Jak na rýmu u dětí? Naučte je smrkat a pomozte jim homeopatiky | Moje zdraví

Jak na rýmu u dětí? Naučte je smrkat a pomozte jim homeopatiky

Jak na rýmu u dětí? Naučte je smrkat a pomozte jim homeopatiky
Jak na rýmu? Naučte děti smrkat a pomozte homeopatiky • Autor: iStock
29. října 2024 • 06:00

Rýma je velice nepříjemná komplikace nachlazení, zejména u dětí, které ještě neumí smrkat. Hleny se pak usazují v nose a komplikují uzdravení. Jak to malé pacienty naučit a co dalšího jim může pomoci?

Představte si nos jako malý čistič vzduchu. Když funguje správně, zbavuje se nečistot a pomáhá nám dýchat volně. Když se v něm ale nahromadí hlen, může to působit problémy. Správné smrkání je jako malý úklid nosu.

Pomáhá předcházet rozšíření infekce do uší nebo dutin. Když se dítě zbaví hlenu, dýchá lépe a cítí se lépe. Někteří rodiče a lékaři nedají dopustit na odsávačky hlenů. Ne všichni ale mají stejný názor, i část odborné veřejnosti tvrdí, že hlen se sice rychle odsaje, ale zase hned vytvoří. Trápení odsáváním proto podle nich smysl nemá.

Jak naučit dítě smrkat?

Začněme tím, že dětem ukážeme, jak se to dělá. Ať nás napodobují. Můžeme si to zpříjemnit hrou. Zkusme foukat třeba do papírové kuličky nebo třeba svíčky. Nácvik je dobré provozovat ve chvíli, kdy je dítě zdravé.  Důležité je, aby si děti uvědomily, že vzduch vychází nosem.

Pokud už budou děti schopné vydechovat vzduch nosem, můžeme zkusit střídat nosní dírky. To je pro zbavení se rýmy důležité, smrkat se má vždy jednou nosní dírkou. Když smrkáme oběma nosními dírkami současně, vytváříme větší tlak v nosních dutinách. Tento tlak může podráždit jemnou sliznici a způsobit její otoky, což může paradoxně zhoršit průchodnost nosu.

Netrubte

Při silném smrkání oběma nosními dírkami může dojít k tomu, že se hlen dostane do vedlejších nosních dutin nebo do středního ucha, což může vést k rozvoji zánětu. I proto platí, že není třeba smrkat na sílu a urputně.

Jak vysvětluje MUDr. Květoslava Kacířová, praktická lékařka pro děti a dorost, kromě správného smrkání léčbě rýmy pomůže používání nosních kapek. Ty dokáží snížit otok sliznic a změnit tak produkci hlenu. Nosní spreje s mořskou vodu zase sliznice oplachují a mají tak podobný efekt, navíc na nich nevzniká závislost.

Pomůže homeopatie 

Nemocné dítě by každopádně mělo dostatečně pít a nemoc vyležet. Pomoci mohou také homeopatika, která lze používat už v nejnižším věku včetně novorozenců. Krom kombinovaných přípravků odborníci doporučují například lék Nux vomica 9 C, který se používá v případě, že dítě má v noci ucpaný nos a ráno kýchá a teče mu průhledný sekret. Sambucus nigra 9 C je vhodný ve chvíli, kdy nos je ucpaný. Dítě se ani nechce kojit a v noci pokašlává a budí se ucpaným nosem. Hodně se potí.

Kojencům se léky ředí do vody a podávají v lahvičce, větší děti mají granule cucat. Dávkování je třikrát denně pět granulí.

K léčbě rýmy se mohou použít i další léky, o jejich výběru se ideálně poraďte s lékařem nebo lékárníkem, který je vyškolený v homeopatii. Při hledání vhodného léku je dobré znát celkový stav nemocného, charakter výtoku a průvodní potíže. Čím více příznaků stavu pacienta odpovídá, tím jistější je volba správného homeopatického léku.

Přehled homeopatik na rýmu

Na rýmu se nejčastěji používají tato jednosložková homeopatika a vybírají se podle dalších příznaků. Všechny se podávají podle následujícího schématu: První den podávejte 5 granulí každou hodinu, se zlepšením prodlužujte intervaly na 5 granulí 4x denně a s odezněním příznaků postupně vysazujte.

Jaké vybrat homeopatikum podle příznaků akutní rýmy:

Aconitum napellus 9 C - horký, suchý a ucpaný nos, silná žízeň, zimnice

Arsenicum album 9 C - po vystavení prudkému chladu, sekret málo vydatný, pálivý, dítě je zimomřivé

Arum triphyllum 9 C - nos je od ustavičného potahování a dloubání citlivý a rozbolavělý

Allium cepa 9 C - pálivý nosní sekret s mírným nedráždivým slzením 

Kalium iodatum 9 C - sekret vydatný, vodnatý a dráždivý, nos nateklý a červený, bolesti u kořene nosu

Dulcamara 9 C - ucpaný nos při vlhkém počasí

Natrum muriaticum 9 C - vodnatý sekret, ztráta chuti i čichu 

Nux vomica 9 C - v noci ucpaný nos, ráno kýchání a pocit, že se nemůže zahřát

Sticta pulmonaria 9 C - suchá rýma, bolesti u kořene nosu, rýma se hned usadí v čelních dutinách

Kalium muriaticum 9 C - pacient sám sebe při mluvení špatně slyší, hučí a praská mu v uších, sekret je hlenovitý, hustý, nedráždivý, ztráta čichu a pokašlávání

Na rýmu jsou v lékárnách k dispozici i vícesložková homeopatika, která již obsahují kombinaci jednosložkových léků. Pro jejich výběr se poraďte s lékárníkem.

Autor: Markéta Grosmanová
 
Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.