Maminko, mě bolí ouško … | Moje zdraví

Maminko, mě bolí ouško …

Maminko, mě bolí ouško …
Autor: Shutterstock
22. května 2017 • 00:00

K létu neodmyslitelně patří koupání – ať už v bazénu na zahradě, rybníku u babičky nebo vyhřátém moři. Zvláště malým dětem však vodní radovánky může překazit nepříjemný a bolestivý zánět středního ucha. Mokré uši jsou totiž náchylnější k infekcím a tím i možným nákazám nebezpečnými bakteriemi. Jak proti nim bojovat a čemu se vyvarovat?

„Banalita“ s trvalými následky

Akutní hnisavý středoušní zánět je jedno z nejčastějších infekčních onemocnění dětského věku. Zpravidla jej způsobují nebezpečné bakterie (například pneumokok), vyvolávající bolesti, vysoké teploty a v některých případech dokonce i závratě a zvracení. Onemocnění patří mezi relativně méně závažné, ale nese s sebou riziko trvalých následků. Jedná se například o zhoršení sluchu nebo dokonce až trvalou hluchotu. Právě v létě by proto měli rodiče dbát na prevenci a předcházet rizikům vzniku zánětu. Plaváním a hraním ve vodě, která může být znečištěná, se totiž možnosti případné infekce podstatně zvyšují.

Autor: Shutterstock

 Účinná forma prevence

Zánět středního ucha, kterým si v dětství projde snad každý, zanechá v člověku minimálně nepříjemnou vzpomínku na pana doktora se zrcátkem na čele. V současné době je však již dostupná prevence, díky které je možné malé děti proti zánětu středouší chránit a návštěvě lékaře je tak ušetřit. Kromě „babských rad“ doporučujících udržovat dětská ouška v teple, po koupání je sušit, při rýmě s dítětem pravidelně smrkat a používat nosní kapky, je spolehlivou formou ochrany očkování. To zásadně snižuje výskyt zánětu tím, že zabraňuje přenosu vzniklé infekce z nosohltanu směrem ke středouší.


Pneumokokové infekce a jak dítě chránit

Invazivní pneumokoková onemocnění nejvíce ohrožují kojence a malé děti do věku 5 let, přičemž zvlášť ohroženy jsou děti mladší jednoho roku. Bolestivou infekci středouší jim nejčastěji způsobuje již zmíněna pneumokoková bakterie, které je připisováno až 40 % vzniku tohoto onemocnění. To je sice možné léčit antibiotickou léčbou, ale vzhledem k celosvětově rostoucí rezistenci na antibiotika, u vážných případů může být tato forma terapie nedostačující. V současné době jsou na trhu k dostání dvě vakcíny, které po aplikaci navodí tvorbu protilátek. Rodiče tak mají možnost dítě očkovat proti deseti nebo proti třinácti sérotypům pneumokoka.

Autor: Shutterstock

K základním pravidlům prevence ale neodmyslitelně patří také důkladná kontrola dětských sluchovodů. Pokud si dítě začne ouško „žmoulat“, stěžovat si na bolest a navíc se dostaví teplota, je třeba vyhledat odbornou pomoc. Infekce v oblasti středního ucha postupuje rychle a dítěti způsobuje nepříjemnou bolest. Lékař ji však dokáže snadno ulevit.

Přejeme vám pohodové léto naplněné vodním skotačením bez nepříjemných následků.

Autor: komerční prezentace
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.