Hlíva ústřičná: Chutná a léčí | Moje zdraví

Hlíva ústřičná: Chutná a léčí

Hlíva ústřičná: Chutná a léčí
Hlíva ústřičná je ideální potravinou na podporu imunity. • Autor: Profimedia.cz
18. srpna 2016 • 10:02

Máte rádi houby? Kdo by neměl… V případě hlívy ústřičné kromě kulinářského zážitku navíc, uděláme mnohé i pro své zdraví. 

Dřevokazné houbě z čeledi hlívovitých se ve volné přírodě nejvíce daří na odumřelých kmenech listnatých stromů (bříz, topolů, ořešáků, buků…), kde takříkajíc parazituje. V současné době se však, pro velký zájem nás konzumentů, „pěstuje“ ve velkém a využívá pro potravinářský i farmaceutický průmysl. 

Čeho si na hlívě ústřičné nejvíce ceníme?

Kromě toho, že hlíva obsahuje mnoho důležitých vitaminů, minerálů a stopových prvků (zejména vitaminy skupiny B, dále vitaminy C, D, K, železo, draslík, měď, selen), její hlavní předností jsou protivirové, protibakteriální a protizánětlivé účinky. Vysoký obsah biologicky aktivních látek, které jsou v hlívě obsaženy, má mimořádně pozitivní účinek na lidský organismus. Jednou z těchto zajímavých látek jsou tzv. glukany (1,3-D-glukany), které výrazně aktivují imunitní systém - zvyšují obranyschopnost nejen vůči různým mikroorganismům, ale i nádorům a radiačnímu záření, čehož se úspěšně využívá mimo jiné při prevenci i léčbě infekčních onemocnění (ať již virového, bakteriálního, plísňového či parazitárního původu). Zjednodušeně řečeno glukany se navážou na receptory nacházející se na povrchu imunitních buněk, čímž se aktivita těchto buněk zvýší a boj s patogeny se stane účinnějším. Glukany také snižují hladinu cholesterolu v krvi (působí na metabolismus tuků), mají příznivý vliv na peristaltiku střev a usnadňují léčbu a hojení ran.

Podle dosavadních poznatků hlíva ústřičná upravuje hodnoty krevního tlaku, napomáhá lepší průchodnosti, elasticitě cév a tepen, je tedy užitečná jako prevence srdečně-cévních onemocnění. Přirozenou cestou odstraňuje únavu a pomáhá eliminovat stres, respektive reakci našeho organismu na stresové události. Doporučuje se též při bezlepkové dietě, obezitě a na podporu celkové regenerace organismu.

 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.