Moje zdraví - péče o psychickou i fyzickou pohodu

Jak často prát oblečení, povlečení a ručníky? Kdy ho stačí vyvětrat a kdy musíte zničit bakterie?

 • Jak často prát oblečení, povlečení a ručníky? Kdy ho stačí vyvětrat a kdy musíte zničit bakterie?
  Jak často prát oblečení? • Autor: istock.cz
  14. ledna 2024 • 04:29

  To, jak často pereme nošené oblečení, z velké části závisí na našich kulturních a společenských zvyklostech. Zároveň to ale může mít dopad i na naše zdraví. Tak to alespoň tvrdí dermatolog Anthony Rossi, člen Americké akademie dermatologie, který se touto problematikou zabývá. Každý potřebu praní svého oblečení přitom vidíme trochu jinak.

  Dá se nějak zobecnit, jak je to skutečně správně? Záleží na okolnostech. Jak jsme staří, jak moc se potíme, jaké je roční období, jakou práci vykonáváme a podobně. Roli hraje dokonce i psychika.

  Někdo totiž nosí stejné oblečení proto, že je to pro něj snazší. "Nošení stejného oblečení totiž znamená méně stresu z ranního rozhodování, co na sebe,“" tvrdí mikrobioložka Manal Mohammadová z Univerzity ve Westminsteru.

 • Co prát pokaždé

  Ať tak či tak, po každém nošení bychom měli prát spodní prádlo, ponožky punčochy, legíny, oblečení na sport a podobně. "Tyto druhy oblečení nosíme na částech těla, které se potí nebo mají spoustu přirozených bakterií, kvasinek a dalších mikroorganismů," vysvětluje doktor Rossi.

  K tomu přičtěme přirozený pot a vlhkost těla, takže se vytváří přímo ideální prostředí pro přemnožení patogenů. To může podle lékaře vést k infekcím, plísním a dalším kožním problémům.

  Jaké jsou nejčastější kožní potíže a jak je léčit? 

 • Co nestačí vyvětrat

  Pokaždé je nutné vyprat i zapocené oblečení, i když si hodně lidí myslí, že ho stačí jen vyvětrat, nechat volně sušit, případně použít sušičku. „Třetí možnost je nejhorší volba. Teplo v sušičce způsobí další množení bakterií, protože teploty nejsou dost vysoké na to, aby oblečení sterilizovaly,“ vysvětluje doktor Rossi.

  Takové oblečení je nutné skutečně vyprat v horké vodě a pracím prostředku, i kdybychom v něm byli jen chvíli.

 • Jak na pyžamo?

  A jak je to s praním nočního prádla? Pokud se před spaním sprchujeme, v noci se příliš nepotíte, stačí oblečení na spaní prát jednou týdně. Jinak je třeba prát každý den. V pyžamu trávíte mnoho hodin, a tak je třeba ho pravidelně měnit. 

  Za noc může člověk vypotit až litr potu. Ten se kromě pyžama vsakuje také do ložního prádla. Proo bystě měli povlečení a ručníky prát alespoň jednou za týden.

  Noční pocení je jeden z největších problémů klimakteria. Jak s ním zatočit? 

 • Svrchní oděvy stačí jednou za měsíc, džíny také

  Kabáty, bundy a podobně, můžeme obvykle prát jednou za měsíc. „Je to proto, že se nedotýkají přímo pokožky. Ale i bundy perte častěji, když je nosíte každý den,“ radí odborník.

  Asi nejpalčivějším tématem je praní džín. Pokud nejsou zpocené, špinavé nebo se skvrnami, nemusí se prát nijak často – i kvůli zachování celistvosti látky, která je odolnější než ostatní. I když je někteří lidé neperou téměř vůbec, anebo jen velmi zřídka, doktorka Mohammadová doporučuje prát i džíny jednou měsíčně. S dodatkem, že máme brát v úvahu životní styl a prostředí, ve kterém se pohybujeme.

Autor: Markéta Grosmanová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.