Zkušenosti s liposukcí | Moje zdraví

Rizika liposukce: Můžete při ní i zemřít

Rizika liposukce: Můžete při ní i zemřít
Tuky je lepší odstranit cvičením než plastickou operací • Autor: iStock.com
4. října 2017 • 14:00

Liposukce (odsávání tuku z těla) je celosvětovým trendem. Nedávná studie přišla s tím, že v roce 2016 byla v USA druhým nejoblíbenějším zákrokem v oblasti plastické chirurgie. Tím prvním je asi bez nějakého velkého překvapení zvětšení prsou.

Obecně se má za to, že liposukce je naprosto bezpečná. Nemusí to tak být vždy. Článek na serveru health.com popisuje komplikace, které měla při liposukci jedna pětačtyřicetiletá žena. U pacientky se totiž objevil vzácný a velmi závažný syndrom tukové embolizace, která nastává, když se tuk uvolní z okolní tkáně a dostane se do cév či do plic, kde blokuje cirkulaci krve a kyslíku.

Často se to děje například při zlomeninách či při závažných traumatech. K tomuto problému ale může dojít i při zmiňované liposukci. Lékaři ve své nové zprávě bohužel uvádějí, že je těžké tuto komplikaci diagnostikovat.

Odstranili jí 10 litrů tuku

Vraťme se k případu britské ženy, jejíž příběh je v příspěvku lékařů uváděn. Pacientka absolvovala liposukci dolních končetin a kolen. „Operace měla odstranit tuk ze spodní části nohou, což by jí pomohlo k tomu, aby mohla následně zahájit proces hubnutí,“ dočteme se v odborném lékařském článku. Samotný postup byl nekompromisní a z těla ženy bylo odstraněno zhruba 10 litrů tuku. Po 36 hodinách od operace byla žena náhle malátná a ospalá a lékaři si všimli, že její srdeční frekvence je neobvykle vysoká.

Diagnóza: embolizace tuků

Její stav se následně velmi zhoršil a pacientka byla převezena na jednotku intenzivní péče. Tam lékaři zjistili, že má v těle nebezpečně nízkou hladinu kyslíku. Po dalších testech dospěli k jasnému závěru – došlo u ní k embolizaci tuků. Ve chvíli, kdy byla jasná diagnóza, léčba probíhala celkem hladce. Lékaři jí obnovili správnou hladinou kyslíku a srovnali srdeční frekvenci a žena byla po dvou týdnech propuštěná z nemocnice. Pokud by ale lékaři nestanovili správnou diagnózu, mohlo být mnohem hůř.

Tumorová embolizace je nejen těžko rozpoznatelná, podotýkají autoři zprávy, ale neexistuje žádná standardizovaná sada kritérií, která by lékařům pomohla provést oficiální diagnózu. Pokud tedy zvažujete liposukci či jakýkoliv jiný typ kosmetického chirurgického zákroku, měli byste si s lékařem nejprve promluvit o případných rizicích. K zákroku si také vybírejte kvalitní kliniku a prověřeného lékaře.

 

Autor: Daniel Mareš
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.