Nosní a krční mandle: Kdy je důvod k jejich odstranění?
S chladnějším počasím můžeme čekat opakované infekce. Je to ale důvod pro odstranění mandlí? Mandle fungují jako nárazníky pro dýchací a trávicí soustavu a zachytávají škodlivé bakterie a viry, které se do těla dostanou z vnějšího prostředí. Jsou důležitou součástí našeho imunitního systému.
Odborný garant článku je doc. MUDr. Martin Chovanec, Ph.D.
Většina z nás zná krční mandle, které máme dvě, a mandli nosní, kterou máme jednu. Kromě nich máme ještě mandli v kořeni jazyka a připočítat bychom k nim mohli i několik dalších seskupení lymfatické tkáně, která se nacházejí v oblasti hltanu. Dohromady se celý tento systém označuje jako Waldeyerův mízní okruh.
Štít v dětství
Největší význam mají mandle v dětství, v době, kdy se naše imunita teprve utváří. V průběhu let jejich význam ustupuje, to proto, že si organismus na bakterie a viry, se kterými se už někdy setkal, vybudoval imunitu ve formě paměťových bílých krvinek. Ty se aktivují v okamžiku, kdy se tělo s patogeny opět setká, a zahájí obrannou reakci. Proto funkce mandlí s věkem ustupuje do pozadí. „V době puberty obvykle dochází k zakrnění až vymizení nosní mandle, v dospělosti nosní mandle není za běžných okolností prakticky patrná. U části lidí dochází i ke zmenšení krčních mandlí,“ vysvětluje docent MUDr. Martin Chovanec, Ph.D., z Otorinolaryngologické kliniky 3. LF UK a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.
Nosní mandle
V okamžiku, kdy nosní mandle nefunguje tak, jak má, vzniká řada potíží. „U dětí se nejčastěji setkáváme s jejím zbytněním v důsledku opakujících se infektů horních cest dýchacích. Blokáda nosu a nosohltanu vede k častým rýmám, zánětům středouší a dojít může i ke zhoršení sluchu. K obrazu velké nosní mandle patří mimo dýchání ústy a typický vzhled obličeje i chrápání, spánková apnoe, tedy zástava dechu během spánku a huhňání. V důsledku zhoršeného dýchání může dojít až ke již zmíněné změně vzhledu obličeje a k celkově zhoršenému prospívání dítěte,“ popisuje lékař.
Krční mandle
Obrazem špatné funkce krčních mandlí bývají časté angíny, při chronickém zánětu v mandlích vznikají čepy, lidé si stěžují na bolesti v krku, přidružit se může i chrápání a spánková apnoe. Chronický zánět mandlí stojí i za zápachem z úst. Celý stav může doprovázet zvýšená únava a oslabení imunity. „Zánět mandlí může mít souvislost se zánětem srdečního svalu, zánětem ledvin, záněty kloubů i s některými poruchami chování,“ doplňuje docent Chovanec.
Odstranění z těla
Špatně fungující mandle jsou důvodem k jejich odstranění. V minulosti šlo o zákrok, který se prováděl ambulantně, v dnešní době je standardem mandle odstraňovat v celkové anestezii. Nosní mandle se odstraňuje pod endoskopickou kontrolou pomocí speciální kyrety (adenotomu), plazmovou koblací, speciálním rotačním nožem či laserem. Výkon se nazývá adenotomie. Odebrání krčních mandlí se nazývá tonzilektomie, jejich prosté zmenšení pak tonzilotomie. Metod, jak je možné výkon provést, je více. „Mezi takzvané studené metody patří odstranění krčních mandlí klasickými chirurgickými nástroji, jako je skalpel, nůžky a tampony, či plazmovou koblací. V těchto případech jsou tkáně ošetřeny teplotou do padesáti stupňů Celsia. Mezi takzvané teplé metody patří odstranění harmonickým skalpelem, laserem, elektrokoagulací či argon plasma koagulací. V těchto případech je teplota působící na tkáně významně vyšší,“ vyjmenovává lékař.
S indikacemi k odstranění mandlí se nejčastěji setkáváme v dětském věku. V některých případech se odstranění nevyhnou ani dospělí. Důvodem k zákroku bývají chronický zánět, abscesy na mandli, cysty či nádory postihující mandle.
Na co se připravit
Odstranění krčních mandlí patří mezi nejčastější chirurgický výkon. „Rány vzniklé po vyjmutí mandlí se nešijí, pouze se ošetří tak, aby nekrvácely. Poté následuje dvou až třítýdenní rekonvalescence. První dny rekonvalescence bývají náročné, rány jsou citlivé během mluvení, během pití a konzumace jídla, bolest se velmi často promítá až do uší. Proto je nutné, aby byla správně nasazená analgetická léčba. Bez té by pacient neměl být propuštěn domů,“ popisuje docent Chovanec.
Co může hrozit
Po odstranění mandlí (nosních i krčních) může dojít ke komplikacím, které jsou spojené s podáním celkové anestezie, nejčastější z nich je nevolnost. Bolest po výkonu pak může vést k narušení příjmu tekutin a jídla s rizikem dehydratace. Specifickým rizikem je pooperační krvácení, které se může dostavit po celou dobu hojení ran. Prevencí je dodržování klidového režimu. „Po odebrání nosních mandlí dochází k mírnému krvácení z nosu bezprostředně po operaci.
V průběhu rekonvalescence pak při smrkání. U krčních mandlí by ke krvácení docházet nemělo, pokud se tak stane, je nutné hned vyhledat lékaře, to platí v obou případech,“ radí docent Chovanec.
Mandle jsou tvořeny silně prokrvenou tkání, krční mandle jsou navíc specifické tím, že jsou v blízkosti velkých cév. Z toho důvodu je třeba minimalizovat rizikové faktory, které by mohly vést ke krvácení.
Čeho se vyvarovat v rekonvalescenci?
- Konzumace jídla, které by rány mohlo poškodit (tvrdé kůrky apod.), doporučená je tekutá a mixovaná nedráždivá strava. Jídlo a nápoje by neměly být horké, ani silně kořeněné.
- Koupelí v horké vodě, lepší je sprchování vlažnou vodou.
- Fyzické námahy, sportování a předklánění se, vše vede k překrvení. Ze stejného důvodu se u dospělých pacientů nedoporučuje sex.
Článek vyšel v časopise Moje zdraví 10/2022