Blue Monday | Co to je, jaký má význam a na kdy připadá? | Moje zdraví

Blue Monday: Nejdepresivnější den v roce! Skutečně?

16. ledna 2023 • 06:00

Pokud se vám dnes podařilo vstát levou nohou a vaše nálada se ne a ne lepšit, pak buďte v klidu. Dnešek totiž podle odborníků připadá na Blue Monday. Údajně nejdepresivnější den v roce! 

Z vědeckého hlediska je totiž období děsně po Vánocích s nulovou vyhlídkou dnů prosvětlených sluncem skutečně tím, co zkazí náladu i tomu nejotrlejšímu zastánci pozitivních myšlenek. A tak se může stát, že se právě v tento den probudíte a i kdyby jste vykročili pravou nohou, proletěli se balónem nebo vyhráli v loterii, náladu vám to stejně nezlepší.

Video se připravuje ...
Blue Monday - Nejdepresivnější den v roceVIDEO 

Blue monday jako dobrá reklama?

Ano i ne. Ačkoliv se možná pozastavíte, když název Blue Monday uslyšíte, je třeba dodat, že leden jako takový moc pozitiv nemá. Vánoce za námi a jaro v nedohlednu. Proto se leden řadí mezi měsíce, kdy naše nálada dostává poměrně zabrat. Důvodem je také dlouhodobá absence slunečního záření, nulová dávka vitaminu D, teploty často na bodu mrazu, Vánocemi vyčerpané finance a k tomu díky svátečnímu obžérství hezkých pár kilo navíc

Blue Monday ale není jen výstřelkem, jak si dny v lednu nějak okořenit. Stojí za ním tzv. vědecká rovnice, se kterou přišel Cliff Arnall, profesor na univerzitě v Cardiffu. Rovnice je výpočtem vycházejícím z financí, lednového "ošklivého" počasi a také předsevzetí, která jsme pouhých pár dní po Novém roce zkrátka nezvládli. Započítává se do ní také nefunkční vztah, přetrvávající tma a věčně zimou "unudlaný" nos. Člověk se ani nenaděje a nejdepresivnější den dostane hezky na stříbrném podnose.

Rovnice pro výpočet Blue Monday:

Vzorec pro výpočet Blue Monday • Autor: archiv

Blue Monday obvykle vychází na třetí lednové pondělí a ani letos tomu není jinak.

S Novým rokem přání v trapu

K Blue Monday pak přispívá také fakt, že je leden měsícem předsevzetí. Ta si dáváme na Nový rok a často, pokud jde právě o ně, rychle selháváme. Důvodem je hlavně to, že jsou naše cíle v tomto ohledu nereálné. Zhubnout deset kilo za měsíc, rychle zbohatnout, najít "teď hned" fungující vztah. Tak život ale nefunguje a je třeba si uvědomit, že každý cíl, dokonce i ten nejmenší, vyžaduje čas. 

Počasí nepomáhá

Vánoce jsou mezníkem, který nám často pomáhá překonat nehezké podzimní dny a začátek zimy. Jakmile jsou pryč, další radost nemáme. K tomu nepřispívá ani počasí, které se jako naše nálada drží na bodu mrazu. A to doslova. Navíc šance, že hned v únoru přijde jaro, jaksi nepřipadá v úvahu. A tak se není čemu divit, že zkrátka nemáme, proč se usmívat a být veselí

Jak zlepšit Blue Monday?

Pokud to letos chcete jinak a vaším cílem není opět uvíznout v depresi, jděte na to tentokrát od lesa. Zkuste se právě v tento den jen tak odměnit. Kupte si nějakou maličkost, jděte do kina s přítelem nebo si nazujte tenisky a vyběhněte. Sport vám dodá endorfiny a co si budeme říkat, hormony štěstí, ať jsou v jakékoliv dávce, jsou v tento den více než vítané. Sami pak uvidíte, že to nebylo v tento den zas tak hrozné.

Autor: Valentina Lebová
 
Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.