Moje zdraví - péče o psychickou i fyzickou pohodu

Co potřebuje naše imunita? Na tyto malé pomocníky nezapomínejte

Co potřebuje naše imunita? Na tyto malé pomocníky nezapomínejte
... • Autor: istock.com
13. září 2024 • 06:00

Máme-li takzvaně dobrou imunitu, lépe odoláváme nemocem. Pokud onemocníme, rychleji se díky silnější obranyschopnosti zotavíme. Kondice imunity souvisí se stavem střevní mikrobioty.

Jak posílit obranyschopnost, aby na nás nemoci byly krátké? Podívejme se, kde se obranyschopnost vlastně buduje. „Až sedmdesát procent imunitního systému se nachází v zažívacím traktu,“ uvádí lékařka a zakladatelka Pro Fit Institutu MUDr. Marie Skalská.

Probiotické bakterie nesmějí chybět

Imunitní bariéru tvoří především mikroflóra, která se nachází ve střevech. Nezastupitelnou roli zde mají takzvané probiotické bakterie. Ty příznivě ovlivňují nejrůznější funkce našeho těla. Dokážou odrazit útok mikrobů a zlikvidovat je. Jsou schopné tvořit a ovlivňovat specifickou imunitní odpověď organismu a normalizovat fungování střevní sliznice. Mají také příznivý vliv na snížení škodlivého cholesterolu, zmírňují riziko vzniku alergií, atopického ekzému, působí proti žaludečním vředům a pomáhají snížit nesnášenlivost laktózy, uplatňují se v léčbě zánětu. Probiotické bakterie dokonce eliminují příznaky vyvolané stresem, které někdy vyvrcholí až v depresi.

Kde se berou

Běžně jsou probiotické bakterie obyvateli našeho trávicího traktu (především ve střevě). Dostávají se do organismu prostřednictvím zakysaných mléčných výrobků (jogurty, kefír, zakysaná smetana, acidofi lní mléka, některé sýry, nepasterizovaná brynza), ale i kysané zeleniny (kyselé zelí, kvašené okurky a další). Důležité je také přijímat potraviny bohaté na vlákninu. Jenže tak ideální skladbu jídelníčku nemá každý a někdy tyto zdroje z potravin nestačí. Pak je potřeba sáhnout po probiotikách z lékárny.

Pro rovnováhu v žaludku

Žaludek je důležitou součástí trávicího systému. Potrava, která se do žaludku dostane, se zde za pomoci kyseliny chlorovodíkové a enzymů natráví, aby mohla postupovat dále do střev. Stěny žaludku jsou zevnitř pokryté vrstvou hlenu, která brání jejich narušení agresivními žaludečními šťávami. Za normálních okolností jde vše bez problémů. Žaludek však mohou ohrozit některá onemocnění, například infekce bakterií Helicobacter pylori. Tato bakterie stojí za vznikem chronických zánětů žaludku, může hrát určitou roli při vzniku žaludečních vředů, a dokonce se dává do souvislosti s rakovinou žaludku. Dokáže totiž narušovat ochrannou vrstvu na stěnách žaludku. „Onemocnění se běžně léčí antibiotiky a dalšími léky. Nejenom zde, ale také při jiných infekcích, je třeba při užívání antibiotik pamatovat na to, že tyto léky negativně zapůsobí i na naše přátelské bakterie. Správné užívání probiotik tak může zásadně přispět například ke snížení výskytu takzvaného postantibiotického průjmu či jiných trávicích obtíží vzniklých užíváním antibiotik,“ uvádí MUDr. Jiří Slíva, Ph.D., přednosta Ústavu farmakologie 3. LF UK.

Vybrat si dobře

Probiotika vybírejte i s přihlédnutím na užitou lékovou formu, například takzvaný enterosolventní obal zaručuje jejich bezpečný průchod agresivním žaludečním prostředím a usídlení ve střevě. Technologie výroby by měla zaručit uchování kvality účinných látek i po otevření balení. Certifikát kvality TRU-ID garantuje původ, kvalitu i obsah konkrétních bakteriálních kmenů obsažených v probiotikách s uvedením jejich identifikace.

Článek vyšel v časopise Moje zdraví 7/21

Autor: Markéta Ostřížková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.