Stomie: Co to je, k čemu slouží a jaké druhy vývodů existují? | Moje zdraví

Skutečný život s vývodem nekončí. Plnohodnotně můžete fungovat i s ním

Skutečný život s vývodem nekončí. Plnohodnotně můžete fungovat i s ním
Život se stomií • Autor: istock.com
29. května 2023 • 12:00

Stomie je otvor, kterým je ze zdravotních důvodů vyveden dutý orgán na povrch těla. Například tracheostomie, která zajišťuje průchodnost dýchacích cest otvorem do průdušnice. Na úrovni břišní stěny to bývá nejčastěji tlusté střevo, tenké střevo nebo močové cesty. Na co se připravit a na co si dát pozor? 

Stomie se nachází většinou na levé nebo pravé straně břicha. Stomie tak má sloužit jako alternativní způsob vyprazdňování stolice nebo moči. Stomie by neměla být strašákem, naopak je třeba, aby pacient věděl, že to může být na čas či natrvalo dobrým nebo i jediným možným řešením jeho zdravotních problémů.

Video se připravuje ...
Hovory X - Beseda s Terezou NagyovouVIDEO 

O vývodech panuje mnoho mýtů ještě z dob, kdy nebyly k dispozici kvalitní diskrétní stomické pomůcky, se kterými se člověk může vrátit do zaměstnání, může sportovat, jít do divadla, prostě může žít plnohodnotným životem. Pokud stomii z přehnaně velkých obav, které pramení z nedostatku informací o životě se stomií, pacient příliš dlouho odmítá, může to jeho zdraví opravdu uškodit.

Druhy stomií

Stomie se liší zejména druhem vyvedeného orgánu:

● kolostomie = vývod tlustého střeva

● ileostomie = vývod tenkého střeva

● urostomie = vývod močových cest 

  • tracheostomie – vývod průdušnice
  • ezofagostomie – vyústění jícnu, umožňuje polykat sliny
  • gastrostomie – vývod z žaludku
  • nefrostomie - vývod z ledvin

Stomie může být dočasná, pouze na dobu hojení zdravotního problému, anebo trvalá. 

Nejčastější příčiny zavedení stomie 

onkologická onemocnění střev/konečníku, močového ústrojí apod.

střevní záněty (ulcerózní kolitida, Crohnova choroba, a pod.)

● náhlé příhody břišní

● překážka nebo proděravění střeva

vrozené vývojové vady

● úrazy a poranění atd.

Jak předcházet komplikacím se stomií

S ohledem na nejčastější zdravotní důvody vedoucí k vytvoření stomie je důležitý zdravý životní styl. Dostatek odpočinku, minimalizace stresu a zdravé stravování. Je důležité sledovat pravidelnost vyprazdňování, podstupovat pravidelně preventivní vyšetření a případné zdravotní problémy řešit se stomickou sestrou nebo lékařem včas. Důležité je i dodržování pitného režimu. 

Možné komplikace

  • poranění kůže kolem stomie
  • parastomální kýla
  • stenóza - zúžení či zhoršení průchodnosti stomie

Život stomika

Je důležité, aby na sebe byli stomici opatrní a nepřetěžovali se. Mohou dělat mnoho aktivit, dalo by se říct téměř vše, ale vždy by tak měli dělat s rozumem a respektem vůči svému zdravotnímu stavu. Důležitá je také psychika a pocit, že život se stomií nekončí. 

Existující podpůrné pacientské organizace, které se dlouhodobě zabývají psychickou, zdravotní a sociální podporou pro nové i stávající stomiky. Jednou z nejvýraznějších je například České ILCO z.s, www.ilco.cz, které nabízí zejména psychickou podporu, empatii, vlastní zkušenosti a informace potřebné k zvládnutí života se stomií a aktivně zastupuje a hájí práva stomiků.

Nové pacienty proškolení zkušení stomici a dobrovolníci uklidní, poradí a ukazují, že i s vývodem lze žít kvalitní a plnohodnotný život včetně pracovního, partnerského, kulturního či sportovního naplnění či vyžití a těm „služebně starším“ poskytuje prostor pro sdílení svých obav, trápení, poznatků, radostí i úspěchů beze studu a ostychu, která s sebou často téma stomie, vývodu a vyprazdňování bohužel stále nese.

Strava

Po operaci střev je třeba dodržovat bezezbytkovou dietu alespoň po dobu 2-3 měsíců. Po čase postupně můžete zařazovat do jídelníčku ovoce, zeleninu a další potraviny. Pozor na slupky, oříšky, sušené ovoce – mohou způsobit blokádu operovaných střev. Pozor na nadýmavá jídla. Nezapomeňte na dostatek vhodných nápojů. Nápoje bez bublinek jsou nejvhodnější. 

Autor: Valentina Lebová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.