Převratná léčba suchého oka? Akupunktura zavede jehly přímo do očnice | Moje zdraví

Převratná léčba suchého oka? Akupunktura zavede jehly přímo do očnice

Převratná léčba suchého oka? Akupunktura zavede jehly přímo do očnice
Akupunktura se používá nejen k léčbě bolesti hlavy, ale i syndromu suchého oka • Autor: Profimedia.cz
13. září 2023 • 06:00

Syndrom suchého oka není snadné vyléčit. Přitom výskyt potíží stále stoupá a začíná se objevovat stále častěji u mladších lidí. Dosavadní léčba jen řešila potíže, nový přístup pomocí akupunktury by měl řešit příčiny.  

Doposud se nejlepší variantou léčby syndromu suchého oka zdála aplikace umělých slz. Pokud ale pracujete v moderní kanceláři, kde je suchý vzduch, a navíc je vám přes 40 – čili jste ve věku, kdy zjednodušeně řečeno začínají mnohem rychleji vysychat všechny sliznice – pak se často dostáváte do začarovaného kruhu. Suché oko, pálení, svědění oka, vznik zánětu spojivek. 

Akupunktura dokáže pomoci i se zákaly oka, na šedý je ale nejlepší léčbou operace. Jak probíhá? Podívejte se:

Video se připravuje ...
Operace šedého zákaluVIDEO 

Umělé slzy sice dokážou zmírnit potíže, ale jde o léčbu konzervativní, to znamená, že neřeší příčiny. To dokáže akupunktura očnice. Jde o metodu, kterou vymyslela doktorka Jana Stodůlková ze Zlína, a jako jediní ji nabízejí lékaři oční kliniky Gemini. 

Pacienti se nemusí bát, že by jim odborníci aplikovali jehly přímo do oka. Tenká jehla se zavádí pod oko nad dolní okraj očnice. "Jehlička se dostane do kontaktu se zevními očními svaly, které pohybují okem, a s jejich obaly a vazivem kolem nich. Zavedení tenoučké jehly není o nic víc bolestivé než zavedení jehly kdekoliv jinde na těle," vysvětluje Stodůlková.

Akupunktura pomáhá i na zelený zákal

 "Akupunktura očnice je zaměřena zejména na léčbu suchého oka. Bývá účinná u téměř 90 procent pacientů, a to i těch, kteří mají závažné potíže se suchým okem a u nichž léčba konvenční medicínou nebývá úspěšná. Akupunkturou očnice se souběžnou akupunkturou celého těla lze někdy zlepšit i zelený zákal, úspěšná bývá u léčby blefarospasmu – křečovitého svírání očních víček. A umí někdy zpomalit i zhoršování suché formy makulární degenerace sítnice v počátečním stadiu," popisuje Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini. 

Aplikace jehliček je bezbolestná a trvá jen několik málo minut. K dosažení dobrého výsledku je ale třeba proceduru zhruba desetkrát opakovat, a to vždy po týdnu. "Metoda je vhodná takřka pro každého. Pouze pacienti, kteří užívají léky na ředění krve, jako je například Warfarin, ji podstoupit nemohou," uvádí Jana Stodůlková.

Bezpečné jehličky

Metoda podle ní není pro oko vůbec nebezpečná. Jedinou komplikací, která se čas od času přihodí, je modřina. Jedná se jen o estetický problém, který příroda vyřeší do dvou týdnů sama. Vlivem zvýšeného prokrvení se navíc efekt léčby často urychlí.

Syndrom suchého oka je v současnosti jedno z nejčastějších onemocnění, se kterými se pacienti obracejí na oční lékaře. Jeho výskyt navíc v současné době rapidně stoupá. Na vznik potíží má vliv zejména pobyt v klimatizovaných prostorách a práce s počítačem, mobilním telefonem nebo tabletem. 

Autor: Markéta Grosmanová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.