Jsou štíhlí, i když nikdy nedrželi dietu. Jaké je tajemství těchto lidí? | Moje zdraví

Jsou štíhlí, i když nikdy nedrželi dietu. Jaké je tajemství těchto lidí?

 • Video se připravuje ...
  12. prosince 2018 • 06:00

  Určitě máte ve svém okolí někoho, kdo se příliš nezaobírá tím, kolik váží. Máte pocit, že může sníst cokoliv, a pořád bude vypadat dobře. Jsou za tím částečně genetické dispozice, ale také některé zdravé návyky. Kterými se inspirovat, aby člověk dosáhl ideální váhy?

  Spánek pro ně není nepřítel

  Možná máte pocit, že spánek je tak trochu zbytečná zahálka. Že je lepší si přivstat a běžet do posilovny. Jenže všeho moc škodí, a pokud své tělo přepínáte, je unavené. Ke své činnosti potřebuje více energie a to vám dává najevo větším hladem a častější chutí na sladké. A vy pak jíte mnohem více. Dostatečné množství spánku je tedy pro vaši štíhlou postavu důležité.

 • Ideální váha neexistuje

  Možná vás v hlavě stále straší to číslo, které vám kdysi někdo určil jako ideální váhu. Lidé, kteří nedrží diety, ale většinou ani nevědí, kolik přesně váží a jak moc jsou pod nebo nad ideálem. Nestresují se tím, že někdo jiný si myslí, že by měli vypadat jinak nebo že nejsou jako z časopisu.

 • Žádný stres

  Mimochodem, stres je jedním z důvodů, proč jsou lidé obézní. Pochopitelně že nakládat se stresem není úplně jednoduché, ale zkuste si třeba uvědomit, že ve vašem životě je mnoho věcí, na které můžete být pyšní nebo ze kterých můžete mít radost.

 • Rádi se procházejí

  Lidé, kteří jsou přirozeně štíhlí, častěji chodí po schodech. Chodí část cesty do práce pěšky. Nejezdí nakupovat autem. Nemusí mít chytré hodinky, protože chůze a přirozený pohyb jim dělají dobře. Pohyb si dávkují po celý den a pravidelně, takže ani nemusí chodit běhat nebo do fitka. Zkuste to také. Je to zadarmo a kromě toho, že vám bude dobře po těle, je pohyb skvělý i pro duši. A mimochodem - je to také jedna z věcí, které úspěšně pomáhají odbourávat stres.

 • Vědí, že nejsou kalorie jako kalorie

  S tisíci kaloriemi zdravého jídla si člověk poradí mnohem lépe než s menší porcí něčeho nezdravého. Pokud vyměníte oběd s masem a zeleninou za stejně kalorické množství čokolády a máte pocit, že to vyjde nastejno, musíme vás zklamat. Nezdravé jídlo vám zpravidla rozhodí krevní cukr tak, že za chvíli dostanete hlad nebo chuťna něco dalšího. Zdravé a vyvážené jídlo vás naopak zasytí a pocit hladu se dostaví mnohem později.

 • Nezakazují si jídlo

  Na druhou stranu, pokud je čokoláda něco, co si nedokážete v životě odepřít, naplánujte si  "chvilku s čokoládou". Nemyslete na své oblíbené pochoutky jako na zakázané, koneckonců odříkaného chleba největší krajíc. Naplánujte si je do jídelníčku a vychutnejte si je.

 • Nejedí u obrazovky

  Mimochodem, právě to, že čím dál tím častěji jíme před obrazovkami televizí nebo chytrých přístrojů, je jedním z důvodů, proč jsme stále obéznější. Podle nedávné studie sníme o čtvrtinu jídla více, protože se prostě nesoustředíme a ani si neuvědomíme, že jsme syti. "Kvůli technologiím konzumujeme kalorie úplně bez rozmyslu a zbytečně," potvrzuje Jill McKay, profesionální koučka a trenérka. Pokud si tedy stanovíme, že se budeme soustředit jen na jídlo, budeme mít více pod kontrolou, co sníme.

Autor: redakce Moje zdraví
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.