Liposukce aneb odsátí tukových buněk | Moje zdraví

Liposukce aneb odsátí tukových buněk

Liposukce aneb odsátí tukových buněk
Liposukce se provádí v místní anestezii. • Autor: istockphoto.com
9. srpna 2016 • 13:59

Tumescentní liposukce je metoda odstraňování podkožního tuku nahromaděného v určitých lokalitách, kterého se nejde zbavit dietou nebo cvičením. Největší výhodou liposukce je, že odsáté tukové buňky se už znovu nevytvoří.

Tumescentní liposukce znamená, že zákrok začíná aplikací infiltračního roztoku pod kůži v ošetřované oblasti. Následně se tuková tkáň rozruší kanylou a za použití podtlaku se z malých řezů odsaje spolu s tumescentním roztokem. Odsát se dá 2–5 litrů tuku.

Zákrok probíhá v místním znecitlivění, pouze požaduje-li pacient odsátí několika lokalit najednou, je vhodné operaci absolvovat (pro pacientovo větší pohodlí) v celkové anestezii. Po odsátí tuku se doporučuje asi 3 dny klidový režim, po dobu 2–6 týdnů (podle ošetřené partie) je nutné nosit kompresivní prádlo a návleky. První efekt je patrný ihned po operaci, definitivní výsledek se dostaví zpravidla za 1 měsíc.

Nové přístroje zaručí další „kouzla"

Donedávna měla liposukce své limity: snížit se takto dala tuková vrstva hlavně na břiše nebo bocích. To se změnilo s příchodem nové generace přístrojů, které si poradí i s hůře dostupnými partiemi. Největší hitem je v současné době liposukce za pomoci přístroje SlimLipo: laserový paprsek donutí tukové buňky k rozpadu a jejich obsah se pak kanylou odsaje. Díky různě velkým koncovkám je možné ho šetrně použít prakticky na celém těle (nejlépe se uplatní na podbradku, vnitřní straně stehen, na zadní straně paží). Dobrý výsledek přináší také ultrazvuková liposukce Vaser Lipo.

Obdobou je radiofrekvenční liposukce přístrojem Body Tite, při níž se odstranítukové buňky kanylou spojenou s radiofrekvenčním vlněním (toto ošetření se provádí v celkové anestezii, protože se při ní tuk v těle zahřívá na teplotu vyšší než 60 °C, takže by zákrok nebyl pro pacienta dostatečně komfortní). Přínosem posledních tří metod je i skutečnost, že zejména laser, ale také ultrazvuk a radiofrekvence rovněž zpevní kůži ošetřované lokality.

Kde se liposukce dá použít

  • Břicho: Liposukce odstraní tuk z břicha trvale a dokáže dodat tělu žádaný tvar. Výsledek operace závisí na množství tuku a jeho uložení na břiše.
  • Kolena: Odsátí tuku v oblasti kolen se dělá většinou jako součást liposukce vnitřních a vnějších stehen. V této oblasti se dobře uplatní liposukce přístrojem SlimLipo, která je šetrnější díky použití menší kanylky.
  • Boky: Liposukce boků probíhá v základní poloze na zádech. Výhodou výkonu v lokální anestezii je možnost pacienta polohovat, nebo si ho dokonce postavit, aby mohl plastický chirurg odsávání tuku kontrolovat a vyhnout se případným nerovnostem. 
  • Lýtka: Odsátí tuku na lýtkách je možné, ale patří spíš mezi vzácné zákroky, neboť tvar lýtek je daný hlavně velikostí svalů a nikoli tukem. V této lokalitě navíc hrozí riziko poškození nervově cévních struktur.
  • Paže: Další oblast, kde se dobře uplatní liposukce přístrojem SlimLipo, protože nejen vytvaruje paže do dobrého stavu v zadní partii nad trojhlavým svalem, ale laser navíc zpevní visící kůži.
  • Podbradek: „Druhá brada“ se nejsnáze odstraní metodou SlimLipo, která nejen odstraní tuk nahromaděný v důsledku poklesu obličeje, ale postará se i o přihojení kůže. pro tyto partie je ideální metoda SlimLipo.
  • Vniřní strana stehen: Odsátí tuku na vnitřní straně stehen je řešením nejen estetickým, ale zbavuje i nepříjemných pocitů vznikajících třením tukových polštářů v této oblasti.
  • Hýždě: Do odsávané lokality se vpravují mikrokanyly ze stran směrem ke kostrči, tuková tkáň se odsaje těsně pod dolní gluteální rýhou (mezi zadečkem a zadním stehnem). Tento výkon vyžaduje zkušeného odborníka, který musí odhadnout správnou míru zákroku, aby se neprohloubila dolní gluteální rýha. Velký gluteální sval by tak ztratil oporu a hýždě by se vyvěsily přes horní zadní stehno.

Autor: Jana Nová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.