Moje zdraví - péče o psychickou i fyzickou pohodu

Plíživý strach: Co nám pomůže, pokud ho máme?

25. dubna 2022 • 14:00

Míra prožívání a následného strachu a paniky je u každého člověka jiná. I proto se někdo bojí více a jiný méně a je to tak v pořádku. Se svou psychikou bychom se ale všichni měli naučit pracovat, abychom v situaci, jako je tato, neztráceli naději. Co pomáhá a proč je dobré se toho držet?

1. Dělání, dělání, všechny smutky zahání…

Ne nadarmo se říká, že pokud jste smutní, měli byste začít něco dělat, abyste přišli na jiné myšlenky. Jakákoli činnost totiž skutečně zaměstná mysl novým způsobem. Když ještě zvolíte sport, všechny nahromaděné emoce vyšlete správným směrem. Doslova se „vybijete“ a to je někdy plně dostačující. Navíc vyplavíte endorfiny, hormony štěstí, které jsou teď víc než kdy jindy skutečně potřeba.

Video se připravuje ...
Válka na Ukrajině: Jak se psychicky nezhroutit?VIDEO 

2. Buďte s těmi, které máte rádi

Sdílená radost je dvojnásobná radost a sdílený smutek je poloviční smutek. Tohoto pravidla byste se měli držet, a pokud se necítíte úplně ve své kůži, jděte na procházku nebo třeba do cukrárny s někým, koho máte rádi. Už jen to, že nebudete sami, se přece počítá.

3. Nebojte se mluvit o svých problémech

Mít svého psychologa či psychoterapeuta je v dnešní době zcela normální. Není se přece za co stydět a už vůbec ne v situacích, které jsou samy o sobě náporem na psychiku. Člověk erudovaný ve svém oboru má navíc mnohaletou praxi a bude vědět, jak vám pomoci.

4. Prodýchejte se do klidu

Dech svede víc, než si možná umíte představit. Vybavte si situaci, kdy jste ve stresu – dech se rázem zrychlí, zkrátí a je poměrně mělký. To pomůže stresu, ale ne vám. Dobrou zprávou je, že řešení je poměrně snadné a hlavně účinné. Stačí se na dech začít soustředit a vědomě – pomalu a pozvolna – ho začít prohlubovat a prodlužovat. Sami ucítíte ten rozdíl. Tělo i mysl se zklidní a vaše myšlenky se ustálí, nebudou skákat jedna přes druhou.

5. Strava dělá své

Pokud jste ve stresu, nízká hladina glykemie rozhodně nebude nápomocná. Je tedy potřeba dávat si pozor na to, co jíte a zda nehladovíte. Přestanou se vám klepat ruce a psychická rozkolísanost se vrátí do normálu.

6. Nepřestávejte žít svůj každodenní život

Možná si teď říkáte, co má tohle znamenat, ale přesně tato věta je asi tou nejdůležitější. To, že máme strach a nevíme, co bude zítra, je jedna věc, na druhé straně se ale nemůžeme „vykašlat“ na svůj každodenní život a jen čekat, co bude. Musíme žít, a dokonce přesně tak jako doposud. Sportujte, bavte se, choďte na kafe s kamarádkou a radujte se z každé maličkosti, kterou vám život připraví.

Rychlé zklidnění

Cítíte se pod velkým tlakem? Potřebujete se vrátit do stavu koncentrace? Cvičení pro zklidnění mysli můžete provádět kdekoli a nenápadně. 1. Jemně, pomalu a zhluboka se nadechněte. 2. Zavřete oči a vydechněte. 3. Otevřete oči a nadechněte se. 4. Zavřete oči a vydechněte. Nádech s otevřenýma očima vás drží v realitě, ve které se nacházíte, zatímco se zavřením očí a výdechem vstoupíte do svého vlastního světa, ve kterém jste vy sami pány svého klidu. Zopakujte desetkrát. Možná se vám napoprvé nepovede zklidnit se žádoucím způsobem. Tato metoda je ale výhodná v tom, že ji můžete praktikovat téměř všude.

Celý článek si můžete přečíst v aktuálním čísle časopisu Moje zdraví, které koupíte na stáncích. Předplatné pořídíte z pohodlí vašeho domova na www.ikiosek.cz/mojezdravi nebo přes predplatne.cnc@cpost.cz.

Autor: Valentina Lebová, Marie Hejlová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.