Pusťte BIO do kuchyně! | Moje zdraví

Pusťte BIO do kuchyně!

Pusťte BIO do kuchyně!
Bio potraviny mají více vitamínů. • Autor: istockphoto.com
22. srpna 2016 • 11:30

Krize nekrize, biopotravin v našich nákupních košících přibývá. Ani vyšší ceny oproti běžným výrobkům nedokázaly zastavit trvale vzestupný trend. 

Provází je pověst výjimečné vůně a chuti, nenahraditelného přínosu pro zdraví, ohleduplnosti vůči přírodě. Biopotraviny jsou fenoménem zahrnujícím módu i životní filozofii. Ekologickou zeleninovou zahradu založila u Bílého domu Michelle Obamová, biopotraviny jsou už léta hitem v domácnostech hollywoodských hvězd i jejich potomků a i Češi se svými ratolestmi přestávají hrát co do konzumace zdravých, farmářských či biopotravin druhé housle… 

Důvodů, proč se rozhodujeme pro biopotraviny, je několik. Ten nejdůležitější je touha zdravěji jíst bez rizikových látek – zbytků pesticidů a hormonů, bez chemie, „éček“ i nadměrných dávek cukrů a tuků dodávaných zpracovatelským průmyslem. Řada odborných studií posiluje tvrzení, že bio zelenina a ovoce vykazují vyšší obsah vitaminů, minerálů, stopových prvků i vlákniny. Výrazné rozdíly výzkumníci zjistili především u vitaminů A, C a E (tedy hlavních antioxidantů snižujících riziko srdečně-cévních onemocnění a některých druhů rakoviny), dále u železa, zinku, hořčíku, vápníku, fosforu či mědi. Mléčné výrobky v biokvalitě mají prokazatelně vyšší obsah omega-3 mastných kyselin a esenciální kyseliny linolové, která stojí za látkami posilujícími imunitu, bránícími tvorbě krevních sraženin nebo výskytu kožních chorob.

Rozsáhlý výzkum Newcastleské univerzity potvrdil, že biomléko má mnohem vyšší obsah vitaminu E a je až o 90 procent bohatší na celkové množství antioxidantů než mléko běžným způsobem chovaných krav. Vědci zkoumané biopotraviny (rajčata, salát, cibule, brambory a pšenice) zase vykazovaly o 20 až 40 procent vyšší výživové hodnoty než ty konvenční. Chcete-li se dozvědět víc o potravinách, které by udělaly dobře vašemu zdraví a nezatížily jej přitom zbytečnými nánosy umělých dochucovadel a prodlužovačů trvanlivosti, navštivte internetové stránky www.zdravapotravina.cz. Jsou velmi přehledně uspořádané a obsahují mnoho cenných informací, navíc mapují farmářské a bio trhy včetně kamenných prodejen.

Zdravotním dobrozdáním pro biopotraviny můžeme či nemusíme důvěřovat, co ale sami dokážeme posoudit, jsou jejich senzorické vlastnosti. Extrémní děje uvnitř potraviny poznáme pohledem a pohmatem, delikátnější rozdíly prozradí vůně a chuť. Tady ekologické zemědělství jednoznačně boduje – jeho produkty totiž nad konvenčními vynikají vysokým obsahem aromatických látek i sušiny a zároveň nižším podílem vody. 

Všichni, kdo kdy obhlíželi bio zeleninu a ovoce, nemluvě o mase, vědí, že za ně zaplatí víc, a to až o 40 procent. Existuje však jedna velmi zajímavá cesta, která není o mnoho dražší než nákup v supermarketu, a tou jsou biobedýnky. Zboží, které v bedýnce dostanete, vlastně nakoupíte přímo u pěstitele – neabsolvuje tedy zdlouhavou cestu z některé ze spřátelených bio zemí. Pokud si na papriku či švestky počkáte do jejich sezony a vezmete si je přímo od pěstitele, nezaplatíte o mnoho více než při nákupu konvenční zeleniny. 

