Trápí vás psychická nepohoda a napětí? Proč škodí a jak se s nimi vypořádat? | Moje zdraví

Trápí vás psychická nepohoda a napětí? Proč škodí a jak se s nimi vypořádat?

Trápí vás psychická nepohoda a napětí? Proč škodí a jak se s nimi vypořádat?
Autor: SWISS PHARMACEUTICAL INVESTMENT LLC
9. listopadu 2022 • 00:00
Prezentace klienta • 

Náročné životní situace, hádky s partnerem, problémy v práci či doma, nedostatek spánku… to vše vede k tomu, že je naše psychika často napjatá. Stejně jako pečujeme o své zdraví, musíme proto dbát i na dobré duševní rozpoložení. Psychické vypětí totiž může způsobit mnoho škody a vést až k celé řadě onemocnění.

Oslabená imunita

Znáte přísloví „Veselá mysl – půl zdraví“? Imunitní systém totiž s naším psychickým stavem úzce souvisí. Dlouhodobé psychické napětí snižuje bílé krvinky, které nám pomáhají bojovat s infekcemi. Čím je hladina bílých krvinek nižší, tím je člověk více ohrožen viry, včetně běžného nachlazení. Stresující a vypjaté situace také mohou značně zhoršit už existující onemocnění, jako např. revmatismus nebo alergie.

Špatné zažívání

Také se vám někdy stalo, že vás před důležitou schůzkou nebo zkouškou začalo bezdůvodně bolet břicho, bylo vám špatně od žaludku nebo jste nemohli nic pozřít? Tyto situace jsou naprosto běžné. Žaludek totiž funguje jako náš druhý mozek. Je protkán nervy a je velmi citlivý na jakékoliv psychické rozrušení a negativní emoce. Pokud tyto okolnosti přetrvávají déle, mohou se lidé setkat s nejrůznějšími projevy. Od průjmu a nadýmání, přes zácpu a pocit plnosti až po nechutenství a problémy s polykáním. Málokdo totiž ví, že ve střevech vzniká až 95 % veškerého serotoninu (tzv. hormonu štěstí), a pokud se chcete zbavit špatného zažívání a žaludečních problémů, budete muset nejprve výrazně odbourat psychickou zátěž.

Přibírání na váze

Pokud se už delší dobu snažíte zhubnout a nedaří se vám to, nemusí být na vině jen špatný jídelníček nebo nedostatek pohybu, ale také psychická nepohoda, při které se do organizmu vylučuje hormon kortizol. Pokud je jeho hladina dlouhodobě zvýšená, více nás sužují chutě na sladké. Kortizol totiž stimuluje metabolizování sacharidů a jejich přeměnu na tuky. Zajídání náročných situací tak může vést ke značnému přibírání na váze.

Vady na kráse

Nadbytek kortizolu a zvýšená hladina cukru v krvi mají vliv i na stav pleti. Molekuly cukru totiž způsobují praskání kolagenových vláken, což může vést k rychlejší tvorbě vrásek. Pleť také v důsledku psychické nepohody a napětí vypadá zašedle, unaveně a mohou se tvořit kruhy pod očima. Ani naše kštice nesnáší dobře tyto vypjaté situace. Vlasy se mohou více mastit, tvořit se v nich lupy a více vypadávat.

Řešení zdravou cestou

V dnešní moderní době se stalo psychické napětí součástí našeho každodenního života. Prvním krokem je najít zdroj vypětí a snažit se jej eliminovat. Pomůže i zdravý životní styl, tj. vyvážený jídelníček a dostatek pohybu. Zkuste alespoň 30 minut denně věnovat nějaké fyzické aktivitě (jóga, procházky, turistika, cyklistika). Nezapomínejte ani na dostatečný spánek a kvalitní odpočinek.

Zázrak jménem L-tryptofan

S odbouráním vypjatých a stresujících situací a navozením psychické pohody vám pomůže také L-tryptofan. Jedná se o aminokyselinu, která působí jako přírodní regulátor dobré nálady. L-tryptofan je běžně obsažen ve stravě (kuřecí maso, kešu, banány, špenát, mléčné výrobky) nebo ho můžeme doplnit pomocí doplňků stravy. Vyzkoušejte tradicí ověřený, originální přípravek L-Tryptofan Therapill®.

Autor: SWISS PHARMACEUTICAL INVESTMENT LLC

Tento unikátní doplněk stravy obsahuje čistý a kvalitní L-tryptofan, jenž je přirozeným zdrojem hormonu štěstí (serotoninu), a vitamin B6, který přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání. L-Tryptofan Therapill vám proto pomůže navrátit duševní klid a ztracenou pohodu. Při jeho užívání se zároveň nebudete muset obávat nežádoucích účinků, jako je omezení bdělosti či návykovost. L-Tryptofan Therapill® zakoupíte v lékárnách nebo na e-shopu.

 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.