5 způsobů, jak vědomé dýchání pomáhá zklidnit vaši psychiku | Moje zdraví

5 způsobů, jak vědomé dýchání pomáhá zklidnit vaši psychiku

5 způsobů, jak vědomé dýchání pomáhá zklidnit vaši psychiku
Autor: istock.com
25. října 2020 • 06:00

Dech je mocným nástrojem, jak se zaměřit na sebe tady a teď, protože je přirozeně stále po ruce. Může pomoci překonat úzkost, panickou ataku, může zahnat nepříjemné myšlenky. V jaký situacích a jak dýchat?

Zaměření pozornosti na dech patří k základní praxi všímavosti. „Vědomé dýchací techniky lze použít k ukotvení mysli do přítomnosti, k ovlivnění vašich myšlenek a emocí a k navození psychického a fyzického klidu,“ říká Jamie Price, zakladatel oceněné meditační aplikace MyLife. Dýchání vám pomůže uvědomit si, co je teď, a odstřihne vás od obav, co bude zítra, za týden, co by bylo, kdyby... Můžete se na nadcházející dny připravit, nemá cenu se ale jimi stresovat. Dýchání vám pomůže zklidnit emoce a představy a jednat racionálněji a bez stresu.

Hluboké dýchání dokáže vyčistit emoční bloky. Vědci z Univerzity v Southamptonu zjistili, že dvacet minut jógového dýchání prováděného pět dní v týdnu zredukuje psychické a psychofyziologické známky strachu a úzkosti u pacientů, kteří nereagují na léčbu některými antidepresivy.

Noční strach

Probudíte se celí zpocení strachem z noční můry? Lehněte si na záda s nohama pokrčenýma v úhlu 45° (pomozte si polštářem). Doširoka otevřete ústa a zhluboka se nadechněte. Vydechněte rychlým výdechem. Opakujte po dobu dvou minut, bez přestávky.

Tréma 

Postavte se do stoje, nohy na šířku ramen s koleny mírně pokrčenými, položte si ruce na dolní část břicha a dýchejte ústy tak, abyste cítili, jak se hýbe bránice. Rychle vydechněte a vyrazte přitom zvuk „ha“. Opakujte dvě minuty tak hlasitě, jak to jen lze (a aniž byste vyvolali paniku u kolegů v kanceláři).

Panika 

Nadechněte se, pravým palcem si uzavřete pravou nosní dírku a vydechujte levou nosní dírkou a počítejte při tom do osmi. Proveďte dvakrát za sebou, pak vyměňte nosní dírky (strany) a pokračujte stejným způsobem.

Když jste rozčilení

Máte pocit, že je toho v určité chvíli na vás moc? Že vám praskne hlava nebo na někoho začnete křičet? Tady okamžitě pomůže hluboké dýchání, nazývané také břišní nebo bránicové. Přesně to může pomoci snížit stres a podpořit pocit klidu. Soustředit se na hluboký – ale jemný – nádech až do břicha co nejvíce to jde, co nejdéle. Poté vydechujte a snažte se dostat z plic opravdu i tu poslední bublinku vzduchu.

Když se nemůžete zbavit otravných myšlenek

Někdy je užitečné přidat k pozorování dechu i počítání – pomůže to soustředit se na nádech a výdech. „Pro lidi, kteří mají opravdu plnou hlavu obav nebo myšlenek na práci, je přidání počítání velmi užitečné,“ říká Price. Zkuste tedy zvlášť počítat nádech a výdech a dýchat co nejpřirozeněji.

Autor: Pavla Skurovcová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.