Nová databáze ukazuje, kde se očkuje proti černému kašli. Kdo se musí chránit? | Moje zdraví

Nová databáze ukazuje, kde se očkuje proti černému kašli. Kdo se musí chránit?

Nová databáze ukazuje, kde se očkuje proti černému kašli. Kdo se musí chránit?
Očkovat by se měli také budouci prarodiče • Autor: istock.cz
27. června 2024 • 11:00

Databáze ukáže, který praktik aktuálně očkuje proti černému kašli. Vyhledá i lékaře očkující neregistrované pacienty. Každý dospělí by se měl jednou za život nechat přeočkovat.

Od začátku roku do konce června bylo v Česku podle ministerstva zdravotnictví. evidováno více jak 21 tisíc případů černého kašle neboli pertuse. 

Dobrá zpráva je, že zájemci o očkování proti černému kašli už nebudou marně hledat, kde vakcínu dostanou. Díky nově spuštěné webové databázi snadno zjistí, kdo ze všeobecných praktických lékařů v jejich okolí proti nemoci aktuálně očkuje a jak se mohou objednat. Najdete ji na ockovani.opendatalab.cz/nabidky.

Praktici totiž ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví oživili systém, který používali v dobách covidové pandemie. Nyní v něm však kromě očkování proti covidu chtějí nabízet i další vakcinaci. Začínají černým kašlem, po němž je podle lékařů nyní vysoká poptávka. Databáze pomůže i zájemcům o očkování, kteří nemají registrujícího lékaře nebo jejichž lékař aktuálně vakcínu nemá v ordinaci skladem – snadno v ní totiž ordinace, které očkují i neregistrované, najdou. Do databáze se dobrovolně registrovalo již skoro 50 ordinací v 11 krajích a Praze.

 

Kdo se má nechat očkovat proti černému kašli? 

Očkování proti černému kašli bylo započato v ČR v roce 1958. Dnes jsou povinně očkováni novorozenci hexavakcínou a větší děti v 10 -11 letech. Je doporučeno také přeočkování dospělých alespoň jednou za život. Především u osob plánujících založení rodiny a u osob pečujících o kojence, nastávající prarodiče a podobně.

Cílem webu je podle praktiků informovat a pomoci zejména té části populace, pro kterou nemoc představuje vyšší riziko. "Očkování doporučujeme zejména těhotným ženám ve 3. trimestru, ale také chronicky nemocným pacientům a seniorům. V uplynulých měsících jsme se potýkali s nedostatkem očkovacích látek, ale podle mých informací už by v ordinacích praktiků vakcíny měly být opět dostupné," říká MUDr. Ludmila Bezdíčková, praktická lékařka a členka výboru Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP.

Společnost všeobecného lékařství oslovila praktiky, aby prostřednictvím stránky svou nabídku zveřejnili. "Do databáze se může přihlásit jakákoliv ordinace praktika, stačí jen uvést, jaká očkování nabízí a jak se pacienti mohou přihlásit. Také uvádí, zda jsou ochotni očkovat i neregistrované pacienty. V tuto chvíli je zveřejněna nabídka očkování proti covidu-19 a černému kašli, ale do budoucna chceme možnosti rozšířit i na ostatní látky, například o očkování proti chřipce a pneumokokovým nákazám, klíšťové encefalitidě nebo i cestovní očkování," popisuje funkci MUDr. Bezdíčková. V tuto chvíli se podle ní do databáze zapsaly řádově desítky ordinací, číslo ale každý den roste. 

Autor: Markéta Grosmanová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.