Vánoce trochu jinak: Místo pohádek čekání na pohotovosti | Moje zdraví

Vánoce trochu jinak: Místo pohádek čekání na pohotovosti

Vánoce trochu jinak: Místo pohádek čekání na pohotovosti
Vánoce jsou plné nebezpečných nástrah. • Autor: istockphoto.com
8. srpna 2016 • 12:25

Každým rokem se o vánočních svátcích můžeme v televizních zprávách podívat na záběry z přeplněných čekáren na pohotovostech. Rodiče tam s dětmi mohou strávit až několik hodin a místo pohody u pohádek tak zažívají chvíle, které by určitě chtěli prožít jinak.

Rybí kost uvízlá v krku je samozřejmě vánočním folklorem, který naplňuje pohotovosti otorinolaryngologů. V krku uvázlá kostička je jen málokdy dostupná zraku laika, a pokud opravdu neprojde dále do žaludku a potíže neustanou, je vhodnější vyhledat pomoc specialisty. Příčin vánočních návštěv pohotovosti s plačícím, dusícím se či krvácejícím dítětem je však mnohem více. Začneme úrazy: Které jsou nejtypičtější? „Dětské vánoční úrazy jsou poměrně pestré a naštěstí jich není mnoho. Většinou odpovídají tomu, co děti dělají o zimních prázdninách. Mrzne-li, je hodně úrazů z bruslení a klouzaček. Rodiče jsou zaneprázdněni přípravou vánočních svátků, proto ošetřujeme mnoho úrazů z domácnosti: přiražené prsty do dveří, pády z paland a nábytku, u malých dětí také popáleniny horkou vodou, kávou či polévkou,“ říká přednosta Kliniky dětské traumatologie a chirurgie 3. LF UK a Thomayerovy nemocnice prof. MUDr. Petr Havránek, CSc. 

O vlastním Štědrém večeru pak občas dojde k tomu, že malé dítě na sebe strhne stromeček s hořícími svíčkami a popálí se o ně. „V posledních letech se množí dětští pacienti poranění zábavní pyrotechnikou. A po Ježíšku, na Boží hod, přicházejí děti, které urgentně potřebovaly vyzkoušet dárky, jež dostaly pod stromeček. Paradoxně tak v zimním období můžeme vidět i poraněného malého cyklistu, který musel vyzkoušet kolo hned poté, co jej dostal,“ dodává profesor Havránek. 

U úrazů ještě chvilku zůstaneme. „Rány někdy hodně krvácejí, především tržné rány na hlavičce malých dětí. Valící se krev dokáže všechny doma hodně vyděsit. Běžné krvácející rány po pořezání rukou či pádu na hlavu stačí stisknout sterilním obvazem z autolékárničky nebo čistým vyžehleným kapesníkem a krvácení za krátkou dobu ustane,“ radí Petr Havránek. „Pravé závažné tepenné krvácení je vzácné a lze jej zastavit stisknutím tepny proti tlakovému bodu nebo také tlakem obvazu přímo v ráně. Nutnost naložení škrtidla na končetinu je velmi vzácná. S většinou běžných ran dovezou poraněné dítě na chirurgii rodiče sami. Záchranku je určitě nutné volat k hlubším ranám v oblasti hrudníku a břicha a k výrazně krvácejícím poraněním,“ dodává dětský traumatolog.

