Prevence platí i pro domácí mazlíčky | Moje zdraví

Prevence platí i pro domácí mazlíčky

Prevence platí i pro domácí mazlíčky
Preventivní prohlídky nepodceňujte ani u svého domácího zvířete. • Autor: shutterstock.com
20. září 2016 • 21:27

Předcházet nemoci je vždycky snazší než ji léčit. Toto pravidlo platí nejen u lidí, ale i u domácích mazlíčků.

Také psi a kočky by proto měli chodit pravidelně na preventivní prohlídky. A občas bychom na kontrolu měli zajít i s morčaty nebo králíčky, obzvlášť pokud se chovají jinak než obvykle. „Nejvíc prevenci řešíme hlavně u mláďat a zvířecích seniorů,“ říká MVDr. Jana Rosolová z Veterinární kliniky v Jesenici u Prahy. Hodně ale podle jejích slov záleží i na správném výběru mazlíčka. Právě díky tomu si totiž chovatel do budoucna ušetří mnohé starosti a zabrání nejednomu zdravotnímu problému.

Ostře sledovaná mláďata

Pokud si bereme štěně z dobré chovatelské stanice, obvykle už má za sebou první očkování i odčervení. Nemusíme tedy mít obavy z toho, že náš domácí mazlíček hned na začátku společného života onemocní některou z virových psích nemocí nebo bude mít problémy s vnitřními parazity. Na přeočkování i povinnou vakcinaci proti vzteklině s ním už většinou k veterináři zamíří nový majitel. Jestliže pes vyrůstá v blízkosti velkých zvířat, jako jsou koně a přežvýkavci, je vhodné i očkování proti tetanu.

V prvním půlroce tak mládě navštíví veterinární ordinaci minimálně třikrát. Kromě očkování absolvuje pravidelně i preventivní prohlídku. „Sledujeme u nich například vrozené vady, jako jsou kýla na bříšku nebo sestouplá varlátka u mladých psů a kocourů,“ zmíní MVDr. Jana Rosolová. „U koťat zase zjišťujeme, zda nemají ušní svrab, který bývá poměrně častý.“ Na rozdíl od psů nemají kočky žádné povinné očkování, záleží tedy pouze na majiteli, zda svého mazlíčka nechá očkovat. Jestliže kotě vyrůstá v domácnosti, kde jsou děti či oslabení jedinci, je vhodné zejména očkování proti chlamydióze (pozn. red.: onemocnění horních cest dýchacích). Pokud bude naopak většinu času trávit venku, doporučuje se vakcinace proti vzteklině.

Kartáček pro psa se vyplatí

Jestliže má dospělý pes přiměřený pohybový režim kvalitní stravu a nic ho netrápí, obvykle s ním stačí zajít k veterináři jednou do roka na očkování. Většinou bývá opět spojeno s preventivní prohlídkou. U malých psích plemen se například hodně zaměřujeme na zoubky,“ zmiňuje doktorka Rosolová. Zubní kámen, s nímž mívají poměrně často problémy, můžeme v celkové narkóze případně odstranit pomocí ultrazvuku.“

Podle slov veterinářky je však mnohem lepší pořídit pejskovi co nejdříve speciální zubní kartáček, jednou denně mu zoubky vyčistit a podobným problémům tak účinně předejít. Při každoroční preventivní prohlídce se u dospělých zvířat také sleduje, zda nemají zánět v uších nebo je netrápí výtok z očí. Menší psí plemena, ale i starší pejsci mívají častěji srdeční problémy, proto u nich veterináři obvykle kontrolují i srdíčko. A pokud se objeví nějaký problém, mohou zvířecího pacienta odeslat na speciální kardiologické vyšetření.

Senioři mívají víc problémů

S pokročilejším věkem zvířatům přibývají zdravotní problémy. Mnohým se však dá předejít už ve štěněcím věku. „Starší fenky, které nejsou kastrované a nemají pravidelně mláďata, dost často trápí záněty dělohy,“ upozorňuje na jeden z nich doktorka Rosolová. „Jestliže majitel netouží po štěňatech, měl by začít včas uvažovat o preventivní kastraci fenky, ušetří si tak spoustu starostí.“ Ideální je podle jejích slov zvládnout tento zákrok ještě před prvním háráním, které se u menších plemen objevuje kolem půl roku věku, u větších o něco později.

Díky tomuto zákroku se obvykle výrazně sníží také riziko nádorů mléčné žlázy, jež bývá u starších feneček také poměrně vysoké. U kočičích i psích seniorů se kromě toho doporučuje rovněž pravidelné vyšetření jater a ledvin, s nimiž mívají v pokročilejším věku problémy. Obvykle je proto vhodná kontrola jednou až dvakrát do roka, záleží na kondici zvířete. „Lepší je přijít jednou zbytečně než pozdě,“ dodává veterinární lékařka.

Jak předcházet potížím?

* Vybírejte vždy správné psí plemeno ke své povaze, počítejte s tím, že aktivní pes potřebuje stejně aktivního páníčka. Nedostatečný pohybový režim a s ním související obezita mohou mít na svědomí řadu zdravotních problémů.

* Přesvědčte se předem o tom, v jakém prostředí váš budoucí domácí mazlíček vyrůstá, a překontrolujte pečlivě údaje v průkazu původu, který dostanete od původního majitele.

* Odčervení, které zvíře zbaví vnitřních parazitů, se podává koťatům a štěňatům již od 14 dnů života. Zpoždění může mít někdy fatální následky.

* Jestliže si přivezete mazlíčka ze zahraničí, počítejte s tím, že mohl přijít do styku s úplně jinými druhy parazitů, než jsou u nás běžní. Včas na to upozorněte svého veterináře.

* Vakcinace proti vzteklině je u psů u nás povinná, přestože se tato nemoc v Česku momentálně nevyskytuje. Nelze však vyloučit riziko, že se k nám dostane z okolních států. Z nepovinných očkování veterinářka doporučuje vakcinaci proti psince a parvoviróze -onemocnění provázenému krvavými průjmy, které může mít u štěňat někdy i fatální následky. Vhodné je také očkování proti tetanu a borrelióze.

* U králíků je vhodná vakcinace proti moru a myxomatóze - virovému onemocnění, které je přenosné i vzduchem. Onemocnět tedy může králíček v paneláku stejně tak jako zvíře z králíkárny.

Autor: Ivana Matyášová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.