Mami, poškrábej mi kůži | Moje zdraví

Mami, poškrábej mi kůži

Mami, poškrábej mi kůži
Nejčastější jsou problémy s atopickým ekzémem. • Autor: istockphoto.com
18. srpna 2016 • 13:46

Kůže reguluje tělesnou teplotu, brání úniku vody, chrání před mechanickým poškozením, UV radiací, chemikáliemi, bakteriemi, infekcemi… Jak na to, aby zůstala neporušená? A jak se vyrovnat s atopickým ekzémem? 

Kůže funguje jako senzor pro vnímání tepla, chladu, tlaku či bolesti. Speciálně uspořádaný systém tukových látek v pokožce působí jako tmel bránící úniku vody. Kůže zabraňuje vniknutí choroboplodných bakterií. To vše platí, jen pokud je kožní povrch celistvý a pokrytý ochranným kyselým kožním pláštěm. Asi 10–20 % veškeré vody v těle je ukryto v povrchové vrstvě kůže – epidermis. Tato bariéra je nejdůležitější pro obranyschopnost kůže. Je-li poškozená, ať už dehydratací nebo narušením kyselého pláště, dochází k poruše systému kožní bariéry, z kůže dál uniká voda a škodliviny a mikroorganismy mají volnou cestu dovnitř. 

Ekzém děti moří 

Mezi nejčastější kožní onemocnění, související mimo jiné s porušením kožní bariéry, patří atopický ekzém. „Jeho výskyt je u nás odhadován na 10 procent. Trochu vyšší je u dětí a nižší u dospělých,“ komentuje smutnou skutečnost vedoucí lékařka ambulancí Ústavu imunologie 2. LF UK a FN Motol v Praze MUDr. Eva Vernerová. Výskyt atopických chorob se podle jejích slov stále zvyšuje, ať jde o ekzém, alergickou rýmu či astma, jež v sebe někdy v průběhu života přecházejí. To pak bývá nazýváno alergickým pochodem (atopic march). 

Co je příčinou atopického ekzému? „Bohužel to zatím není známo; předpokládá se, že jde o mozaiku různých příčin. Může se jednat například o genetickou predispozici, změnu profilu chorob, ovlivnění očkováním a antibiotiky, změnu stravovacích návyků, stres, aditiva v potravě, kvalitu prostředí,“ vyjmenovává MUDr. Vernerová. Jedno z vysvětlení nárůstu výskytu těchto potíží přinášela tzv. hygienická hypotéza; ta zjednodušeně říká, že čím je naše prostředí čistší, tím více jsme alergií ohroženi, protože imunitní aparát je naprogramován tak, že tělo brání.

Nemá-li proti čemu bojovat (díky očkování, antibiotikům, čisté vodě….), napře úsilí proti neškodným cizorodým látkám, jako jsou pyly. „Tato teorie už ovšem zase byla vyvrácena – nicméně něco málo na ní určitě také je,“ říká lékařka. Atopický ekzém se vyskytuje na místech „netradičních“ (z řeckého atopos = mimo obvyklé místo), třeba na vnější straně stehýnek, nártech nohou, tvářích, za ušima, při těžších formách je rozesetý po celém tělíčku. „Obvykle ekzém nejvíce trápí děti koncem prvního roku života. Pak se často zmírní a ve školním věku přechází do lehčí formy. Ložiska bývají umístěna především v záhybech kůže (lokty, podkolenní jamky),“ upřesňuje dermatoložka. Diagnostika atopického ekzému spočívá v důkladné anamnéze, vyšetření ložisek a vhodné – ale nikoli nezbytné – jsou i laboratorní testy.

Rychlé řešení? Zapomeňte

Jsem autorkou tohoto článku a sama jsem měla před lety doma miminko s atopickým ekzémem. Ten začal „vystrkovat drápky“ 14 dní poté, co jsme přešli na umělou stravu. Trvalo tři roky, než jsme dostali kůžičku zpět do neporušené podoby. Používali jsme mastičky vyrobené na míru podle receptu v lékárně a odepsali mnoho osušek, triček a dupaček… Základem léčby atopického ekzému je totiž obnova narušené kožní bariéry. Konkrétně to znamená dodat kůži chybějící tukové látky. K tomu se používají speciální promazávadla, která umějí zvláčňovat kůži a jimž se odborně říká emoliencia.

Ideálním promazávadlem je krém, který umí působit ve 3 stupních: Po namazání rychle uzavře kůži proti nebezpečí zvenku i proti úniku vody zevnitř. Následně doplní chybějící fyziologické lipidy mezi buňkami kožní bariéry a dodá do buněk zásobu fyziologických lipidů tak, aby je kůže mohla sama optimálně produkovat po celých následujících 24 hodin. U atopického ekzému je třeba se o používání přípravků vždy poradit s odborníkem. „Někdy je dobré na malé plošce vyzkoušet toleranci, protože každá pokožka může reagovat jinak. A jinak reaguje i tentýž jedinec za rozličných podmínek,“ připomíná doktorka Vernerová důležitou skutečnost k individuální reakci jedince i fakt, že vychytání správné léčby trvá delší dobu. 

Máte-li doma dítě s atopickým ekzémem, vězte, že každodenní rituály zde platí mnohem více než při běžné péči. Není to jen o mazání a promašťování kůže, vždy jde samozřejmě i o celkový režim. „Úplně předcházet atopickému ekzému se asi nedá. Ale pomáhá pravidelný režim, používání dobře vymáchaného bavlněného prádla, časté přebalování, adekvátní oblékání, omezené omývání suché kůže, částečné promašťování, úprava stravy, dostatečná hydratace nejen kůže, ale i dostatek nápojů – především vody.

Někdy je zapotřebí předepsat léky zamezující přílišnému svědění,“ říká lékařka. Jak se s nemocným dítětem připravit na první jarní paprsky, které co nevidět začnou pálit? Především bychom jej měli chránit speciálními ochrannými prostředky s UV filtrem a vyhýbat se pobytu na plném slunci, ale to mírné vašemu budulínkovi neublíží – i proto, že potřebuje vitamin D. 

Rozdíly mezi pokožkou dítěte a dospělého

Dětská kůže je mnohem citlivější a náchylnější k infekcím:
* Je 5x tenčí.
* Mazové a potní žlázy ještě nejsou zcela vyvinuty.
* Obsahuje více vody.
* Kyselý plášť není zcela vytvořen ještě několik měsíců po narození.
* Dojde-li k poškození pokožky, obnova trvá delší dobu.
* Pravidelně je zatěžována pokožka v oblasti pod plenkami.
* Není vyvinuta dokonalá termoregulace.
* Není plně funkční ochranná bariéra.

Zkušenosti s úporným svědícím atopickým ekzémem zúročil i Jan Dohnal. Pod značkou PROATOPIC navrhl a vyrábí oblečení, které je maximálně šetrné k pokožce a velmi snadno se udržuje. Chrání pokožku před rozškrábáním při záchvatech svědění. „Komplety PROATOPIC jsou jako zdravotnické prostředky plně funkční a po všech stránkách odpovídají současným medicínským a klientským požadavkům, lze tedy říci, že jsou vhodné pro klinické používání v České republice,“ říká přednosta Dermatovenerologické kliniky 3. LF UK a FN Královské Vinohrady prof. MUDr. Petr Arenberger DrSc., MBA. Pro bližší informace: www.proatopic.cz 

Odborná spolupráce: MUDr. Eva Vernerová Ústav imunologie 2. LF UK a FN Motol v Praze

Autor: Markéta Ostřížková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.