Stomatologie umí zázraky | Moje zdraví

Stomatologie umí zázraky

Stomatologie umí zázraky
Dnešní zubaři zvládnou váš úsměv napravit. • Autor: istockphoto.com
1. září 2016 • 10:31

Stomatolgie opravdu umí zázraky! Zručný stomatolog využívající moderní technologie dokáže napravit jakýkoli defekt na chrupu. Za estetické vylepšení zubů jsme ochotni si připlatit i nemalé peníze. 

Pro kvalitu chrupu je stěžejní naše domácí péče. Přestože však „obyčejnou“ zubní hygienu nepodceňujeme, zůstává i tak stomatologovi spousta práce; jeho umění nás může dokonale proměnit… 

„Mezi technologiemi, jež zubařům usnadňují práci, je opravdu hodně novinek. Především nám pomáhají samotné stomatologické jednotky s výkonnými motory. V oblasti plnění zubních kanálků jsou to zase speciální vrtačky a kořenové nástroje k přesnému plnění kořenových kanálků,“ říká stomatoložka MUDr. Taťána Vrbková. Stále se zdokonalujícími hity posledních let jsou rovněž tom tomografy, jež zprostředkovávají kvalitní zobrazení celé ústní dutiny ve 3D formátu. 

Některé kromě zubů zobrazí též kosti. Na snímku se totiž dají najít i nesrovnalosti v kosti, jež by stomatolog jinak přešel bez povšimnutí. Lékař má z 3D snímku možnost mimo jiné posoudit, jak vypadají kořeny zubů, a rozhodnout se, jakým způsobem pak bude postupovat při jejich záchraně. Dalším užitečným pomocníkem je pak systém, jenž vytvoří model chrupu a navrhne možnosti pro protetické práce (výplň, korunka, můstek). Přesného zhotovení náhrady nebo plomby lze docílit pomocí precizního vyfrézování z keramického bloku. Pokud je potřeba vytvořit implantát, systém umí navrhnout jeho přesné umístění v kosti. Úsměv také radikálně vylepší fazety – tenké keramické plátky upevněné na nedokonalé zuby ve viditelné části chrupu.

Pamatujete se, co jsme si představili, když se řeklo plomba? Ty stříbrné záblesky v ústech… Dnes je cílem bílý, hladký, pravidelný chrup, barevně nenarušený amalgámovou plombou. Bílými plombami se dnes vyplňují nejen přední, ale i zadní zuby. Jejich kvalita se dnes už rovná kvalitě zubu, někdy ji dokonce i předčí. „Před deseti lety byl poměr vytvořených amalgámových a bílých výplní 6 : 10, zatímco v současné době je to 3 : 10,“ uvádí stomatolog MUDr. Alexander Schill. 

Zub za zub 

Že se dají transplantovat orgány, je dostatečně známo. Transplantace už ovšem našla cestu i do lidských úst. Stomatolog vám může přemístit chybějící přední zub z méně viditelného místa, kde roste zub zdravý. Nejčastěji se transplantují vlastní zuby, když přijdete o ty přední třeba v důsledku úrazu. Pokud není možné nahradit chybějící zub vlastním, otvor vyplní zub umělý. Oproti implantovanému má transplantovaný zub několik výhod: je trvanlivější a odolnější, při kousání stále zprostředkovává důležité vjemy, tvar korunky u dásně je přirozenější a spojení dásně a krčku zubu těsnější. V neposlední řadě chybí imunitní reakce organismu.

Transplantovaný zub je možné začít zatěžovat už za několik týdnů po operaci. Na rozdíl od transplantace jiných orgánů v těle je možné provést tu v ústech při lokální anestezii jako ambulantní zákrok. „Vše musí probíhat při jednom ošetření. Buňky na povrchu kořene totiž mohou zůstat živé jen několik desítek minut a jejich vitalita je podmínkou pro úspěšné provedení výkonu,“ upozorňuje stomatolog MUDr. Petr Stuchlík. Transplantace vlastního zubu byla v zahraničí poprvé provedena již před rokem 2000. V České republice se aktuálně zákrok provádí na několika vybraných pracovištích. Dlouhou dobu se tento postup pohyboval spíše na hranici experimentu, nyní se ale stává nadstandardním řešením chybějícího chrupu na špičkových dentálních klinikách. 

Dlouhodobým hitem v oblasti náhrady ztracených zubů jsou implantáty, které jsou opravdu na vysoké úrovni. Na implantáty se pak v ústní dutině připevňují zubní náhrady. Dnes jsou běžné zákroky, kdy stomatolog k zachycení implantátu dotvaruje, domodeluje zubní výběžek nebo dostaví kostní náhražku tak, aby se na něj dala zavěsit snímatelná či pevná náhrada. I přes různé individuální překážky jsou dnes stomatologové schopni uspokojit až 90 % pacientů. „Existuje i možnost zavést víc implantátů, ke kterým se napevno uchytí můstek – ten bývá buď přicementován, nebo přišroubován. Z estetického i funkčního hlediska poskytuje nitrokostní implantát téměř stejnou kvalitu jako vlastní zuby,“ vysvětluje stomatolog MUDr. Ondřej Kýr. 

