Do „fitka“ nemusíte přestat chodit kvůli věku | Moje zdraví

Do „fitka“ nemusíte přestat chodit kvůli věku

Do „fitka“ nemusíte přestat chodit kvůli věku
Senioři se často sportu vyhýbají. • Autor: istockphoto.com
8. srpna 2016 • 11:45

Udržovat tělo v kondici je důležité pro každého, nehledě na věk či zdravotní stav. Starší lidé se sice nemohou sportu věnovat tak aktivně jako v mládí, ale rozhodně nejsou odsouzeni k pouhému posedávání. 

Právě v seniorském věku lidé mají na své záliby nejvíce času. Je tedy jen potřeba překonat lenost či stud a alespoň půl hodiny denně věnovat jakémukoli pohybu. Voucher do fitness centra je pro ně dobrý dárek k Vánocům. 

Když se zeptáte starších lidí, jestli cvičí, velmi často se pousmějí a řeknou, že to vlastně nemají zapotřebí. „Velmi často se ale za tímto úsměvem skrývá strach z návštěvy fitka a stud před ostatními návštěvníky,“ tvrdí trenérka Kateřina Ebrová z fitness pro ženy Contours a dodává, že v takové chvíli je právě na mladší generaci, aby naučila své rodiče nebo prarodiče znovu aktivně cvičit. „Třeba právě tak, že jim věnujete permanentku do oblíbeného fitness centra,“ směje se trenérka. Využít tak můžete i spořivosti seniorů, kteří rozhodně nenechají dárek od vás jen tak propadnout. 

Zdravotní i společenské benefity 

Nejdůležitější je zohlednit při plánování tréninku možnosti, zdravotní stav a věk. Aktivita vhodná pro maminky a babičky by hlavně měla udržovat svalovou hmotu v přiměřeném rozsahu a pomáhat zachovat funkční a zdravý kardiovaskulární systém. „Tím, že své mamince nebo babičce věnujete voucher do fitka, kde se jí dostane správné péče od zkušených trenérů, zlepšíte nejen její zdravotní stav, ale také jí zvednete sebevědomí a bude mít větší radost ze života díky hormonům štěstí, které se při cvičení a po něm vyplavují.

Teď už nejde primárně o hubnutí, aktivita ve stáří zajišťuje lepší a kvalitnější život,“ říká Kateřina Ebrová a dodává, že jednou z hlavních motivací ke cvičení je také sociální kontakt s ostatními. „Jeden čas si k nám do fitka chodila s ostatními popovídat a zacvičit i moc fajn babička, které bylo 86 let. To už je sice věkový extrém, ale členky ve věku 55 až 65 let u nás nejsou výjimkou,“ potvrzuje trenérka. Čím aktivnější člověk je, tím lépe se bude cítit - to je jasný fakt, který platí v každém věku. I mírná a fyzicky nenáročná aktivita přináší lidskému tělu mnohá pozitiva a udržuje jej ve formě.

Mnohé zdravotnické organizace včetně Světové zdravotnické organizace (WHO) a Americké kardiologické asociace potvrdily, že aktivním pohybem se snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění, dochází k redukci vysokého krevního tlaku a cukrovky, a dokonce ke snížení rizika vzniku rakoviny prsu a tlustého střeva. Dále se posilují kosti, zmenšuje se riziko chřipky a nachlazení, tělo má více energie, nastaví se lepší spánek, vyšší sebevědomí a sportující lidi méně přepadají úzkosti a deprese. U pohybu nejde jen o klasické cvičení, mezi vhodné aktivity se počítá i delší procházka nebo práce na zahradě. „Vhodná je kombinace těchto aktivit. Tedy zhruba 2 až 3 dny v týdnu cvičit pod taktovkou lektorky a další dny se věnovat procházkám, práci na zahradě a počítají se i náročnější domácí práce. Prostě udržovat se neustále v pohybu,“ radí odbornice. 

Chyby, kterým je potřeba se vyhnout 

Při kruhovém tréninku pod taktovkou odborníka není překážkou věk ani váha nebo zdravotní stav. Trenérka na základě vašeho zdravotního stavu vytvoří jedinečný tréninkový plán, který zohlední zdravotní problémy a omezení. „Kromě samotného cvičení je vždy důležité myslet na zahřátí těla a také závěrečný strečink,“ dodává ještě trenérka. Je potřeba vyhýbat se pouze chybám při cvičení. Ty mohou tělu uškodit a také obecně cvičení znepříjemnit až do té míry, že s tím člověk raději praští.

Jednou z těch nejčastějších je nedostatečné zahřátí svalů. Proto je vždy lepší se před samotným cvičením projít rychleji na běžeckém pásu nebo zacvičit si jógový pozdrav slunci. „Ale pozor, nejde tady o maximální výkony. Cílem je prohřát svaly, aby nedošlo ke zranění, a ne se uhnat hned na začátku,“ varuje fyzioterapeutka Martina Hušková, DiS., z Lékařského domu v Praze 7. Myslete také na správné dýchání - při nádechu se v nás hromadí energie, při výdechu se uvolňuje. K ideálnímu provedení cviku tedy dochází ve fázi výdechu. 

Sportu se nemusíte vyhýbat ani ve chvíli, kdy už zdraví není stoprocentní. „Právě naopak, mnohdy může právě sport pomoci zdravotní stav zlepšit. Například správně prováděné a pravidelné cvičení dokáže odbourat migrény, bolesti zad nebo nohou, snížit vysoký krevní tlak a hladinu cholesterolu. Pohyb je také prevencí obezity a třeba při cukrovce hraje téměř stejnou roli jako zdravá výživa,“ říká fyzioterapeutka. Vždy je důležité se před pohybovou aktivitou poradit s ošetřujícím lékařem, přivykat si na ni postupně, zvlášť ve chvíli, kdy jste léta nic nedělali, a nechat se vést odborníkem - trenérem. „Právě zkušenost lektora by měla být hlavním kritériem výběru fitness centra,“ uzavírá trenérka Ebrová. 

A které sporty jsou vhodné? Kromě kruhového tréninku na míru je mezi seniory oblíbený nordic walking, tedy chůze se speciálními hůlkami. K tomu je pak možné přidat také plavání, tenis, jízdu na kole, jógu či tanec. 

Odborná spolupráce: Kateřina Ebrová, Contours, fitness pro ženy Martina Hušková, DiS., Lékařský dům, Praha 7

Autor: David Kroužel
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.