Krátkozrakosti u dětí rychle přibývá, nové moderní čočky přinášejí řešení
Krátkozrakost neboli myopie v budoucnu postihne téměř polovinu populace. Na vině je kromě genetiky příliš času, kdy se děti dívají příliš na blízko do mobilu a tabletů. Rozvoj vady lze nyní již celkem úspěšně řešit, což je především v zájmu zdravých očí v pozdějších letech života.
Myoptie u dětí, laicky známá pod pojmem dětská krátkozrakost, bude podle odborníků dělat vrásky stále většímu počtu rodičů. Platí přitom, že nosí-li jeden nebo dokonce oba rodiče brýle, riziko, že se dětská krátkozrakost v předškolním nebo školním věku u dítěte projeví, narůstá. Kromě genetické zátěže má zásadní vliv na vznik myopie u dětí pak i to, že hodně času tráví pohledem do blízka a obecně děti tráví málo času venku na denním světle.
Současný trend nárůstu naznačuje, že úplné vyléčení myopie u dětí sice možné není, ale pro významné zpomalení rozvoje krátkozrakosti řešení existuje.
Jak se myopie u dětí pozná?
Krátkozrakost se u dětí ve školním věku může projevovat tak, že začnou mít potíže ve škole například při čtení z tabule, jsou unavenější, sedají si blízko k televizi, čtou texty nepřirozeně blízko. Myopie je může omezovat i při sportu a snižovat jejich výkony, zvláště pokud je tam důležité vidět na dálku precizně.
Pokud dítě hůř vidí, je potřeba stav konzultovat s pediatrem a ten doporučí návštěvu u dětského očního lékaře. Je dobré vědět, že správně by stanovení počtu dioptrií vždy mělo předcházet vyšetření s takzvaným rozkapáním.
Díky Hoya Vision Care už i k nám dorazila velmi nadějná novinka - brýlové čočky Miyosmart, což je inovativní řešení, které poskytuje jasné vidění a zároveň zpomaluje progresi krátkozrakosti snadným, bezpečným, účinným a neinvazivním způsobem. Potvrzuje to několik studií, včetně jedné aktuální, která probíhá na Českém vysokém učení technickém v Praze.
"Přesnou korekcí zrakové vady se zajistí větší komfort vidění,“ vysvětluje optometristka Mgr. Markéta Žáková, Ph.D. z katedry přírodovědných oborů FBMI ČVUT v Praze, která vede studii na analýzu efektivity kontroly vývoje krátkozrakosti za využití technologie D.I.M.S. v brýlových čočkách Miyosmart.
Proč jsou nové čočky tak užitečné?
Co je na nových čočkách tak převratné? Vysvětlení je složitější. Konvenční možnosti řešení myopie u dětí, tedy klasické jednoohniskové brýlové nebo kontaktní čočky, zajišťují sice jasné a ostré vidění, ale nepomáhají zpomalit progresi myopie. Právě proto představuje technologie D.I.M.S. v brýlových čočkách Miyosmart od Hoya revoluční vědecký průlom.
Krátkozrakost u dětí vzniká nejčastěji ve školním věku a s růstem dítěte se obvykle zhoršuje. Při celkovém růstu, dochází u krátkozrakých i k abnormálnímu prodlužování předozadní délky oka a nárůstu dioptrií. Každá dioptrie navíc snižuje kvalitu vidění a života. Například každá další dioptrie krátkozrakosti zvyšuje riziko myopické makulární degenerace, očního onemocnění ohrožující zrak, o 67 procent.
Krátkozrakost zvyšuje riziko i jiných očních patologií například zeleného zákalu, šedého zákalu, odchlípení sítnice. V současnosti je možné růst oka zpomalit. "Jednou z možností je i brýlová čočka Miyosmart s technologií DIMS od firmy Hoya, která je na světovém trhu už od roku 2018. Světové studie efekt zpomalení růstu oka potvrdily, a to až o 60 procent. V současnosti tento efekt prověřujeme i na souboru českých krátkozrakých jedinců ve věku 6-26 let. Po půlroce naší tříleté studie můžeme konstatovat, že ke zpomalení progrese krátkozrakosti i v našem souboru myopů, kteří nosili brýlové čočky s DIMS technologií, skutečně dochází“, shrnuje dosavadní výsledky Markéta Žáková.