Jak zabezpečit bydlení před zloději? Zámek a mříž nestačí | Moje zdraví

Jak zabezpečit bydlení před zloději? Zámek a mříž nestačí

Jak zabezpečit bydlení před zloději? Zámek a mříž nestačí
Ve čtyřech případech z pěti se zloději ke své kořisti dostanou dveřmi, měli bychom právě na ně upřít svou pozornost • Autor: iStock.com
1. června 2016 • 12:35

Co podle vašeho názoru představuje překážku pro zloděje? Obyčejné dveře a patentní zámek? Nebo dveře bezpečnostní a na oknech ozdobná mříž? Slabých míst bývá méně u bytů, u domů se přidávají další vstupní prostory. 

Vzhledem k tomu, že prakticky ve čtyřech případech z pěti se zloději ke své kořisti dostanou dveřmi, měli bychom právě na ně a jejich vlastnosti upřít svou pozornost.

Na cestě do bytu stojí často zloději v cestě dveře a zámek, s nimiž si poradí během chvilky. Chceme-li zabezpečit vchod k nám skutečně dobře, měli bychom přijít s komplexním řešením. Nemá cenu mít složitý bezpečnostní zámek, když pak lze s minimálním úsilím projít přímo dveřmi; na nic budou ocelové plechy, když zárubně drží prakticky jenom malta. Zámek by měl mít bezpečnostní vložku, jež umožní vícebodové uzamknutí, odolnou proti planžetování, odvrtání, vylomení i takzvané SG metodě. Ta spočívá v použití speciálního „vyklepávacího“ klíče, který se vsune do zámku a pak stačí několik lehkých úderů, aby se dveře jakoby zázrakem otevřely. Do vložky patří bezpečnostní klíč, u něhož je výroba duplikátu vázána na bezpečnostní kartu.

Čtyři třídy bezpečnosti

Existují čtyři třídy bezpečnosti a v praxi by měl s výběrem, jaký zámek se bude pro vaše dveře nejlépe hodit, poradit pracovník certifi kované renomované firmy. Bude potřebovat vědět, zda se jedná o levé, či pravé dveře, jestli jsou dvoukřídlé, jaká je vzdálenost mezi středy kliky a otvorem pro vložku, vzdálenost mezi čelem a osou otvoru pro vložku nebo jaká je hloubka zádlabu. Sama vložka pak musí být chráněna proti vylomení odolným kováním. Vedle vložek s kovovými stavítky existují cylindrické vložky fungující na principu magnetu i jejich kombinace. Stále oblíbenější je čtečka otisku prstů, která se instaluje přímo na křídle dveří. Můžete si však nechat namontovat i skrytou verzi, kdy je čtečka uložena v madle. Systém má paměť až na 99 otisků

Při výběru dveří se můžeme řídit podle takzvaných tříd odolnosti. Dveře z klasického paneláku i běžné dveře ve starých domech neodolají prosté síle a k vytvoření otvoru prolomením není potřeba žádných sofistikovaných nástrojů ani umění. Bezpečnostní dveře mají být z odolného materiálu, navíc vyztuženého ocelovými plechy s ocelovou kostrou a rámem. V místech, kde se dá očekávat pokus o proniknutí, jsou ještě dále zpevněny. Podle třídy odolnosti tu je navíc rozvorový systém a jištění třeba na deseti i více místech. Povrchová úprava se pak přizpůsobí prostředí, kde jsou použity.

Nenápadnost vítězí

V zásadě ale výrobci doporučují nenápadnost, aby majitel takových dveří zbytečně neupozorňoval na to, že chce chránit netušené poklady. Tříd odolnosti je šest a běžně se využívají čtyři. Pátá a šestá se pak týká dveří pro zvlášť zabezpečené objekty, jako jsou například trezory či sklady zbraní. Pochopitelně že třídy zámku a dveří by si měly navzájem odpovídat, jinak se prohřešíme proti pravidlu nejslabšího článku. Dalšími výhodnými vlastnostmi bezpečnostních dveří jsou zvuková neprůzvučnost a určitá odolnost vůči požáru. Někdy ovšem nemusíme hned pořizovat celé dveře nové, postačí třeba montáž takzvaných přídavných dveří, jež ty původní zesílí a vyztuží.

Využijte chytré přístroje

Solidní dveře musejí být také v něčem upevněny a tady je potřeba zmínit bezpečnostní zárubeň. Jedná se o ocelový rám upevněný kotevními čepy, popřípadě kovové zárubně vylité betonem, aby nešly rozevřít. Dveře jsou v rámu zavěšeny na pantech, které jsou kvůli jejich hmotnosti zesílené, navíc musejí být jištěny proti vysazení. Populární je generace bezfalcových bezpečnostních dveří, u nichž křídlo lícuje se zárubní, protože mají skryté 3D panty, zavírač i falc. V neposlední řadě patří k bezpečnosti dveří panoramatické kukátko či ještě lépe kamera, která bude monitorovat okolí. Obraz z ní si můžeme nechat přenášet třeba na mobilní telefon.

Podobně jako dveře by měla být zabezpečena i okna. Je dobré ochránit je fólií, která zabrání roztříštění skla. Na exponovaném místě můžeme mít i vrstvené nerozbitné sklo. Často se zapomíná na sice málokdy vzhledné, zato nesmírně účinné mříže a rolety. Prakticky stejně snadno přístupná jako v přízemí jsou okna v patře posledním. Detektory, mezi nimiž jsou senzory zaznamenávající otřesy či zvuk rozbitého skla, mohou rozlišit přirozenou příčinu vzruchu, jako je průjezd nákladního vozu ulicí, od umělé. Čidla lze doplnit infrasnímači, jež objeví narušitele na základě změny teplot. Podobně účinné jsou i mikrovlnné senzory reagující na pohyb.

Zmiňované bezpečnostní prvky jsou většinou mechanické, vyšší míru bezpečnosti pak zajistí prvky elektronické jako například uvedená kamera místo kukátka. Rozdíl mezi nimi je jednoduchý – ty mechanické brzdí postup lupiče, elektronické ho zase mají jednak vystrašit, odradit a dále pak upozornit majitele, polici nebo bezpečnostní agenturu i širší okolí na vloupání. K zachycení podezřelých okolností slouží senzory a čidla detekující pohyb, otřesy, otevření dveří či rozbití skla. Jejich signály jsou napojeny na elektronickou centrálu, která může sepnout vnější sirény, ale daleko jistější a používanější je odeslání zprávy o narušení střeženého prostoru na takzvaný pult centralizované ochrany policie či bezpečnostních agentur prostřednictvím mobilní sítě.

Elektronická zabezpečovací signalizace poslouží i v případě požáru. Výběr mechanických i elektronických prvků nelze zvládnout bez odborné pomoci. Na koho se obrátit poradí i Ministerstvo vnitra ČR v sekci „Služby pro veřejnost“ nebo lze navštívit nejbližší poradenské místo Policie ČR a zde konzultovat rizika i protiopatření. Příslušná certifikovaná firma by pak měla předložit různé varianty řešení. 

Autor: Ivan Verner
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.