Pokroky v ortodoncii 

Nesprávně postavené zuby má mnoho dětí i dospělých. Vada se dá řešit pomocí různých typů rovnátek. I zde už vývoj pokročil mílovými kroky a my dnes máme na vybranou z více možností. Rovnátka dokonce povýšila na módní ozdobný prvek – to jsou ta, která jsou fixována na zubech po určitou dobu a náprava probíhá díky postupnému utahování „zámečků“. Jako nabídka pro ty, kteří i tak chtějí narovnání svého chrupu provést nenápadně a zároveň si zachovat možnost dokonalé péče o chrup v „rovnátkovém období“, existuje varianta – neviditelná rovnátka. Hodí se pro mírnou vadu v postavení chrupu. Každá sada neviditelných rovnátek je vyrobena přesně na míru konkrétnímu pacientovi a ten ve čtrnáctidenních intervalech mění velikosti, jež tvarují chrup do požadovaného tvaru. 

I když už máme všechny zuby pěkně ošetřené, plomby bílé, fazety jen svítí, přece jen by nám ještě mohlo něco k dokonalému úsměvu chybět. Ano, uhádli jste – pěkně vyleštěný, oslňující bílý úsměv. V dnešní době existují v postatě dvě alternativy, a to profesionální nebo domácí bělení. Zákony EU přísně stanovují nejvyšší přípustnou koncentraci peroxidu vodíku v přípravcích na profesionální bělení zubů do 6 %, u volně prodejných je to pouze do 0,1 %. U bělení jde vlastně vždy o zesvětlení odstínu zubní skloviny, optické projasnění a zprůhlednění. 

V oblasti bělení zubů jsou velkým pomocníkem a urychlovačem ordinačního bělení speciální lampy k posílení účinku bělícího prostředku. Před profesionálním bělením zubů je potřeba mít za sebou dentální hygienu a ošetřené kazy. Méně náročnou variantou je pro mnoho lidí stále domácí bělení. „I při něm ale musí být pacient sledován odborníkem. Z důvodu možného poškození zubu se například nemohou bělit zuby s kazem. Každá speciální péče potřebuje odborníka, dobré brýle si také nepředepíšeme sami. Domácí bělení tedy řadím ke specializované péči, jež má svá pravidla a své podmínky, za kterých se může provést,“ uzavírá doktorka Vrbková. 

3 otázky pro MUDr. Taťánu Vrbkovou, členku předsednictva České stomatologické komory, působící ve Stomatologickém centru ARTDENT, s. r. o., v Jihlavě 

Co všechno si dnes můžeme nechat udělat se svými zuby? 
Jelikož je stomatologie rychle se vyvíjejícím a rozvíjejícím oborem, je možné téměř vše, co si jen vymyslíte. Můžete chtít změnit tvar, velikost, postavení, počet či barvu zubů. Moderní stomatologie tedy dokáže ošálit i genetiku. Jediné, co se nedá ošidit nikdy, je péče o zuby, ať vlastní či umělé, protože zubní bakteriální plak dokáže spolehlivě zlikvidovat vše. 

Technologie i vědecké poznatky se neustále vyvíjejí. Dostávají se i do ČR novinky stejnou rychlostí jako do západní Evropy? 
Jsem přesvědčená, že čeští zubaři mají možnost kráčet rovnoměrně s poznatky stomatologické vědy. Máme přístup k zahraničním publikacím, stážím, kurzům, kongresům i výstavám. A v každé zemi je to stejně vždy jen a jen o lidech a jejich přístupu ke své profesi. I v těch nejvyspělejších najdete zubaře, kteří žijí z toho, co se naučili v mládí, a naproti tomu v zemích bývalého východního bloku pracují špičkoví specialisté, pod jejichž rukama vzkvétají úsměvy spokojených pacientů díky dokonalé moderní stomatologické péči. 

Co je dnes v ordinacích stomatologů či na stomatologických klinikách největším hitem, který ulehčí lékaři práci a pacientovi bolest? 
Co se týče bolesti, pacient nemusí jít jen na kliniku nebo specializované pracoviště, aby nepociťoval bolest. V dnešní době se již v praxi praktických zubních lékařů naprosto běžně ke každému výkonu používají anestetika, takže bolesti se pacienti nemusejí obávat. V některých praxích se můžete setkat i s takzvaným rajským plynem, který navozuje analgeticko-sedativní účinky. Ty jsou pouze krátkodobé, ale dovedou zpříjemnit alespoň dobu aplikace samotné anestezie a výkon tak ulehčit. 

Autor: Markéta Ostřížková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.