Bolí vás z dlouhého sezení u počítače záda a šíje? Máme řešení | Moje zdraví

Bolí vás z dlouhého sezení u počítače záda a šíje? Máme řešení

Bolí vás z dlouhého sezení u počítače záda a šíje? Máme řešení
Autor: Depositphotos
28. srpna 2023 • 00:00
Prezentace klienta • 

Bolest zad dovede pořádně potrápit. Jde dokonce o jednu z nejčastějších příčin krátkodobé i dlouhodobé pracovní neschopnosti. Přitom jí lze předcházet a v mírnějších případech se jí můžeme i snadno zbavit. Jak tedy bojovat s tímto civilizačním problémem. 

Co a kdo za to může?

Za bolestmi zad se může skrývat vícero důvodů: mezi nimi také úraz nebo závažné onemocnění. Sedavé zaměstnání, málo pohybu nebo špatné držení těla v práci. To jsou nejčastější příčiny těchto problémů. Právě dlouhé hodiny na židli mohou vést k nepříjemnému napětí nebo ztuhlosti kolem páteře, pokud se často otáčíme nebo ohýbáme, hrozí nám obtíže ještě více. Podle lékařů se s bolestí zad za život setká 50 až 80 procent lidí, každoročně se s ní pak potýká každý pátý dospělý.

Příčiny bolavých zad? Špatná židle i stres

Nejčastěji nás trápí záda v dolních partiích. Bolet ale může také oblast šíje nebo lopatek. Problémy mohou být akutní, kdy se bolest soustředí do jednoho místa a zpravidla do několika týdnů odezní, nebo chronické, kdy nás sužuje tři nebo více měsíců. Stejně tak se může lišit jejich intenzita: od mírné ztuhlosti, až po tak intenzivní potíže, které omezují naši pohyblivost.

Autor: Depositphotos

A jaké mohou být příčiny kancelářské bolesti zad kromě všeobecného sedavého, málo aktivního životního stylu? Začít můžeme u našeho pracovního místa: na to, zda nás bolí záda, má velký vliv, jak kvalitní máme židli. Ale ani sebelepší židle nic nezmůže, pokud na ní sedíme špatně, unavení po ní kloužeme dolů nebo je naše poloha až příliš uvolněná. Stejně tak může k problémům přispívat, pokud se během pracovního dne občas nezvedneme nebo neprotáhneme. A k dalším faktorům patří třeba stres, úzkost nebo nadbytečná kila.

Pozor také na umístění monitoru

Měli bychom mít dobrou kancelářskou židli, která má nastavitelnou výšku a nabízí podporu dolních zad. Na kancelářské židli je také potřeba správně sedět: tak, aby páteř byla rovná a kyčelní a kolenní klouby byly ohnuty přibližně v úhlu 90 stupňů. Stejně tak je důležité, jak vysoko a blízko máme monitor. Pomoct může i jeho správná velikost a nastavení jasu: pokud je obrazovka tmavá a malá, máme větší tendenci se k ní předklánět.

Autor: Depositphotos

A stejná pravidla jako pro kancelář bychom měli mít i na home office: práce od jídelního stolu nebo ze sedačky by měla být tabu. Neměli bychom ani zapomínat na krátké, ale časté pauzy vyplněné pohybem. Od počítače bychom ideálně měli vstát každou hodinu, nejméně je však dobré se protáhnout třikrát za den.

Pomoc na dosah ruky

A co dělat, když už nás záda bolí? Někomu pomáhá teplo, jinému mohou alespoň dočasnou úlevu přinést běžné léky na bolest. Lépe než celkově působící léky, je dobré použít lokální přípravky, které namažete přímo na postižené místo. Skvělým pomocníkem z lékárny je Emoxen gel. Ten pomůže od bolesti a zároveň působí protizánětlivě. V čem se liší od ostatních podobných přípravků?

Jako jediný na trhu obsahuje dva akcelerátory vstřebávání, což znamená, že se rychleji dostane k místu bolesti a přinese úlevu. Díky obsažené účinné látce působí dlouhou dobu, takže se nemusíme mazat tak často, zároveň je díky obsahu mentolu příjemně chladivý. A praktickým bonusem je i to, že nelepí, nezanechává mastné skvrny a hezky voní. Kromě bolesti zad jej můžeme použít po úrazech, jako je například podvrtnutí kotníku.

Autor: Depositphotos

Pokud se bolesti i přes všechna provedená opatření nezmírňují nebo se dokonce zhoršují, případně je provází třeba horečka nebo otok, je na čase navštívit lékaře.

Autor: Depositphotos

Čtěte pečlivě příbalovou informaci. Emoxen gel je léčivý přípravek pro kožní užití. Obsahuje naproxen. PharmaSwiss ČR s.r.o, Jankovcova 1569/2c, 170 00 Praha 7.

 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.