Jak přežít kocovinu? Osvědčené tipy i rady z lékárny | Moje zdraví

Jak přežít kocovinu? Osvědčené tipy i rady z lékárny

Jak přežít kocovinu? Osvědčené tipy i rady z lékárny
Následky silvestrovských oslav bývají někdy bolestivé • Autor: iStock.com
1. ledna 2021 • 06:46

Možná jste to včera trochu přehnali s alkoholem a dneska vám není do skoku. Přinášíme vám osvědčené rady našich babiček a dědečků, ale také výdobytky moderní civilizace.

Pitný režim je pro tělo velmi důležitý, obzvláště po divoké noci. Hned po probuzení je dobré doplnit tekutiny, voda s citronem vás hydratuje, jelikož alkohol a kofein odvodňují tělo, je tento prostý pomocník po ránu velmi užitečný.

Mléko a bylinky

Stejně tak by vám mělo udělat dobře studené mléko, můžete si ho také ochutit banánem, který sníží kyselost žaludku, a vy si ještě k tomu pochutnáte na lahodném koktejlu.

Na zklidnění žaludku jsou účinné bylinkové odvary například z máty, zázvoru či heřmánku, přidejte trochu medu a hned vám budou více chutnat. A když potřebujete už pořádné nakopnutí, česnečka vás postaví na nohy, k tomu si dopřejete pořádného šlofíka a bude vám lépe. Kromě česnečky vám také pomůžou i silný vývar nebo zelňačka, tyto teplé polévky zklidní váš žaludek.

Z pokrmů se také doporučují vajíčka, která vaše tělo zbaví toxinů, a taková míchaná vajíčka k snídani, to vůbec není špatné. Stejně účinně působí na žaludek kyselé okurky. Pořádnou vzpruhou může být i studená sprcha, nejprve však začněte teplejší vodou a poté přecházejte na studenější.

Rady z lékárny

Asi už je pozdě, ale dobrá rada na příště se určitě hodí: „V první řadě doporučuji pít s mírou a nekombinovat různé druhy alkoholických nápojů, během konzumace alkoholu pít nealkoholické nápoje a nezapomínat jíst. Na trhu existuje doplněk stravy Anti Ethanol, který urychluje proces odbourávání alkoholu a pomáhá předcházet obtížím nastupujícím po konzumaci alkoholu, jako jsou nevolnost a bolest hlavy. Užívá se ještě před začátkem konzumace alkoholu,“ říká PharmDr. Ivana Lánová z BENU lékárny v Mladé Boleslavi.

A dodává: „Od nevolnosti po alkoholovém opojení může pomoci doplněk stravy Samaritan ve formě nápoje v prášku nebo Vyprošťovák ve formě šumivých tablet. Rozhodně neřešte kocovinu a bolest hlavy léky s obsahem paracetamolu. Alkohol zvyšuje hepatotoxicitu paracetamolu, to znamená, že násobí škodlivý účinek na játra.

Je na vás, jaký způsob novoroční rekonvalescence z oslav zvolíte. Někomu bude více vyhovovat polévka, někomu budou po chuti koktejl nebo kyselé okurky a někdo se pro jistotu vybaví dopředu v lékárně. Důležité každopádně je, abyste do nového roku vykročili tou správnou nohou!

 

VIDEO: Jak zatočit pořádně s kococvinou? 

Autor: Kateřina Erbsová
 
Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.