přečíst v aktuálním čísle časopisu Moje zdraví, které koupíte na stáncích. Předplatné pořídíte z pohodlí vašeho domova na www.ikiosek.cz/mojezdravi nebo přes predplatne.cnc@cpost.cz

 

Autor: redakce Moje zdraví
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.