Na odběrných místech stojí pětikilová bedýnka většinou kolem dvou set korun, pokud bedýnky organizuje sám farmář ve svém dvoře, můžete za tuto cenu získat až deset kilo produktů. Některé bedýnky bývají výrazně dražší, to když obsahují dovozové mimosezonní suroviny a jejich organizátoři nabízejí nadstandardní služby. Nejlevněji by naopak měly vyjít bedýnky konvenční, které nejspíš mají největší potenciál oslovit širokou veřejnost v Česku. V každém případě jejich cena odráží skutečné náklady. Více se dozvíte například na internetových stránkách: www.freshbedynky.cz nebo www.bedynky.cz 

Zajímejte se o složení 

O biopotravinách, farmářských mňamkách i dalších zdravých potravinách, které nejsou nadupané chemikáliemi, jsme si popovídali s jedním z nejpovolanějších – předsedou občanského sdružení Zdravá potravina Rudolfem Náprstkem. 

Proč bychom měli dávat přednost biopotravinám? 

Určitě kvůli tomu, co samotné označení bio představuje. Jedná se o ekologicky šetrnou zemědělskou výrobu, ať už jde o používání biohnojiv nebo přirozený chov zvířat krmených přirozenou potravou. To je jednoznačně pozitivní argument, který by neměl být jen výsadou biopotravin, ale i běžných farmářů a zemědělců. 

Jsme v ČR na bio zvyklí? Nenakupujeme stále raději jablka z Afriky nebo rajčata z Izraele jen proto, že si myslíme, že nás to vyjde levněji? 

Cena u českého spotřebitele hraje podle našich zkušeností velkou, možná i zásadní roli. Na letácích supermarketů jsou přece jen nejvíce vidět velké cenovky u akčního zboží a jen těžko lze hledat informaci, odkud akční zelenina nebo ovoce je. 

Mnoho konzumentů si myslí, že bio jsou také farmářské potraviny. Jak je tomu ve skutečnosti? 

To je velmi sporné. Striktně vzato jsou biopotraviny jen ty, které mají certifikát od jedné ze tří autorit, jež v Česku máme. Musejí prokázat, že splňují přísná kritéria na použitá krmiva, hnojiva, sadbu a tak dále. U farmářských potravin chybí oficiální garance a kvalita potravin se liší podle výrobce. Znám případy farmářů, kteří produkují své výrobky v biokvalitě, ale nechtějí absolvovat náročný proces formulářů a kontrol. Také se samozřejmě vyskytují případy, kdy se jedná o zcela obyčejné potraviny prodávané pod hlavičkou „farmářské“. Nezbývá nic jiného než poznat svého farmáře, ptát se a zajímat o původ a způsob výroby. 

Platí rovnice „kupuju bio = jsem zodpovědnější“? 

To rozhodně neplatí, zejména kvůli našim podnikavým supermarketům, kde zjistili, že biopotraviny lze levněji dovážet přes půlku kontinentu i světa. I když se jedná o biopotraviny, tento postup zcela odporuje celé myšlence bio. Proto bychom měli vždy preferovat potraviny české nebo z našeho okolí a dát jim přednost. Pokud chcete mít dobrý pocit při nákupu biopotravin, určitě dbejte na to, aby vaše potraviny neměly obrazně řečeno deset nálepek na kufru, ale měly jen malý batůžek… 

Jaké máte vy sám zkušenosti s biopotravinami? 

Obecně dobré, snažím se vybírat české farmářské i biopotraviny a zejména si všímat jejich složení. Moje zkušenost je ale i taková, že lidé nevědí, co přesně bio garantuje a co nikoli. Na našem webu www.zdravapotravina.cz se často setkáváme s dotazy lidí, kteří nechápou, jak je možné, že našli v biopotravině takzvaná éčka. To je ale bohužel zcela v souladu s platnou legislativou. Proto bych na závěr chtěl zdůraznit, že bio se automaticky nerovná zdravá potravina. Zajímat se o její složení a původ je potřeba vždy. 

Autor: Markéta Ostřížková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.