Spolehnutí na klouby a kosti díky vápníku | Moje zdraví

Spolehnutí na klouby a kosti díky vápníku

Spolehnutí na klouby a kosti díky vápníku
S přibývajícím věkem mizí vápník z těla, proto je třeba ho doplňovat. • Autor: istockphoto.com
4. srpna 2016 • 11:22

„Funkční pohybový aparát je pro každého člověka důležitý proto, aby mohl bez problémů a omezení vychutnávat krásy života, které nám přináší každý den. Základem je mít pevnou kostru. Ta se vyvíjí do věku adolescence a její utváření končí mezi dvacátým a pětadvacátým rokem života. Do této doby si vytváříme zásobu vápníku a minerálních látek v kostech,“ říká magistra farmacie a nutriční terapeutka Ivana Látalová, vedoucí Lékárny Hvězdova na Praze 4.

Víte, že vápník je potřebný pro správnou funkci svalů, ledvin a mimo jiné se podílí i na dějích souvisejících se zástavou krvácení? Náš organismus ho potřebuje každý den. Zhorší-li se přísun vápníku ve stravě, začíná si naše tělo brát tento minerál ze zásob uložených v kostech, dochází tedy k řídnutí kostí, odborně nazývanému osteomalacie. Tento stav se může, pokud není včas odhalen a léčen, vyvinout až k osteoporóze.

Se zvyšujícím se věkem klesá zásoba vápníku v kostech, a proto jsou osteoporózou nejvíce ohroženi starší lidé. U nich hrozí vyšší riziko vzniku zlomeniny takovéto křehké kosti, která se navíc hůře hojí, což může vést až k invaliditě.

Vápník je vhodné doplňovat v přírodní, lépe vstřebatelné formě. Zdrojem jsou především tvrdé sýry, tvaroh, jogurty a jiné mléčné výrobky, sardinky, mák, mandle. Ve vyšším věku je pak na místě užívat léky či potravinové doplňky zaručující pravidelný příjem vápníku a vitaminu D, který je mimo jiné pozitivní účinky v organismu důležitý právě pro vstřebávání vápníku.

Když klouby a svaly bolí

„Do lékárny přicházejí s bolestmi kloubů pacienti různých věkových skupin,“ pokračuje lékárnice. „Bolesti kloubů jsou přítomné v důsledku probíhajícího zánětu. Akutní vznikají následkem úrazu, nadměrné námahy nebo z podchlazení, případně jako jeden z projevů infekčního virového onemocnění. Bolesti tlumíme společně s probíhajícím zánětem za pomoci nesteroidních antiflogistik. Vhodná je vždy kombinace lokální léčby gelem nebo krémem (dle preferencí pacienta) a užívání perorálních tablet. Z přírodních antiflogistik máme pro zájemce v nabídce přípravky s extrakty z kostivalu, arniky nebo kosodřeviny,“ vyjmenovává. Ivana Látalová dále podotýká, že chronické bolesti kloubů trápí zejména pacienty s osteoartrózou.

„Osteoartróza je degenerativní onemocnění, které se mimo bolesti projevuje sníženou pohyblivostí kloubů a pacienty často limituje v pohybu. Vzniká na podkladě zánětlivých pochodů v chrupavkách kloubů, jež ztrácejí schopnost regenerace a zánět pak přechází i na kloubní pouzdro a kost. Pokud do lékárny přijde pacient, který dlouhodobě trpí bolestmi kloubů, můžeme mu nabídnout některý z preparátů ze skupiny SYSADOA - symptomaticky pomalu působících léků při osteoartróze, které pomáhají obnovovat správné metabolické pochody v chrupavkách kloubů a snížit progresi onemocnění (chondroitin sulfát, glukosamin sulfát, kolagen, kyselina hyaluronová).

Pokud již pacient některý z těchto preparátů vyzkoušel po dobu dvou měsíců a nedostavil se žádný pozitivní efekt, je určitě vhodné přestat se samoléčbou a navštívit odborného lékaře,“ upozorňuje. Ortoped či revmatolog učiní nezbytná vyšetření stavu kloubů a navrhne účinnou terapii, která by měla zlepšit kvalitu života pacienta. Doplněním léčby o preparáty k zevnímu použití lze také pomoci ulevit od potíží. Velice oblíbené jsou přípravky s obsahem extraktu z kaštanu koňského a dalších bylin, které odstraňují vnější projevy zánětu, jako je otok a bolestivost svalů. Některé z nich prohřívají, což je dáno obsahem kafru a extraktu z chilli papriček, nebo chladí díky obsahu mentolu. „Záleží vždy na konkrétním pacientovi, která z variant mu přinese větší úlevu,“ konstatuje na závěr magistra Látalová.

Tipy z lékárny:

*Caltrate Plus, Biomin Ovovital, Osteo K2 - doplnění vápníku

*Indobene gel, Aulin gel, Ibalgin gel/ krém, tbl., Flector gel, Dexoket tbl., Nalgesin S tbl. - nesteroidní antiflogistika

*Traumaplant, Arnindol sprej, produktová řada Allgasan - bylinné přípravky

*GS Condro Forte, Colafit, Hyalac-boost -na chronické potíže s klouby


Odborná spolupráce: Mgr. Bc. Ivana Látalová, vedoucí lékárnice, Lékárna Hvězdova, Praha 4

Autor: Helena Míková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.