Urologické problémy žen a mužů | Moje zdraví

Urologické problémy žen a mužů

Urologické problémy žen a mužů
Bolesti a pálení při močení, to jsou urologické problémy. • Autor: istockphoto.com
4. srpna 2016 • 11:10

Bolesti v podbřišku, po stranách zad, pálení při močení. Záněty močových cest jsou různého původu. Riziko urologických potíží stoupá také s klesající venkovní teplotou.

Ledviny a močový měchýř patří mezi nejvíce zatížené orgány našeho těla. Po zánětech dýchacích cest jsou infekce močového ústrojí druhými nejčastějšími. V této bolestivé disciplíně vedou ženy - až jedna polovina jich během svého života projde minimálně jedenkrát zánětem močových cest. Z mužů onemocní jen asi každý pátý. Velmi často dochází k bakteriální nákaze.

Močový měchýř ani ledviny však příliš nemilují ani chlad, a pokud se o ně dostatečně nepostaráme, dají nám to jasně a bolestivě najevo. Mezi nejčastější projevy patří velmi silná bolest nad bedry, bolesti v podbřišku, nafouklé břicho, silná bolest a pálení při močení, močení po kapkách, pak už za mučivých bolestí. Moč může být zakalená. Potíže často provází zvýšená teplota, zimnice a únava. Kdo to zažil, ten ví, o čem je řeč. Čím častěji problém s močovými cestami nastane, tím snáz může přejít do chronicity, jeho léčení se protahuje a organismus zbytečně zatěžuje. Je proto dobré učinit opatření, aby nás během zimy náš močový měchýř i ledviny nechaly na pokoji.

Prevence a léčba

Zatímco počasí změnit nemůžeme, v péči o své tělo můžeme udělat hodně: v tomto případě by se dalo parafrázovat staré známé přísloví, že „není špatné počasí, je jen špatně oblečený golfi sta“. Vyhrnutá trička, džíny odkrývající, co by mělo být zakryto, a pod nimi mini kalhotky - to vše patří do kategorie oblečení nevhodného, zvláště v chladných měsících. Mnohem lepší jsou modely, které poskytují orgánům uloženým v břišní dutině dostatečný komfort. Dejte prostor bavlněným tílkům, košilkám nebo pružným ledvinovým pásům, které se dají nosit pod tílkem a zabezpečí komfort i tolik potřebné suché teplo.

Chraňte se před průvanem. Ledviny odvádějí obrovské množství práce. Je dobré jim proto před zimou dopřát detoxikační kúru. Ta by měla trvat i dva měsíce. Nejlépe se pro ni hodí urologický čaj, díky kterému se toxiny uložené v ledvinách dostanou pryč z těla. Ale i mimoto je zapotřebí ledviny proplachovat. Zima je obecně dobou, kdy přijímáme teplé, zahřívací a vydatné pokrmy. I tehdy je dobré myslet na správné „proplachování“. Pitný režim totiž není jen o pití v horku, ale i tehdy, když nás zebe za nehty. Co se týká potravin, je lepší nepřehánět to s příliš pálivými, ostrými pokrmy. Mějte pod kontrolou příjem bílkovin - nadměrné množství ledviny zatěžuje.

Pokud už k obtížím došlo, je čas přikročit k léčbě, která by se dala shrnout pod heslo 3T:

1. Tekutiny: Nedoporučují se džusy a další kyselé nápoje ani sycené minerálky. Vhodné jsou naopak čaje s obsahem řepíku lékařského, kopřivy nebo hluchavky. Příliš močopudné čaje se naopak nedoporučují, mohou močové cesty už tak zachvácené zánětem ještě více podráždit. Nejlepší službu udělá obyčejná voda nebo slabý černý čaj.

2. Teplo: Na mysli máme suché teplo, aplikované na střed těla, například v podobě vlněného šálu.
Prostřednictvím suchého tepla si zahřejete ledviny i podbřišek a ulevíte si tak od bolestivých křečí.

