Lékaři umí nahradit nejen kyčelní klouby | Moje zdraví

Lékaři umí nahradit nejen kyčelní klouby

Lékaři umí nahradit nejen kyčelní klouby
Některé nemoci kloubů se vyvíjí již od dětství. • Autor: istockphoto.com
22. července 2016 • 15:10

Příští rok uplyne 40 let od zahájení natáčení seriálu Nemocnice na kraji města, kde diváky upoutalo prostředí ortopedického oddělení. Lékaři dnes umí nahradit nejen kyčelní kloub, ale téměř všechny klouby v těle. Tak jako v mnoha oborech medicíny pomáhá jejich šikovným rukám nová technika a moderní materiály.

Nejčastějšími pacienty, kteří potřebují endoprotézu, jsou ti, kdo trpí osteoartrózou kyčelních či kolenních kloubů. K dalším indikačním skupinám patří pacienti s onemocněním pojiva, tedy revmatoidní artritidou, a také pacienti s Bechtěrevovou chorobou. Tato nemoc se může vyvíjet od útlého dětství, třeba už od 7 let věku. Takže pokud je to nutné, lékaři dávají první implantáty tohoto typu už třeba v 17 či 18 letech s tím, že jim je po dvaceti nebo třiceti letech vymění. 

V dnešní době také dochází kvůli extrémním, ale i klasickým sportovním aktivitám poměrně často k vážným úrazům, které vyžadují nahradit některé klouby umělými. „Například při postižení kolenního kloubu lze dětem implantovat speciální protézy, které se dají ovládat a s dítětem jakoby rostou. Po ukončení růstu se vymění za klasickou endoprotézu,“ doplňuje docent MUDr. Rastislav Hromádka, Ph. D., z Ortopedické kliniky 1. LF UK a FN Motol v Praze. Ovšem stále platí, že mezi nejčastější adepty na umělé klouby patří starší, méně pohyblivé osoby s artrózami. 

Již druhý pooperační den se pacient postaví; je to důležité pro správnou funkci kardiovaskulárního systému i jako prevence embolie. Z nemocnice odchází na rehabilitační oddělení pátý či šestý den, tam stráví týden až 10 dnů, lázně je vhodné absolvovat až po několika měsících. 

Lékaři tak jako při mnoha dalších obtížích doporučují zlatou střední cestu. Při nadměrné zátěži se kloub víc opotřebovává, při malé nefunguje správně. Každý pacient dostane po odchodu z nemocnice instrukce, jak se má chovat. Na trhu je i řada publikací, které je dobré si prostudovat a řídit se jejich radami. Nejlepší je chůze, přiměřeně dlouhá (tedy kratší) jízda na kole, plavání, veslování. Tenis a golf se nezakazují, ale zároveň ani moc nedoporučují. K instrukcím patří třeba i nepříliš intenzivní lyžování, tedy ne každý zimní víkend, ale pouze dva až tři víkendy v roce. K hlavním doporučením po operaci patří informace o maximální doporučené rotaci a polohách kloubu. Nejlepší je dynamická zátěž s malým rozsahem pohybu. Platí jiný režim po aplikaci kolenních kloubů? „Každý kloub má své specifikum a svou stavbu, endoprotéza kolenního kloubu je velmi složitá, ale i tyto typy operací se provádějí už dlouho se stejně dobrými výsledky jako u kyčelních kloubů,“ uvádí odborník. 

Reoperace

„Typickým případem pro reoperaci je pacient, kterému byla před zhruba 15 lety aplikována protéza s horšími povrchy, částečky polyethylenu uvolnily kloub a nemocný cítí jakoby posunutí kloubu a bolest při rotacích. Tyto případy dnes řešíme nejčastěji,“ dodává odborník. 

Odborná spolupráce: doc. MUDr. Rastislav Hromádka, Ph. D., Ortopedická klinika 1. LF UK a FN Motol v Praze

Autor: Jana Hrabáková
 
Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.