Pozor na alergii 

Stále více dětí trpí alergií na určité potraviny. O Vánocích se projevují naplno, poměrně časté jsou alergie na korýše (raci, krabi, mušle), ořechy či netradiční ovoce (datle, fíky, kiwi). Lékaři na pohotovosti se rovněž setkávají s alergickými reakcemi na umělé vánoční stromky, věnce, vonné aromatické svíčky, františky či pot-pourri. „Alergické reakce jsou různého typu a různého stupně urgence. Nejtěžší forma, anafylaktický šok, je stav, ohrožující život a tam pomůže skutečně pouze zásah erudovaného specialisty. Méně komplikované alergické stavy většinou nejsou tak urgentní a navíc se vyskytují převážně u dětí - alergiků, jejichž rodiče jsou již v chorobě svého dítěte zkušení a mají osvědčené zaběhané postupy. Alergický exantém, vyrážka, která postihne i dítě bez alergické choroby v minulosti, je sice nepříjemná a svědí, ale určitě snese odklad do doby vyšetření pediatrem na pohotovosti. Nejdůležitější ze strany rodičů je pak ucelená informace o tom, s jakými alergeny a kdy mohlo dítě přijít do styku,“ upozorňuje profesor Havránek. 

Pozor na bolavé bříško a drobné předměty

Vánoce jsou svátky tradičního přejedení. „Samo vánoční přejedení a případná nevolnost z něj důvodem k hospitalizaci nebývá. Ale bolesti břicha, které přejedení pravidelně provázejí, někdy nelze odlišit od bolestí břicha jiného původu. Bolesti břicha mohou být podle profesora Havránka symptomem náhlé příhody břišní, tedy stavu, který může být nutné urgentně operovat. „Nejčastější náhlou příhodou břišní je v dětském věku apendicitida, zánět slepého střeva. Bolesti břicha se zvracením po přejedení je někdy, zvláště u menších dětí, jen velmi obtížné odlišit od začínající apendicitidy, a proto se může stát, že dítě musíme hospitalizovat několik dní na pozorování, než se diagnóza vyjasní,“ upozorňuje lékař. 

Důležité je také dávat pozor na drobné předměty. Ve zmatku okolo stromečku si toho ani nevšimneme. Batole leze po zemi a do pusy dá vše, co zrovna najde. Většina spolknutých malých těles může volně projít zažívacím traktem, aniž by dítě poškodily. „Nebezpečné jsou předměty ostré a dlouhé, jako špendlíky nebo střepy, jejichž velikost a ostré konce hrozí propíchnutím střeva. Nejnebezpečnější jsou malé čočkovité baterie, které se užívají v hračkách či hodinkách. Už sice většinou nehrozí rozevřením a vylitím toxického obsahu do střeva, ale kvůli svému elektrickému náboji se mohou přilepit na stěnu střeva a proděravět ji. Takové baterie je proto nutné ze žaludku včas odstranit endoskopicky, gastroskopií, a pokud se již dostanou dále, je nutné dítě hospitalizovat a prostřednictvím rentgenu sledovat, zda baterie stále prochází střevy. Jestliže se nepohybuje, je nutné operovat,“ varuje dětský chirurg. Dodává, že v poslední době jsou po spolknutí velmi nebezpečné rovněž malé kulové magnety, jež mohou za velmi krátkou dobu proděravět žaludek či střevo. 

Číhající bacily

O vánočních prázdninách chodíme s dětmi často do kina, do divadla a na další místa, kde se kumuluje množství lidí. Tato místa však, především v době chřipek a viróz, mohou být pro dítě nebezpečná. Pak se možná divíme, odkud se vzal zánět horních cest dýchacích, zánět středouší, angína, viróza či laryngitida. Čím je dítě mladší, tím horší mohou být projevy onemocnění. Pokud je navíc ve věku, kdy ještě neumí mluvit, těžko poznáme, co jej přesně trápí. Vždy je nutné provést opatření, ať už na nás právě čekají pod stromečkem dárky, nebo je již máme rozbalené. Má-li dítě vysokou horečku, kterou provází štěkavý či sípavý kašel, bolí jej ouška a hlava, zvrací nebo je světloplaché, na nic nečekejte a transportujte jej na pohotovost, eventuálně raději přímo na dětskou kliniku. 


Odborná spolupráce: prof. MUDr. Petr Havránek, CSc., Klinika dětské chirurgie a traumatologie 3. LF UK a Thomayerovy nemocnice v Praze

Autor: Markéta Ostřížková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.