3. Tišení bolesti: Při akutním zánětu močových cest je třeba co nejefektivněji zmírnit nepříjemné příznaky. Proti horečce fungují antipyretika, proti zánětu lze užít léky na jeho zmírnění (antiflogistika), proti křečím je možné použít bylinné kapky. Vhodné jsou prostředky s obsahem amerických brusinek (cranberries), které mají tu vlastnost, že místo působení vydezinfi kují. Pozor na oblíbené růžové tabletky! Při jejich užívání může dojít ke zhoršenému prokrvení ledvin, proto se na urologické potíže nedoporučují.

U mužů připadá v úvahu rovněž zánět prostaty. Ten se nejčastěji projevuje vysokými horečkami, zimnicí, celkovou schváceností, pocity na zvracení (nauzeou) či zvracením. V souvislosti s otokem prostaty se mohou objevit potíže s neúplným vyprázdněním močového měchýře, může dojít k zástavě močení. Pacient s těmito obtížemi patří jednoznačně okamžitě k lékaři.

Tipy z lékárny, které s námi připravila Mgr. Hana Šnajdrová, vedoucí lékárny při Thomayerově nemocnici v Praze:

*Paralen, Paralen Extra, Paralen Plus: lék proti bolesti je vhodný při bolestech hlavy, migréně, bolestech zad, zubů, revmatických, svalových a menstruačních bolestech. Snižuje horečku a tlumí bolesti provázející rovněž zánět v oblasti ledvin a močových cest. Obsahuje účinnou látku paracetamol.

*Aspirin patří mezi léky tlumící bolest různého původu včetně bolesti způsobené záněty. Navíc účinně snižuje horečku. Účinnou látkou je kyselina acetylsalicylová.

*Valetol je lékem proti bolestem různého původu. Obsahuje paracetamol, propyfenazon, kofein.

*Rowatinex, antiseptikum a dezinfi ciens se ve formě kapek používá po poradě s lékařem či lékárníkem na akutní i chronické bolesti v oblasti močových cest, při zánětech močového měchýře, infekcích močových cest a ke zmírnění zejména kolikovitých křečí. Bez porady s lékařem je vhodný při ledvinových a močových kamenech, kdy napomáhá jejich rozpadu, rozpouštění a vyplavování.

*Phyteneo Spasmophyt je tekutý přípravek, který obsahuje borovicovou, mátovou, eukalyptovou, anýzovou, fenyklovou, heřmánkovou a citronovou silici. Fenykl napomáhá tlumit křeče a přispívá k normální funkci močových cest. Medvědice lékařská podporuje normální funkci močového měchýře a močových cest. Extrakt z vrbové kůry obsahuje saligenin, který se v těle metabolizuje na kyselinu salicylovou. Není určen pro děti pod patnáct let, těhotné a kojící ženy.

*Uroval Manosa je kombinovaný přípravek určený ke zmírnění obtíží při zánětu močových cest. Vysoce účinné složky brusinky a D-manóza se po požití snadno vstřebávají do krve, odkud jsou ledvinami filtrovány do moči. Tam znemožňují bakteriím typu Escherichia coli přichycení na povrchu stěn močových cest.

*Urinal Medical díky obsahu brusinky velkoplodé léčí infekce močových cest a potlačuje nepříjemné příznaky infekcí. Zároveň působí preventivně proti opakovaným infekcím močových cest a znemožňuje rezistenci mikroorganismů.

*Urologica probiakut obsahuje koncentrát získaný z celých plodů severoamerických brusinek, který je doplněný inulinem a třemi druhy přátelských bakterií (Bifi dobacterium longum, Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus casei). Je určen k potlačení příznaků infekce a potíží provázejících infekce. Je možné jej užívat rovněž během těhotenství a kojení.

Odborná spolupráce: Mgr. Hana Šnajdrová, lékárna při Thomayerově nemocnici v Praze

Autor: Markéta Ostřížková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.