Tři relaxační techniky, které zklidní vaši mysl a dodají vám energii | Moje zdraví

Tři relaxační techniky, které zklidní vaši mysl a dodají vám energii

Tři relaxační techniky, které zklidní vaši mysl a dodají vám energii
Autor: istock.com
12. května 2020 • 06:00

Jsou chvíle, kdy má člověk pocit, že mu události a každodenní povinnosti tak trochu přerůstají přes hlavu. Kvůli myšlenkám na to, co bude za hodinu nebo za den, se nakonec nemůže soustředit na to, na čem pracuje právě teď. Jednou z možností, jak si okamžitě pomoci, je zkusit některé relaxační techniky. Pomohou vám se zastavit, zklidnit a trochu více koncentrovat mysl na to, co právě děláte.

Jednoduchý nádech a výdech

Někdy potřebuje člověk zklidnit mysl hned. Na místě, kde je teď. Bez relaxační místnosti, bez hudby, bez ticha a nenápadně. V tuto chvíli je nejlepší to nejjednodušší: 

1. Jemně, pomalu a zhluboka se nadechněte;     

2. Zavřete oči a vydechněte;     

3. Otevřete oči a nadechněte;     

4. Zavřete oči a vydechněte.

Toto udělejte nejméně desetkrát a pak se zastavte. Zkuste se zamyslet nad tím, jestli má na vás dýchání nějaký efekt. Poslouchejte své tělo, emoce. Nádech s otevřenýma očima vás drží v realitě, ve které se nacházíte, zatímco se zavřením očí a výdechem vstoupíte do svého vlastního světa, ve kterém jste vy sami páni svého klidu.

Možná se vám napoprvé nepovede zklidnit se žádoucím způsobem. Tato metoda je ale výhodná v tom, že ji můžete praktikovat téměř všude. V práci, v dopravním prostředku, v tělocvičně. Vaše mysl ovšem může být opravdu rozrušena nebo příliš zaneprázdněná, a nebude tak snadné ji uklidnit. Pak je čas na hlubší relaxační techniky.

Zavřené oči, zacpané uši

Tato relaxační technika vyžaduje více zapojení než předešlá. Dlaněmi si zacpěte uši nebo si vezměte sluchátka, abyste eliminovali zvuky z okolí. Sedněte si a začněte dýchat následovně:

1. Jemně, pomalu a zhluboka se nadechněte;     

2. Zavřete oči, ucpěte si uši;     

3. Poslouchejte zvuky ve své hlavě. Zaměřte se na své pomalé a hluboké dýchání.

Nadechněte a vydechněte desetkrát a poté cvičení na chvíli zastavte. Zaměřte se na to, jak se cítíte. Pokud se vám zdá, že se vaše mysl zklidňuje, pokračujte ve cvičení.

Naslouchání vašemu nitru se zacpanýma ušima vás okamžitě odstřihne od vnějšího světa, pomůže vám vnímat klid a zbavit se rušivých myšlenek. Pokud to nezabírá, je čas přejít na další stupeň.

Zavřené oči, zacpané uši a mručení

Pokud vás myšlenky příliš ruší, zkuste je zahnat dýcháním, zacpáním uší a zároveň mumláním. Tato relaxační technika zároveň podporuje i obnovu energie. Jak na ni?

1. Jemně, pomalu a zhluboka se nadechněte;     

2. Zavřete oči a dlaněmi si zacpěte uši;     

3. Při výdechu začněte mumlat nebo mručet tak, aby byl váš zvuk co nejvíce v hrdle.    

Vydechujte pomalu, nadechujte se zhluboka a rychle. Opět opakujte desetkrát, poté zkontrolujte, jestli na vás má relaxace uklidňující účinek a podle toho pokračujte v cvičení. To můžete využít nejen ve chvíli, kdy potřebujete uklidnit nebo se zbavit nepříjemných myšlenek, ale také ve chvíli, kdy potřebujete stimulovat nervový systém. Výdech s hučením uklidní vaši zaneprázdněnou mysl, uvolní vaše tělo a odstřihne vás od reality, hluboký nádech okysličí váš mozek, dodá vám energii a zvedne náladu.

Autor: Pavla Skurovcová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.