Co je toxická pozitivita a proč vadí, když si pořád nasazujete růžové brýle? | Moje zdraví

Co je toxická pozitivita a proč vadí, když si pořád nasazujete růžové brýle?

Co je toxická pozitivita a proč vadí, když si pořád nasazujete růžové brýle?
Klidně si občas přiznejte, že vám není nejlépe • Autor: istock.cz
29. února 2024 • 06:00

Pozitivní přístup k životu je jistě skvělá věc a dokáže téměř zázraky. Ale ne za každou cenu. Jsou situace, kdy je naopak na škodu se k podobnému postoji nutit násilím. Co je to „toxická pozitivita“?  

Stále čelíme informacím o tom, že máme bý pozitivní, nemyslet negativně a tvářit se jako zenový mistr. Není pak divu, že máme pocit, že selháváme, pokud život tak neprožíváme “ říká newyorská psychiatrička Margaret Seide pro Health.com. Právě špatný pocit z toho, že ostatní se rozvíjejí a já „jen“ vařím celé rodině nebo snad jen ležím na gauči, je důsledek takzvané toxické pozitivity. 

„Toxickou pozitivitu lze popsat jako falešný nebo neupřímný optimistický postoj, který může vést ke zbytečnému utrpení nebo nedorozumění,“ říká kalifornská psychiatrička Gayani DeSilva. Ať jsou to rady lékařů, přátel, časopisu nebo memy na sociálních sítích. Věty jako „berte to jako dar“, „myslete pozitivně“, „mohlo to být horší“ – ať už jsou sebe lépe míněné a je v nich kus pravdy – mohou způsobit, že každý, kdy se cítí sklesle nebo smutně, je poněkud vadný a slaboch.

Tyto postoje pak lidi připravují o právo cítit jakékoliv „negativní“ emoce. Ale stejně jako člověk potřebuje prožít své štěstí, potřebuje prožít i své strachy a úzkosti. „Pokud si špatné emoce zakážete, nebudete v kontaktu s tím, co opravdu cítíte. Můžete emoce zavřít do pomyslné skříně, ale pak to strašidlo roste v naší mysli a je děsivější právě proto, že to neřešíme,“ vysvětluje sociální pracovnice Jenny Maenpaa pro Health.com.

Ve Spojených státech říkají, že slunce je nejlepší lék, a znamená to mimo jiné, že pokud své strachy, úzkosti nebo obavy z budoucnosti pojmenujeme a vyneseme na světlo, můžeme jim lépe porozumět a čelit jim.

Jak poznat, že vaše psychika potřebuje pomoc odborníka: 

Video se připravuje ...
O čem se mlčí: Jak poznat zda potřebuji psychologa či terapeuta? VIDEO 

Jak zůstat „správně pozitivní“?

Nejlepší přístup je jednoduchý: Řekněte pravdu. Jenny Maenpaa doporučuje v těchto situacích následující strategii: přiznat emoce, ale s nějakým alespoň drobným optimistickým výhledem. Bojím se, co přinese budoucnost, ale je tu naděje, že se některé věci mohou změnit k lepšímu. „I když jsou to zdánlivě protichůdné emoce, je důležité dát oběma v naší mysli prostor,“ říká odbornice. Přiznejte si bolest, strach, ale nezaměřujte se jen na ně. A myslete ještě na jednu důležitou věc: Neexistuje žádné „jak by se člověk měl správně cítit“. Každý má právo na to prožívat své. 

Přesto se ale nepoddávejte jen a jen strachu a úzkostem. „Vymyslete si sami pro sebe, jak vypadá váš hezký den,“ říká Dr. Seide. Držte se stranou od sociálních sítí a nesrovnávejte se s ostatními. Co dělá radost jim, nemusí být dobré pro vás. Pokud máte radost, když uvaříte, je to v pořádku. Pokud si rádi najdete čas na čtení knížky nebo psaní deníku, je to také v pořádku. Zkuste si psát deník, ve kterém špatné i dobré emoce pojmenujete. Pokud vás zajímá, jak poznat dobrý a špatný strach, přečtěte si tento článek. A pokud máte pocit, že vás negativní emoce a úzkost neopouštějí, zkuste si o nich promluvit s odborníkem.

Autor: Pavla Skurovcová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.