Další rekordní týden v nákaze černým kašlem. Jak ochránit sebe a hlavně kojence? | Moje zdraví

Další rekordní týden v nákaze černým kašlem. Jak ochránit sebe a hlavně kojence?

Další rekordní týden v nákaze černým kašlem. Jak ochránit sebe a hlavně kojence?
Novorozenci patří mezi nejrizikovější skupiny • Autor: istock.cz
4. června 2024 • 06:00

Od začátku roku do 2. června je nahlášeno celkem 17 755 případů černého kašle, to znamená, že ve 22. kalendářním týdnu přibyly 1 502 nové případy. Jde tak od začátku roku o druhý nejvyšší počet hlášených případů za kalendářní týden. Ten vůbec nejvyšší byl dosud v 17. kalendářním týdnu, kdy šlo o 1604 případy.

"Zatím se tedy nedá říci, že by infekce ustupovala, i když podle data prvních příznaků se zdá, že dochází k poklesu cirkulace původce onemocnění, tedy bakterie bordetella pertusis v populaci. Z takového vývoje lze usuzovat, že by pokles počtu hlášených případů mohl nastat zhruba v průběhu měsíce," shrnuje informace Štěpánka Čechová, tisková mluvčí Státního zdravotního ústavu (SZÚ).

Více o nemoci, jak se pozná a léčí, čtěte zde: 

U dětí do jednoho roku života je letos hlášeno už 255 případů onemocnění černým kašlem, za poslední týden přibylo dalších 22 nejmenších dětí s pertusí. "Připomínáme, že počet hlášených dětí s pertusí do jednoho roku života je odrazem cirkulace infekce v populaci dospívajících a dospělých. Protože v proočkované populaci může mít onemocnění pertusí mírný až nerozpoznaný průběh, mohou být dospívající a dospělí s nepoznaným onemocněním zdrojem infekce pro nejmenší děti. Buďme proto k novorozencům a kojencům ohleduplní, a než budou očkovaní, při úzkém kontaktu s nimi raději nosme respirátory," doporučuje.

Pozor na dovolenou

S nastávající dobou dovolených je také pravděpodobné, že se bude zvyšovat počet "dovezených" onemocnění, tedy těch, které si lidé přivezou ze zahraničních cest, protože pertuse koluje i v dalších evropských i mimoevropských zemích. Nakazit černým kašlem se tedy lze i v zahraničí. Mysleme proto na očkování či přeočkování.

Co se týče vztahu očkování a nemocných, statistiky jsou následující: Z celkového počtu 17 755 případů hlášených v roce 2024, bylo 13 300 osob očkováno, 1 337 osob neočkováno a u 3 118 osob informace o očkování chybí.

Vzhledem k tomu, že počet hospitalizovaných osob černým kašlem není vysoký a většina osob nemá závažný průběh, dokazuje to předpoklad, že v dobře proočkované populaci probíhá případné onemocnění většinou s mírným průběhem.

Jak se pozná černý kašel? 

Prvotní příznaky černého kašle jako jsou zvýšená teplota, rýma, nechutenství a pokašlávání, jsou podobné jiným infekcím dýchacích cest a jen málokdy vedou k podezření na černý kašel. V lidské populaci se vyskytují běžně a mohou být vyvolány mnoha různými původci.

Po 10 až 15 dnech se už začínají objevovat typické úporné záchvaty dráždivého kašle, po kterých následuje hlasitý kokrhavý nádech. Proto je třeba zpozornit, pokud běžný kašel neustává ani po týdnu marodění.

 

Autor: Markéta Grosmanová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.