Listerióza
Je poměrně vzácné infekční onemocnění, které se přenáší ze zvířete na člověka. Nebezpečné je zejména pro těhotné ženy.
Nemoc se projevuje poté, co člověk sní potraviny od nakažených zvířat – mléko a výrobky z něj či maso.
Příznaky listeriózy
První příznaky se podobají viróze. Nebezpečné je, že bakterie z trusu zvířat mohou ulpět i třeba na zelenině. Poté, co se bakterie dostane do zažívacího ústrojí, šíří se dále do krevního oběhu a různých orgánů těla. Nejdříve se projeví nevolností, zvracením, průjmy a přidává se horečka. Později se dostává do dalších orgánů, jako jsou srdce, játra, mozek, a tam způsobuje různé záněty včetně nejrizikovějšího následků a tím je zánět mozkových blan neboli meningitida.
Postihuje
Projevuje se
Léčba listeriózy
Častým problémem je, že na nemoc se dlouho nepřijde, protože jde o vzácné onemocnění. Při podezření je třeba udělat odběr krve a mikrobiologické vyšetření. Léčí se podobně jako jiné nákazy bakteriemi, čili antibiotiky. Inkubační doba bývá až tři týdny.
Závažnost onemocnění
Léky
Na listerii zabírají antibiotika, protože jde o bakterii.
V těhotenství
Nemoc je nebezpečná hlavně pro těhotné ženy, neboť poškozuje placentu, a tím pádem i nenarozené dítě, což končí potratem.
Prevence
Nejdůležitější je zabránit přenosu bakterie ze zvířete. Zásadní je tepelné zpracování mléčných a masných výrobků. Zelenina by se měla jíst vždy jen umytá. Jak již bylo řečeno – nemoc je vzácná, její výskyt pomohla výrazně snížit pasterizace mléka.
Kdy vyhledat lékaře
V případě střevních potíží by těhotné ženy měly vždy vyhledat lékaře.