Všechny slabiny chodidla | Moje zdraví

Všechny slabiny chodidla

Všechny slabiny chodidla
Problémy s chodidly se nevyplácí podceňovat. • Autor: istockphoto.com
22. července 2016 • 14:12

Zborcená nožní klenba, vbočený palec, ostruha patní kosti, různé výrůstky a deformity prstů… Čím déle oddalujeme návštěvu odborníka, tím více se zdravotní problémy týkající se původně pouze chodidel mohou řetězit „výše“. 

Nestabilní kotník 

Dospělí mnohdy podceňují zdánlivě „nevinné“ úrazy, jako je například podvrtnutý kotník, který mají tendenci „léčit“ pouze sami. Zde však hrozí riziko poranění vazivových struktur (což laik nerozezná), kotník se tím stane nestabilním, dovolí odlišné postavení paty (na rozdíl od druhé nohy) a umožní pokles klenby nebo přetížení zevní části chodidla. Proto je třeba pochroumaný kotník nejen stáhnout, aby nebolel, ale hlavně se vypravit k lékaři. Ten má k dispozici ultrazvuk, na kterém se ukáže případné poškození vazivových struktur, a na základě toho je možné ihned zahájit léčbu, která nespočívá pouze ve fixaci, ale kupříkladu též v laseroterapii či dalších metodách. 

„Pravdou je, že náš národ sice hodně rekreačně sportuje, ale někteří z nás nejsou tak fyzicky zdatní, aby sporty vedli správným pohybovým stereotypem. U mnoha lidí je mimo jiné přítomen vrozený syndrom hypermobility – svalový aparát není dostatečně pevný a dovolí nám určité patologické rozsahy. Když na tuto skutečnost nedbáme a budeme své kotníky neúměrně zatěžovat, může dojít k poklesu klenby, chodidlo začne být nestabilní a tento stav se pak odvíjí do vyšších etáží (pánev, celý trup, rameno či krční páteř),“ říká MUDr. Součková, primářka lékařského pediatrického centra na Praze 1 a prezidentka České pediatrické společnosti

Vbočený palec (hallux vagus) 


Patří mezi nejčastější deformity (zejména u žen). Může vzniknout už v dětství v důsledku dědičnosti, nicméně nejčastěji se objevuje v pozdějším věku (především vlivem nesprávné, módní obuvi, zpravidla na vysokém a úzkém podpatku). Pokud vazivový a svalový aparát nohy ochabne, dochází k propadu podélné i příčné klenby a tím přetížení palcové strany nohy, ochabnutí a uvolnění meziprstních svalů, rotaci palce a rozšíření přední části nohy. Tlak svalů a šlach stahuje palec do vbočeného postavení – vychyluje směrem k druhému prstu, což je proces, který může trvat léta. Vzniká nevzhledný hrbol na chodidle pod palcem, na kterém se často vytváří tekutinou naplněný váček (tzv. bursa). Vbočený palec se často projevuje bolestí při chůzi. 

Kladívkové prstce 

Víte, že prsty u nohou se nazývají prstce? Mnozí z nás po svých předcích „podědili“ skutečně dlouhé prstce (zejména jde o druhý či třetí vedle palce), které se však v důsledku nošení nevhodné obuvi (často od dětství) postupem času mění na tzv. kladívkové prsty, tedy prsty zahnuté dolů. Nezřídka bývá na vině obuv, kde není dostatečné místo v oblasti špičky a prstce se krčí, obyčejně jde o boty s vysokými podpatky, kde ploska nohy sjíždí dolů a prsty se automaticky snaží něčeho „zachytit“. Výsledkem je postupný pokles nožní klenby v důsledku degenerace vazů a ochabnutím svalů. Botu je tedy třeba vždy kupovat podle nejdelšího prstce (cca 10 mm vůle)! Ráno jsou svaly na nohou odpočaté, svěží, postupem dne se chodidlo začne prodlužovat (minimálně o 5 mm), přičemž ke konci dne se noha unaví a celkově nabude. Je-li bota malá, prstec se začne stavět a ohýbat (vlastně mu nic jiného nezbude). Někdy se určité prstíky nemusejí vyvíjet dobře už v děloze, pokud tam není dostatek místa. 

Zarůstání nehtu 

Tuto nepříjemnou komplikaci si zpravidla vytvoříme v důsledku nesprávného stříhání nehtů prstců. Zapomeňte zde na kulaté nůžtičky a zásadně používejte pouze rovné! Diabetici by neměli nůžky s kulatou špičkou vůbec používat (!), měli by nehty zkracovat pilováním… Vhodné je docházet na pedikúru, nicméně u rizikových skupin, jako jsou právě lidé s cukrovkou, je vhodnější podstoupit zdravotní pedikúru přístrojovou, která minimalizuje riziko poranění. 

Achillova šlacha 

Kde se nalézá? Na zadní straně patní kosti (calcaneus). Je nejpevnější šlachou v našem organismu, „nese“ tělo a umožňuje pohyb vpřed (po dvou), je klíčová pro chůzi i běh… Úrazy a poškození achilovek se nevyhýbají ani ženám, nicméně častější bývají u mužů, protože ti mají rádi především běh a palubové sporty, přičemž výskoky a doskoky Achillovu šlachu výrazně namáhají. A pokud lidé nemají vhodnou obuv s odpružením pat, může dojít k natržení nebo i přetržení této šlachy, což představuje velký zdravotní problém. Jestliže se achilovky přetrhnou, člověk už není schopen se zvednout. Řešení tkví v chirurgickém zásahu, který zpravidla bývá úspěšný. Zranění se však může zhojit s jistým zkrácením šlachy a poté musí pacienti (i muži) nosit obuv s podpatkem, aby se daná oblast šetřila. 

Ostruhy patní kosti 

Co si pod tímto pojmem představit? „Jde o kostěné zpevnění úponů vazů a svalů k patní kosti v plosce nohy. Ostruha je vlastně kompenzačním mechanismem organismu na přetížení. Když je chodidlo neúměrně zatěžované, úpon se začíná výpadkem minerálů zpevňovat a vytvoří právě ostruhu. Lidé zpravidla začnou tento zdravotní defekt řešit až v momentě bolesti. Možností je mnoho, záleží však na tom, jak dlouho ta bolest trvá,“ říká MUDr. Součková. „Mnohdy si pacienti nejprve snaží pomoci sami, dávají si do bot různé molitany, houbičky, podpatěnky, sami si pak zakoupí rozličné terapie nebo rázovou vlnu… Není však dobré takto střílet naslepo (!), je vhodné se nechat vyšetřit odborníkem, který by měl navrhnout postup léčby. Je-li tam ostruha a urputné bolesti, je třeba se podívat nejen na klenbu a chodidlo jako takové, ale také vyšetřit koleno či kyčel, protože zde může být artróza – dotyčný si tuto skutečnost neuvědomuje, začne na danou končetinu napadat a posléze ho rozbolí pata,“ upozorňuje lékařka.  

Odborná spolupráce: MUDr. Marie Součková, lékařské pediatrické centrum, Praha 1 www.ortopediesouckova.com 

Autor: Helena Míková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.