Zánět dásní | Moje zdraví

Zánět dásní

(gingivitida)

Zánět dásní způsobuje bakteriální infekce, která se tvoří na zubech a dásních. Je způsoben zejména nedostatečnou zubní hygienou, v menší míře také dědičnými faktory. Na vzniku zánětu dásní se můžou podílet také kouření, stres, cukrovka, vyšší věk nebo genetické dispozice.

Zánět dásní se může stát počátečním stádiem parodontitidy (lidově řečeno paradentózy). Rizikovou skupinou jsou těhotné ženy, diabetici, užívatelé orální hormonální antikoncepce, kortikoidů.
Preventivně i léčebně je velmi důležitá zubní hygiena, hlavně čištění zubů pomocí kartáčku a mezizubních kartáčků. Po vyčištění zubů, tedy po odstranění plaku, lze také použít speciální zubní pasty, ústní vody, masážní roztoky.

Postihuje

muži
ženy
děti

Projevuje se

Dásně

Příznaky zánětu dásní

Zánět se projevuje zčervenáním, podrážděním, otoky, mírnou bolestí. Dáseň je oteklá a křehká. Snadno se poraní a krvácí.

Léčba zánětu dásní

Léčba spočívá v důsledné ústní hygieně. Zubní lékař nebo zubní hygienistka provede ordinační čištění zubů, které kromě eliminace zubního plaku odstraní i zubní kámen, čímž se zlepší možnosti dokonalého odstraňování zubního povlaku v domácích podmínkách. Pacient pak musí dbát na správnou techniku a pravidelné čištění zubů, používat i mezizubní kartáčky, zubní nitě a ústní vodu.

Léky

V závažných případech se předepisují antibiotika, na bolest lze podat analgetika (např. Ibalgin).

Bylinky

Pomáhají výplachy ze šalvěje, sleze lesního a dubové kůry. Jako při každém zánětu pomáhá heřmánek.
Homeopatika – Staphysagria 9 Ch, Mercurius Solubilis 9 Ch, Hypericum Perforatum 9Ch.

Domácí léčba a babské rady

Užívají se výplachy z heřmánku a šalvěje, nejlépe si však můžete pomoci zlepšením zubní hygieny.

Vyšetření

Zánět dásní pozná stomatolog pohledem do pacientových úst. Závažnost postižení určí měřením jejich krvácivosti. Toto vyšetření se provádí pomocí zakulacené sondy a je zcela bezbolestné. Stupeň krvácení pak lékař vyhodnocuje u všech zubů, přičemž součet za celou ústní dutinu reprezentuje tzv. PBI index, který objektivně vypovídá o stavu dásní, respektive o kvalitě ústní hygieny.

V těhotenství

Těhotné ženy jsou tímto onemocněním více ohrožené. 

Možné komplikace

Neléčený zánět dásní se může rozvinout v parodontózu, která je příčinou úbytku kosti kotvící zuby a následně vede až k jejich ztrátě.

Trvalé následky

Může být bez následků, ale v případě komplikací může dojít až ke ztrátě zubů.

Prevence

Prevencí vzniku zánětlivého onemocnění dásní je pravidelné čištění zubů a ústní hygiena. Každých šest měsíců se doporučuje nechat si vyšetřit chrup a u stomatologa provést hygienu u dentální hygienistky.

Kdy jít k lékaři

Lékaře navštivte, pokud krvácíte při čištění zubů, případně při bolestivosti dásní, při změně jejich barvy.

 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.